Vadászünnep Szentantalban (ForestPress)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
Image
A Koháry-Coburg kastély (ForestPress fotók)

2010. szeptember 5. – A Koháry-Coburg kastély ismét nagyszabású eseménynek adott otthont 2010. szeptember 3. és 5-ike között a szentantali kastélyban – az OEE 2009. évi selmecbányai vándorgyűlésének helyszínén – rendezték a Szlovák Vadászkamara ünnepségsorozatát.
Ez alkalommal nyitották meg a Szent Hubertus napokat, és megemlékeztek a szlovák szervezett vadászat 90. évfordulójáról.
A program 3-án egy szemináriummal kezdődött, aminek a témája: visszatekintés a Szent Hubertus napok húsz évére.
Másnap a Sitnanka bányász fúvószenakar adta meg az alaphangulatot az érkező vendégeknek. Ezt követően nyitották meg az ünnepségsorozatot. A gyönyörűen helyreállított kastély belső udvarában ezúttal két mobil tribünt építettek föl, hogy jól követhetőek legyenek az események.
A szlovák zenészek mellett a magyar Vadászkamara Kürt együttes is szerepelt a megnyitón.
Image
A vadászkamara vezetőinek megnyitója után Lebocky Tibor, a Szlovák Vadászkamara elnöke, volt országgyűlési képviselő, a mezőgazdasági bizottság korábbi elnöke átvette a kamara zászlaját. Következett a tisztelgés a vadászkamara zászlajának, majd átadták a szakmai kitüntetéseket.
Image
A nagyközönség tapsa közepette sor került a Szlovák Diana hölgyvadász klub megalakulásának az ünnepélyes bejegyzésére.
Szembetűnő volt, hogy a kitüntetettek és a tisztségviselők is pontosan előírt egyenruhában jelentek meg.
Image
Balról Simon Zsolt, jobbról Lebocky Tibor

Az ünnepséget megtisztelte jelenlétével Simon Zsolt szlovák földművelésügyi miniszter is.
Image
A hosszú kitüntetési ceremóniát követően a selmecbányai solymászok bemutatójára került sor: a solymászat, mint a kulturális világörökség része.
Image
Meghallgatott a közönség két szarvasbőgő bemutatót is, az egyikük tülökkel, a másik műanyag teleszkópos „hangszerrel” demonstrálta tudását.
Kihirdették az Arany Szarvas fotópályázat eredményeit, majd könnyedebb műfajú műsorszámok következtek. Divatbemutató és vetélkedő a „legszimpatikusabb vadász hölgy" címért. Eredményt hirdettek a leghosszabb, legszebb és legszimpatikusabb szakállasok vetélkedőjében is.  Kiválasztották a 2010. év legszebben megformált vadászkalapját.
Lezajlott a Hubertlov-Halali Szlovák Vadhívó bajnokság és a Szarvas-bőgő Országos Bajnokság a Hubertlov vándorserlegért.
Image
Közben pedig a kastély parkjában számos helyszínen zajlottak a különböző programok: a szlovák vadászkutya fajták (szlovák vizsla és a szlovák kopó) bemutatása, solymászat, íjászat, szakmai vetélkedő gyermekek számára, amelyet a Selmecbányai Erdészeti Szakközépiskola (SOSL) diákjai vezettek.
Image
Kiválasztották a 2010. év vadászkését, vadászékszerét.
A magtár épületében a számos felszerelést kínáló árus mellett trófeakiállítást tekinthettek meg a látogatók, többek között a budapesti Mezőgazdasági Múzeum egy-egy dám- és gímtrófeáját.
Image
Ugyanitt láthattunk fotókiállítást, mindenek előtt fantasztikus medvefotókat.

A kastély körül pedig hullámzott a tömeg a sok-sok sátor előtt, amelyekben minden kapható volt, ami szem-szájnak ingere.
Image
 Az egyik kanyarban kádár dolgozott, melegítette a dongákat.
Image
A domboldalban két zenekar húzta-fújta, a tóparton horgászok próbálhattak szerencsét, lejjebb pedig az ifjak lőhettek számszeríjjal.
Image
A vállalkozó kedvűek pedig még lovagolhattak is.
Image
A panorámaútról pedig kitűnő kilátás nyílott a selmeci dombtetőkre és templomokra.  Z.Z.

Fotógaléria a Facebookon

A kastély (iwiw)
Image
A 18. századi Koháry-kastélyban faipari és vadászati múzeum működik. A kastély 1744-ben épült barokk stílusban, a 19. század elején klasszicista stílusban átalakították. Különlegessége, hogy a naptár számszimbólum szerint tervezett épületnek eredetileg 365 ablaka, 52 terme, 12 kéménye, 7 árkádja és a négy évszak alapján 4 bejárata volt, mely beosztás a későbbi átépítések során némileg módosult. A nyilvánosság számára 1962-ben megnyitott kastély a vadászati, halászati és faipari kiállítás mellett gazdag 18.-19. századi képzőművészeti, bútor- és porcelángyűjteménnyel is rendelkezik. Folyosóját agancsok és egyéb vadásztrófeák gazdag gyűjteménye díszíti.
Image
Díszkútja, bejárata eredeti formájában maradt meg. Nagyméretű szép park övezi, mely minden évben az országos vadásznapok, a Szent Hubert Napok színhelye.


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.