A lét a tét – III. (ForestPress)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
Image
2010. szeptember 29. - A Rimler Pál emlékérem idei kitüntetettje Temesvári Erik - A Magán Erdőtulajdonosok és Gazdálkodók Országos Szövetsége (MEGOSZ) a Győr-Moson-Sopron megyei Tét városában, 2010. szeptember 24-én tartotta az éves nagyrendezvényét. A tanácskozás mottója: A munkahelyteremtő magánerdő. Image
A vendéglátó Szabó Vendel köszöntője után a Rimler Pál emlékérem átadására került sor. A 2010. évben a MEGOSZ legnagyobb kitüntetését Temesvári Erik erdőmérnöknek ítélték oda. Az 1967-ben végzett kolléga az állami erdőgazdálkodásban hosszú évek alatt szerzett tapasztalatokkal került a magán-erdőgazdálkodás kötelékébe. Szakirányítóként szívós és következetes munkával segíti a gondjára bízott erdőtulajdonosokat és gazdálkodókat.



Image
A kitüntetést Luzsi József, a MEGOSZ elnöke nyújtotta át Temesvári Eriknek.

A díjátadást követően Lapos Tamás, a VM Erdészeti, Halászat és Vadászati Főosztály helyettes vezetője kapott szót.
Image
A szakember elmondta, hogy az EU boszorkánykonyhájában már elkezdődött a 2013-at követő évek vidékfejlesztési programozása. A hírek szerint a jövőben az erdőgazdálkodás várhatóan nem kap ekkora támogatást, nem lesz ilyen súlyú. A jövő évi EU-elnökségünk idején arra törekszünk, hogy a lehető legtöbb információt szerezzük ezen a téren, és lehetőség szerint a döntést kedvezően befolyásoljuk.
Lapos Tamás elmondta, hogy még 250 milliárd Ft áll rendelkezésre - nincs lekötve - az Európai Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Alap (EMVA) 1300 milliárdjából. Az erdészeti programokra még nagyobb arányban állnak rendelkezésre források. A teljes összeg 110-120 milliárd Ft volt. „Sajnálatos módon még túl sok pénz áll rendelkezésre – fogalmazott a szakember. – Az a sajnálatos, hogy ennyi pénz még nincs lekötve.” Ha nem kötik le, akkor meg lesz az esélye, hogy más nagy fontosságú agrárjogcímekre elvonják. Közös feladat tehát, hogy a rendelkezésre álló erdészeti támogatási forrásokat minél hamarabb lekössék.
Jó hír az erdészek számára, hogy az erdészeti jogcímek kifizetése nem szenved halasztást, nem kerül át a következő évre.
A hazai támogatási rendszer szerint csak olyan területet lehet magyar forrásból segíteni, amely nem kap, kaphat EU-s forrást. Amennyiben szűkülnek a közösségi források, fenn áll annak a veszélye, hogy nem juthat nemzeti támogatáshoz sem egy-egy terület. A szakember szerint a jelenlegi nemzeti támogatási szint megtartása nagy eredmény volna.
A minisztérium döntött arról, hogy ebben az évben a rendelkezésre álló nemzeti forrásokat a magánerdő szakirányítás támogatásának biztosítására csoportosítják át.
Lapos Tamás utalt a miniszterelnök tárcánál tett látogatására, amikor is a kormányelnök az erdőtelepítés és munkahelyteremtés mielőbbi beindítását szorgalmazta.
A Natura 2000 területekkel kapcsolatban elmondta, kezdeményezték Brüsszelben az ilyen erdőtelepítéseknél, hogy fenntartási és fejlesztési terv nélkül lehessen támogatást igényelni és munkálatokat végezni. Egyelőre nem kaptak választ a kérelemre.
A MEGOSZ kezdeményezte, hogy a magán-erdőgazdálkodók számára is lehetővé kellene tenni a közmunkaprogramot. E téren az az aggály merült föl, hogy nem tekintik-e ezt a forrást Brüsszelben csekély összegű (de minimis) támogatásnak, ami megnehezítené a megoldást.
Az erdő gazdasági értékének javítása jogcímen támogatások megnyitásának az volt az akadálya, hogy az EU rendelete egyértelműen beruházáshoz köti ezt a támogatást, s a befejezett ápolás és nyesés nem volt oda sorolható. A társszervekkel megtalálták a megoldást az ellentmondás feloldására. Reményeik szerint tehát ezen az intézkedési helyen is beindítható lesz a támogatás.
Image
Az erdészeti potenciál helyreállítása jogcímnél is kezdeményezték az egységárak emelését.
A nyári árvízkárok enyhítésére az EU szolidaritási alapjából is remélnek forrásokat.
Az erdő-környezetvédelmi intézkedésekkel kapcsolatban két eredményről tájékoztatott a minisztériumi vezető. Kezdeményezték a részterületes ápolás támogatásának lehetőségét. A javaslatot elfogadták, de ehhez programmódosítás szükséges, amelyre csak a jövőben lesz lehetőség.
A nem termelő beruházások (szerkezetátalakítás) jogcím esetében már lehetőség lesz a részterületes támogatásra.
Az erdő-környezetvédelmi intézkedéseknél rendelkezésre álló források (25 milliárd Ft) egytizedét kötötték le. A nem termelő beruházásokra 12,8 milliárd Ft áll rendelkezésre. Eddig 313 millió Ft-nyi igényt hagytak jóvá.
A szakember leszögezte, hogy a minisztériumnak is elő kell segíteni a jogszabályok egyszerűsítésével a források lekötésének bővítését.
Kilátásba helyezte, hogy több egyeztetésre, helyszíni szemlére kerüljön sor a jövőben a viták, félreértések feloldására.
Biztatónak mondta, hogy a közeljövőben megnyitható a Natura 2000 területek támogatása. Ezzel kapcsolatban elmondta, hogy e téren az EU egy kötelezettségszegési eljárást folytatott Magyarországgal szemben. Ennek keretében fölül kellett vizsgálni a 2004 előtt jóváhagyott üzemtervi előírásokat. Erre végül nem a természetvédelmi hatóság, hanem az erdészeti hatóság a kapott megbízást. Ez meglehetősen népszerűtlen feladat a szakma szemében, de a vitás kérdések a minisztériumon belül reményei szerint könnyebben megoldhatóak.
A nemzeti támogatásról szólva elmondta, hogy remélik, a jövő évi költségvetésben is elfogadják a közjóléti és védelmi kiadásokra előirányzott összeget.
Az EU notifikációs eljárásában már elfogadták azokat a nemzeti támogatási rendeleteket, amelyek a közjóléti berendezések fenntartására, az erdei iskolák működtetésére, a biotikus károk felszámolására és a határjelek karbantartására biztosítanak lehetőséget. Ez természetesen a nemzeti költségvetés függvénye. Z.Z.


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.