Erdészdiák találkozó (ForestPress)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2011. május 19. - Immár XXV. alkalommal rendezték meg a 13 éves múltra visszatekintő erdészdiák találkozót. A brassói és az anyaországi diákok szervezése alatt álló, évi két tanulmányutat sem Magyarországon, sem Erdélyben nem tarthatnák meg a mögöttük álló, őket támogató és vendégül látó erdészszakma nélkül.
Szeretnénk ezért egy rövid beszámoló keretein belül köszönetet mondani a nekünk nyújtott segítségért.

Idén tanulmányutunk a Mezőföldön vette kezdetét. Április 10-én, vasárnap találkoztunk székely barátainkkal Székesfehérváron, ahonnan közösen buszoztunk tovább Lovasberénybe, ahol a HM Budapesti Erdőgazdaság Zrt. Vadászházában töltöttük az éjszakát. A hagyományokhoz hűen az első nap vacsorakészítéssel, beszélgetéssel és ismerkedéssel telt.
Másnap reggel a Vadex Mezőföldi Erdő- és Vadgazdálkodási Zrt. Soponyai Erdőgondnokságának Belső-Bárándi vadaskertjében vettünk részt szakmai programon. A fácánnevelésről Sebestyén János kerületvezető, a cégről Maár Gyula erdőgondnok tartott színvonalas beszámolót, majd rövid sétát tettünk a vadászerdőben.

Megköszönve a szíves vendéglátást Pusztamarótra indultunk, ahol az erdei iskolaként működő Serédi kastélyban szálltunk meg. Itt tartottuk nyitóestünket, melyen a két egyetem diákjai megajándékozták egymást, és kiosztottuk a találkozóra készített emlékpólókat.
Kedden Dénes Margit, a HM Budapesti Erdőgazdaság Zrt. erdőgazdálkodási ágazatvezetője kalauzolt bennünket, a Süttői Erdészeti Igazgatóságtól pedig Szimicsek László igazgató, Báthory Péter kerületvezető és Szenthe Gábor gyakornok vezetett egy hosszabb túrára.
A szép tájon kívül láthattunk kőfejtőket, erdőfelújításokat, idős állományokat, és érdekes szakmai beszélgetést folytattunk kísérőinkkel. Utunkat a Pap-réti tónál zártuk, ahol tiszteletét tette Horváth Dénes vezérigazgató és Keresztes György vezérigazgató-helyettes is. Miután elfogyasztottuk finom ebédünket megköszöntük a támogatást, Dénes Margit illetve Keresztes György kíséretében voltunk az agostyáni ökofaluban, majd tőlük is elbúcsúzva folytattuk utunkat Visegrádra.

Szerdán reggel Csontos Dömötör, a Pilisi Parkerdő Zrt. Visegrádi Erdészetének műszaki vezetője ismertette a napi programot, majd útnak indított a kéktúra útvonalán a Vízverési rétig. Itt várt bennünket Kissné Szabó Gabriella közjóléti előadó, Némedy Zoltán erdőgondnok és Csontos Dömötör. Innen együtt folytattuk utunkat az úgynevezett Erdőanyai tanösvényen, ahol a szálalás gyakorlati tapasztalatairól és a visegrádi erdészet mindennapi örömeiről, gondjairól hallhattunk. Sétánk végén az erdészet Apátkúti vadászházában ebédeltünk. Ez után megnéztük a vadászház melletti pisztrángos tavakat és egy erdészeti közelítő csúszdát is. Programunk ekkor még nem ért véget, hiszen a Parkerdőnek köszönhetően mindenki kipróbálhatta a bobot és megtekintettük a Fellegvárat. Itt köszöntük meg kísérőinknek az egész napos felejthetetlen programot, és továbbindultunk a Cserhátba.

Késő délután érkeztünk Bercelre, ahol az Ipoly Erdő Zrt. munkatársai vártak. Bercel községből ők vittek minket szálláshelyünkre, ahol Horváth Barnabás a Nyugat-Cserháti Erdészet vezetője köszöntött bennünket és a vacsoránál kötetlen beszélgetést folytattunk az erdészet munkatársaival. Csütörtök reggel a Romhány mellett található Rákóczi fánál kezdtük helytörténeti és szakmai sétánkat. A legenda szerint a lombkoronájával Nagy-Magyarországot formázó hatalmas törökmogyoró alól nézte végig Rákóczi a romhányi síkon vívott csatát. A séta közben Kovács Ferenc erdőmérnök és Burián Gábor pagonyvezető mutatta be a térség erdő- és vadgazdálkodását. A sok érdekességgel tarkított túra Alsópetényben ért véget, ahol a Werbőczy-emlékműnél köszöntünk el vendéglátóinktól.

Este érkeztünk Felsőtárkányba, ahol Bognár Bence az Egererdő Zrt. helyi erdészetének fahasználati műszaki vezetője és Nagy András gyakornok várt bennünket. Ő vezette el a társaságunkat szálláshelyére, a pazsagi erdészházba, ami egy szép völgyben található Borsod és Heves megyék határán. Utolsó 3 éjszakánkat itt töltöttük.

Péntek reggel Felsőtárkányban kezdtük az ismerkedést a helyi erdőgazdálkodási sajátosságokkal. Borsó Zoltán erdészetvezető, Bognár Bence, Borsó Gábor művelési műszaki vezető, Frídel Károly és Földes Péter kerületvezető erdész várta a társaságot. Tőlük sokat megtudtunk az itteni erdősítési, erdőnevelési, fahasználati és vadgazdálkodási munkákról, láttunk vágástakarítást, különböző választékokat, eltérő korú felújításokat, pótlásokat és egy vaddisznóbefogót is. Szakmai sétánk végén megköszöntük vendéglátóinknak fáradozásukat, majd az erdei kisvasúttal visszautaztunk Felsőtárkányba.
Az egri Főiskola tornacsarnokában töltöttük a délutánt, ahol a soproni egyetem kosárlabdacsapata játszott éppen fontos mérkőzést. Bár a csapat vereséget szenvedett, szurkolásunkra nem lehetett panasz, hiszen az egrieket az egész meccsen felülmúltuk. A bajnoki meccs végeztével visszatértünk szállásunkra, ahol elkészítettük vacsoránkat, majd késő estig nótáztunk és beszélgettünk.

Szombaton a Bükk-fennsíkon át értünk el a bánkúti sípályához, ahol Tajnai Róbert, a Lillafüredi Erdészeti Igazgatóság vezető, Horváth Zsuzsanna művelési műszaki vezető és Bors László, a Répáshutai Erdészeti Igazgatóság művelési műszaki vezető várt bennünket. A sípályánál egy széldöntés utáni bükkös felújítást néztünk meg, majd egy mesterséges lucos felújítást, ami a fenyő ormányos és a gyökérszú jelenléte miatt igen nehezen akar sikerülni. Ezt követően különböző korú felújításokat vettünk szemügyre. Mutattak még tarvágás utáni, mesterséges „ékásós” bükk erdősítést is.
A szombati és egyben az egész heti szakmai programunk itt ért véget. Az elköszönést követően visszautaztunk szállásunkra, ahol az utolsó este hagyományaihoz híven szalonnát sütöttünk. Utána megtartottuk a záró estet, melynek során röviden átbeszéltük a hét eseményeit, élményeit, majd közösen elénekeltük himnuszainkat.
Vasárnap korán kellett indulnunk, mivel erdélyi barátainkra még több, mint tízórás vonatozás várt. Az együtt töltött, felejthetetlen hét után kellett elválnunk egymástól, de nem véglegesen, ugyanis a nyáron újra találkozhatunk távoli magyar barátainkkal.
Ha nem is selmeci hagyomány ezeknek a találkozóknak megszervezése, de jó érzés volt mindenhol találkozni olyan Firmákkal, akik maguk is aktívan részt vettek korábbi „Brassó-Sopron”-os tanulmányúton.

Ezúton is szeretnénk megköszönni a Kárpát-medencei Magyar Erdészdiák Találkozót és Tanulmányutat támogató szervezetek nagylelkűségét és segítségét:
HM Budapesti Erdőgazdaság Zrt., Lovasberényi Erdészeti Igazgatóság és Süttői Erdészeti Igazgatóság; VADEX Mezőföldi Erdő- és Vadgazdálkodási Zrt. Soponya Erdőgondnokság; Pilisi Parkerdő Zrt. Visegrádi Erdészete; Ipoly Erdő Zrt. Nyugat-Cserháti Erdészet; Egererdő Erdészeti Zrt. Felsőtárkányi Erdészet, Felsőtárkányi Erdei Vasút; Északerdő Zrt. Lillafüredi Erdészeti Igazgatóság, Répáshutai Erdészeti Igazgatóság;
Temesvári Pelbárt Ferences Gimnázium Esztergom; Szabó Nándor; Tokárné Veréb Katalin; Pilic Kft.; Csillag-VV Kft.; 5B Bt.; EMK-HÖK; DigiTerra Kft.; Szombathelyi Erdészet Zrt.; Gyulaj Erdészeti és Vadászati Zrt.; Bakonyerdő- Erdészeti és Faipari Zrt.; DALERD Délalföldi Erdészeti Zrt.; Gemenc Zrt.;
     Mézes Gergely és Fehérvári Márton

 

© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.