2010. augusztus 31. - 2010. augusztus 16-án hazánkban ritkán tapasztalható szélsőséges időjárás pusztított a börzsönyi erdőkben. A Szokolya és Szokolya-Királyrét közötti műút közvetlen közelében, a Pap-hegy alatti Morgó-patak völgyében és a környező erdőkben hatalmas erejű, jégveréssel és 90-100 km/órás kifutószéllel kombinált szupercellás vihar kísérőjelenségeként, forgószél pusztított. Az AMET Közhasznú Egyesület jóvoltából megvalósult légi berepülés és kárfelmérés során készített felvételek elemzése, illetve a párhuzamosan megejtett terepi kárfelmérések, és a Királyréti Erdészeten végzett utólagos kiértékelés után, egyértelmű, hogy a tornádók mérésére alkalmazott Fujita-skála szerinti, legalább EF2-es erősségű, földfelszínt több pontban elérő örvénylő légoszlop (tornádó) tett kárt a térség erdeiben.
Az aznap érkező hidegfront lelassulása és hullámvetése és egyéb légkörfizikai paraméterek miatt, nagy energiájú zivatarrendszer alakult ki a Duna vonalában és ennek része volt a börzsönyi tornádót is okozó viharcella. Az akár 200-220 km/óra sebességgel is örvénylő forgószél több foltban illetve hosszanti pásztában érte el a földfelszínt, ahol a lombkoronát letörve és a fatörmeléket messze odébb dobva, több tíz centiméter átmérőjű fákat tört ketté, álló fák törzsét csavarta meg, vastag kérgüket hántolta le több tíz méter átmérőjű lékekben.
Szerencsére – Diósjenő egyes külső részei kivételével - lakott településen nem történt károkozás. A tornádó tölcsére DNy-ÉK-i irányba mozogva, Szokolya és Diósjenő között, 7-8 km hosszú sávban, állami és magánerdőkben okozott erdőkárokat.
Kérjük, a nagyobb foltokban keletkezett töréseket, tornádókárokat ne látogassák, mert a kidőlt és letört fák törzse és ágai baleset- és életveszélyesek! A károk elhárítását az erdészeti szakemberek megkezdték. Nagy László
Köszönjük Sárközi Szilárd okl. meteorológusnak, az AMET Közhasznú Egyesület elnökének a légifotók rendelkezésre bocsátását!
Erdőkár képanyag: Locskai Milán, kerületvezető erdész, Királyréti Erdészet, Ipoly Erdő Zrt.