innoLignumon az INNO-TÉR (ForestPress)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
Image
Horváth Nóra, Nagy András és Divós Ferenc (ForestPress fotók)

2010. szeptember 15. - A nyugat-dunántúli régió innovációs teljesítménye tekintetében jóval elmarad az ország egyes gazdaságilag kevésbé fejlett régióitól – tudtuk meg az Inno-Tér soproni sajtótájékoztatóján. Ennek az elmaradásnak a „ledolgozása” érdekében fogott össze 2009-ben 5 szervezet Győr-Moson-Sopron, Zala és Vas megyéből az INNO-TÉR régiós projekt keretein belül.
Ők név szerint a zalaegerszegi Zala Megyei Vállalkozásfejlesztési Alapítvány (ZMVA), a győri INNONET Innovációs és Technológiai Központ, az Universitas Nonprofit Kft., a szombathelyi Nyugat-pannon Fejlesztési Zrt. és a Vas Megyei Kereskedelmi és Iparkamara. A konzorcium tagjai „Az innováció térnyerésének elősegítése a nyugat-dunántúli régióban” című projekt keretében segítséget kívánnak nyújtani a helyi, regionális innovációs gondolkodásmód elterjesztéséhez. A 2 éves projekt meghatározó feladatai az innováció iránti figyelem felkeltése, az innováció megismertetése, a kis- és középvállalkozások versenyképességének fejlesztése a nyugat-dunántúli régióban.
– A tagszervezetek különböző célcsoportokat megszólító, sokféle tevékenységgel járultak hozzá a projekt eddigi sikeréhez, amik pozitív példával szolgálhatnak a régió meghatározó intézményei, vállalkozásai és a lakosság számára – mondta Nagy András, a konzorciumvezető ZMVA ügyvezető igazgatója a projekt megvalósításáról. – Ezeket a mintákat szeretnénk továbbadni annak érdekében, hogy az innováció ne csak a fogalom szintjén, hanem a gyakorlatban is megismerhetővé, érthetővé váljon.
Az ügyvezető szerint az innováció tekintetében a kis- és középvállalkozások szorulnak leginkább bátorításra, őket kívánják segíteni rendezvényekkel, kiadványokban való megjelenéssel, céljuk a népszerűsítés és a pályázatokon való részvételre buzdítás.
Image
Így jelenhetett meg innovációs kiadványaikban, filmjeikben és hirdetéseikben többek között a Győr-Moson-Sopron megyei Fakopp Bt. is egyedülálló találmányával, a fák kockázatelemzésére szolgáló méréstechnikai berendezéssel.
A családi vállalkozás saját kutatómunka alapján és pénzügyi forrásokkal valósította meg azt az eszközt, mely képes felmérni a fák törzsében található károsodásokat vagy sérüléseket roncsolás mentesen.
Image
– Örülünk a lehetőségnek, hogy bekerülhettünk az INNO-TÉR projektbe – fűzte hozzá Dívós Ferenc, a bt. ügyvezető igazgatója. – A projekt kapcsán újra átgondoltuk az innováció szerepét és jelentőségét vállalkozásunk életében. Egyre inkább érezzük, hogy innováció nélkül a talpon maradás és a fejlődés nem lenne lehetséges.
A projekt az innováció népszerűsítése érdekében nyitott a fiatalok felé is. Nagy András szerint elsősorban abból a tapasztalatból közelítettek a diáksághoz, hogy a középiskolások igen fogékonyak, nyitottak az újdonságok megismerésére. Ők a jövő nemzedéke és a most elsajátított gondolkodásmódot a jövőben hatékonyan tudják újításokhoz, ötletekhez felhasználni. A győri konzorciumi partner, az INNONET Innovációs és Technológiai Központ az INNO-TÉR projekt keretében elsősorban a fiatalok körében ismerteti és népszerűsíti az innovációt, az innovatív gondolkodásmód fontosságát a mindennapi és az üzleti életben egyaránt.
Horváth Nóra projektmenedzser elmondta, hogy az Innovációs Központ támogatást és segítséget nyújt a régió azon diákjainak, mentorainak, akik rendelkeznek innovatív ötlettel, elképzeléssel és részt kívánnak venni a Magyar Innovációs Szövetség által megrendezett Innovációs tehetségkutató versenyen.
A soproni Széchenyi István Gimnázium diákjai HidRoBot című pályaművükkel harmadik helyezést értek el az országos versenyen, valamint két további régiós pályamű is dicséretben részesült.
– Ezt nagy eredménynek tartjuk. Emellett kidolgoztunk egy innovációs tananyagot középiskolák részére, ennek az aktív párbeszéden alapuló innovációs tematikának köszönhetően a tanórákon sikerült felkelteni a középiskolás hallgatóság figyelmét az innovációra és bíztatni őket a projekt keretében megvalósuló regionális innovációs vetélkedőn való részvételre – tette hozzá a projektmenedzser.
Nagy András megemlítette, hogy a lakosság számára gyakran ismeretlen fogalmat jelent az innováció, holott a magyar történelem jeleskedik úttörő felfedezésekben. Újra elő kívánják hozni az innovatív, megújító képességet az emberekben, felhívni a régió figyelmét ennek fontosságára. Ennek érdekében különböző rendezvényeket, roadshow-kat és médiamegjelenést biztosító sajtórendezvényeket szervezett alvállalkozóként a szombathelyi Pannon Novum Nonprofit Kft.


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.