2010. december 14. - Az Országos Erdészeti Egyesület Közönségkapcsolatok Szakosztálya, az Erdők a Közjóért Szakosztálya, és az MGSZH Központ Erdészeti Igazgatóság 2010. december 8-án, a Kossuth Lajos tér 11. szám alatti földszinti tanácsteremben évzáró sajtótalálkozót tartott. Az évzáró alkalmával adta át Zambó Péter elnök (OEE) valamint Wisnovszky Károly igazgató (MgSzH Központ Erdészeti Igazgatóság) a Kétmilliomodik hektár magyar erdő emlékérem sajtódíjat Csávás Sándor újságírónak (MTI), és Bognár Lajos elnök (MgSzH) a Szakszerű erdőgazdálkodásért díjat Nagy József Antal erdőmérnöknek. Zétényi Zoltán a 2010. évet összegző beszámolója után dr. Bognár Lajos államtitkár, a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal megbízott elnöke köszöntője és tájékoztatója következett.
Az államtitkár elmondta, hogy az MGSzH mindig nagy hangsúlyt fektetett a sajtókapcsolatokra, különösen az eseményeket megelőző tájékoztatásra.
Ezúttal az erdészeti hatóság 2010. évben végzett munkájáról szeretne számvetést adni.
Elöljáróban elmondta, hogy a 2 millió hektár erdő és a 21 százalékos erdősültség növekszik napjainkban is. Az erdőgazdálkodás nemzetgazdaságban és a vidékfejlesztésben betöltött szerepét jól mutatja, hogy a hazai termőföld negyedét erdő borítja. Az erdő a gazdasági szerepén túl fontos közjóléti és védelmi szerepet is ellát.
Megjegyezte, hogy a megyei erdészeti igazgatóságok – nevükkel ellentétben – regionális feladatokat látnak el. A fő tevékenységük a tervszerű, ellenőrzött erdőgazdálkodás biztosítása.
Az elmúlt időszak a 2009. évi új erdőtörvénnyel és a végrehajtási rendelettel kapcsolatos átállással telt el. Az új jogszabályi környezet ugyanis jelentős változásokat hozott.
Ehhez kellett igazítani az eljárásrendet és az informatikai rendszert. Föl kellett készülni a körzeti erdőtervezés teljes átalakítására, valamint új adatszolgáltatási kötelezettségek is keletkeztek.
A 2010. év különleges volt az erdőgazdálkodásban: egyrészt kedvező volt a sok csapadék, amely következtében az erdő vitalitása az átlagosnál nagyobb növekedést, növedéket eredményezett. Ugyanakkor a szélsőséges időjárás (árvíz, belvíz, széldöntések) jelentős többlet feladatokat okozott.
A megyei igazgatóságok idén 34 körzeti erdőtervet készítettek el, csaknem 200 ezer hektár erdőre.
2010-ben került sor a nem védett Natura 2000 területek felülvizsgálatára is, abból a célból, hogy az új erdőtörvény nem jár-e kedvezőtlen hatással.
Az MGSZH Erdészeti Igazgatósága működteti az országos Erdőállomány Adattárat, és az erdőkre vonatkozó földhasználati nyilvántartást is, amelynek része a digitális térképállomány.
Az erdővédelmi mérő és megfigyelési rendszer adatait és az elsődleges faipar statisztikai adatait is ez a szervezet rögzíti.
A nemzetközi adatszolgáltatás keretében adatokat szolgáltat a kiotói egyezmény alapján az üvegházhatású gázokról szóló jelentéshez.
Az intézmény évente elkészíti az úgynevezett miniszteri jelentést, amely az ágazat elmúlt évi teljesítményét, adatait tartalmazza.
Az igazgatóságok munkatársai ebben az évben is több tízezer erdőrészletnél végezték el az erdősítések, erdőtelepítések műszaki átvételét (ellenőrizték, hogy a csemeték, az újulat kellő arányban életképes maradt-e – a szerk.), a fahasználati munkálatok (a fakitermelés – a szerk.) ellenőrzését.
A tervek szerint az ügyfelek 2011. második félévétől elektronikus úton jelenthetik be az erdőtörvény szerint előírt munkálatokat.
Az intézmény végzi a támogatási jogcímek végrehajtásának szakmai koordinációját, ellenőrzését. Ez azt jelenti, hogy nyolc EU-s és három nemzetközi támogatási jogcímmel dolgozik 2010-ben, amely közel 11 ezer támogatási és kifizetési kérelmet jelent.
A klímaváltozás és az EU által adatszolgáltatási igénye miatt egyre inkább fölértékelődik az erdők egészségi állapotának folyamatos megfigyelése. Ezt az Erdővédelmi Mérő és Megfigyelési Rendszer (EMMRE) keretében végezték az erdők nagyterületű egészségi állapotfelmérésével. Ez a LIFE + program keretében zajlott.
Az adatok alapján megállapítható, hogy az erdők egészségi állapota kedvezően alakult. A károk és kedvezőtlen jelenségek alacsony szinten maradtak.
Ennek keretében működtetik az országos erdőtűz adattárat is. A csapadékos időjárásnak köszönhetően idén az erdőtüzek aránya a korábbi évekének csak 40 százalékát érte el. Csupán 210 hektár erdő károsodott.
Néhány adat az intézmény munkájáról:
A 120 erdőfelügyelő több mint 200 ezer helyszíni ellenőrzést végzett, és mintegy 120 ezer elsőfokú határozatot hozott 2010-ben. A megváltozott jogszabályok miatt a feladatok növekednek.
Az EU társfinanszírozott új erdőtelepítések száma is emelkedik, jelenleg eléri a tízezer erdőrészletet.
Az ez évi időjárási károk mintegy 500 ezer köbméter faanyagot érintettek, s ez hatósági ellenőrzést igényelt.
Sajnálatos tény az illegális és engedély nélküli fakitermelés. Az elmúlt évben 2-3 ezer esetben kellett kiszabni bírságot ilyen ügyek miatt. Ez több százmilliós nagyságrendet jelent.
Az erdészeti igazgatóság is részt vesz a vörösiszap okozta károk felmérésben és felszámolásában. Z. Z.