2010. október 1. - Luzsi József: olyan szakembereket kell odaültetni az EU-s tárgyalóasztalhoz, akik tudnak tenni az erdő ügyéért
A Magán Erdőtulajdonosok és Gazdálkodók Országos Szövetsége (MEGOSZ) a Győr-Moson-Sopron megyei Tét városában, 2010. szeptember 24-én tartotta az éves nagyrendezvényét. A tanácskozás mottója: A munkahelyteremtő magánerdő. Lapos Tamás VM főosztályvezető-helyettes előadása után Luzsi József reflektált az elhangzottakra.
Felidézte Jakab István ígéretét, hogy a politika mindig támogatni fogja az erdő, a magánerdő ügyét. Szó volt az erdőtörvényről is. Egyetértenek azzal, hogy a jelenlegi törvényhez hozzá kell nyúlni. Véleménye szerint több jogosítványt kell adni ahhoz, hogy a gazdálkodó a saját tulajdonában a társadalmi igényeknek megfelelően, eredményesebben gazdálkodhasson. Fontos, hogy eredményesen gazdálkodhassanak, mert egyrészt a saját megélhetésüket így biztosítják, másrészt a közös kasszát az adókkal ezen keresztül tudják kiegészíteni.
A nemzeti támogatásról szólva emlékeztetett, hogy egy évvel ezelőtt a szakirányításra egy fillér sem volt. Akkor a költségvetésből az erdészeti ágazat az előző évinek kevesebb mint a felét kapta, tehát finoman fogalmazva, az erdészet háttérbe szorult.
Az erdészeti szakirányításra megígért pénz lehetővé teszi majd a többi vidékfejlesztési támogatási pénz hatékony, gyors lehívását.
Ellentmondva Lapos Tamásnak, aki a le nem hívott pénzekkel kapcsolatban a közös felelősségről beszélt, Luzsi József azt állította, hogy az erdőgazdálkodók nem felelősek ezért. Ugyanis, ha nincs megnyitva egy jogcím, akkor nincs miből lehívni a támogatást.
Felidézte, hogy 2006-ban egy szakállamtitkár azt ígérte, a Natura 2000 pénzek kifizetése az év májusától megindul. Ennek már öt éve. Ha arra a 200 ezer hektár magánerdőre, amennyit a Natura 2000 érint, 20 ezer forint támogatást adtak volna egységesen, akkor a tulajdonosok zsebében 18 milliárd forinttal több lehetne.
Ha a támogatások igénylését bonyolult jogszabályok nehezítik meg, akkor nem tudnak az erdőgazdálkodók a munkahelyteremtésben részt venni.
A MEGOSZ elnöke borúlátóan ítélte meg a támogatási pénzek lehívásának esélyét. Véleménye szerint az agrárium más területein minden jogcímet el tudtak indítani.
Tapasztalataik szerint az MVH kifizetéseinél az erdészet mindig a statisztika hibát testesíti meg, az igényelt támogatások 98 százalékát kifizetik, de az erdészek valahogy mindig a két százalék hiba tartományába estek.
Ezért is mondta Luzsi József Tét polgármesterének, Szabó Ferencnek, hogy a magán-erdőgazdálkodók számára ebben az időszakban már „a lét a tét”.
Példaként hozta fel az erdő-környezetvédelmi támogatásokat, amelyek esetében olyan bonyolult a pályázat, hogy megírásakor tizennégy alrendelkezést kell figyelembe venni. Ez azt jelentheti, hogy százforintnyi támogatáshoz négyszáz forint munkát kell befektetni a pályázatíráskor.
Ebből következik, hogy ha valamire eleve ráfizet a gazdálkodó, akkor nem is kezd hozzá a pályázathoz. Ez a bonyolult rendszer pedig nem a gazdálkodók felelőssége. Ezért is nem hívható le a meglévő források jelentős része.
A MEGOSZ elnöke szerint a magán-erdőgazdálkodók számára nem fogadható el, hogy már eleve „temetjük magunkat” azzal, hogy beletörődnek, az új EU-s költségvetési periódusban kevesebb pénzt fognak kapni. Jövőre Magyarország lesz az EU soros elnöke olyan szakembereket kell odaültetni a tárgyalóasztalhoz, akik tudnak tenni az erdő ügyéért. Már most jeleznünk kell az EU felé, hogy igenis, nekünk több forrás kell az erdőre.
Ehhez még a jogszabályokat is egyszerűsíteni kell, és fel kell gyorsítani a kifizetéseket is.
A változtatáshoz természetesen először is szándék kell, többek között az MVH és az MGSZH részéről – hangsúlyozta Luzsi József.
Értetlenségét fejezte ki, hogy egy apparátus négy-öt év alatt nem tud kidolgozni egy rendeletet a jogcím elindításához.
A természetvédelemmel kapcsolatban kijelentette, hogy a nem védett területeken nem lehet újabb korlátozásokat bevezetni, hiszen a Natura 2000 területek is éppen elég korlátozást eredményeztek, holott, álláspontja szerint, eredetileg nem erről volt szó.
Újabb korlátozásokat az ágazat már nem visel el. Az erdő értékeit használni akarják, nem kihasználni, de használni. Új munkahelyeket csakis így tudnak létrehozni.
Kérte az illetékesek segítségét a vázolt gondok megoldásához, mert az utolsó órában vannak, s a lét a tét. Z.Z.