2011. június 2. - A Stihl társadalmi felelősségvállalása: tervezik az erdőtelepítés támogatását is. - Húszéves jubileumát ülte az Andreas Stihl Kft. A jubileumi családi nap fénypontja a favágó versenyek Forma 1-es kategóriája, a Stihl Timbersports bemutató volt.
A televíziós sportcsatornákból már jól ismert technikai sport két világbajnok kiválósága, az angol Spike Milton és az újzélandi Faavae Sefo fémjelezte a versenyt.
A STIHL Egyesült Államokbeli leányvállalata 1985-ben indította útjára a Stihl Timbersports bajnokságot az USA-ban. Európában a versenysorozat 2000-ben indult hódító útjára. Európa-szerte mintegy 300 sportoló vesz részt aktívan a versenyeken. Közülük sok európai főállásban is fakitermeléssel foglalkozik. A tengerentúlon néhány versenyző foglalkozásszerűen űzi ezt a sportot.
A verseny mezőnye két csapatból, a magyar és a román válogatottból állt. Ez gyakorlatilag azt jelentette, hogy magyarok versenyeztek magyarokkal.
A bemutatást követően az egyik legizgalmasabb, leglátványosabb versenyszámra, az ún. Springboard technikára került sor, amelynek során a versenyzőnek két pallót kell a függőleges rönkbe (fatörzsbe) rögzítenie. A rajt után a versenyzőnek először vállmagasságban körülbelül 10 cm mély „zsebet” kell fejszével a törzsbe vágnia.
Ebbe helyezi az első palló fémmel bevont csúcsát. Ekkor a pallóra mászva kell kialakítani a második mélyedést a fatörzsben. A második, körülbelül 2 méter magasságban levő pallóról kezdheti meg a versenyző a csúcson a rönk átvágását. A cél a törzs csúcsára rögzített, 27 cm átmérőjű rönk elvágása.
Ezt a technikát eredetileg az észak-amerikai erdei munkások használták ahhoz, hogy az akár méteres magasságú gyökérzet fölé kerüljenek. A pallók segítségével értek el a fatörzs magasabban fekvő részeit, amelyek könnyebben voltak átvághatók, mint a kemény gyökeres rész. Ott is kötelező a tuskó két oldalról történő vágása, különben a versenyzőt diszkvalifikálják. Ezt a számot a versenyszámok „királyának” is nevezik, hiszen itt a versenyzőknek nemcsak precíz technikára és erőre van szükségük, hanem egyensúlyérzékre és ügyességre is.
Mind a magyar, mind a romániai versenyzők kitűnően megoldották a feladatot.
A szám után bemutatták Spike Milton fémszövetes lábszárvédőjét, majd Faavae Sefo tartott kiselőadást a borotvaéles fejszéje tulajdonságairól.
Ezt követte a szeletvágás. Kezek a rönkön, rajt! - hangzott az indítás és a vízszintesen rögzített rönkről néhány centiméter vastag szeletet kellett időre levágni motorfűrésszel.
Ezután ismét egy munkavédelmi bemutatót láthattunk, méghozzá a vágásbiztos nadrág anyagába mélyesztette volna be motorfűrészét az egyik versenyző, ám a gép hamar leállt. Csupán a textilt sikerült átvágnia, de az alatta beágyazott szálas műanyag beakadt a gép meghajtó szerkezetébe és leállt. Mielőtt a baleset bekövetkezne.
A világbajnokok fejszés rönkvágása sem volt tanulság nélkül, hisz’ Faavae Sefo nehezen boldogult a saját nyárrönkjével. A vágásirányban épp egy jókora göcs rejtőzött. Kollégája véres kardként hordozta körbe a színpadon a „tettest”, sportszerűen mentve az újzélandi késlekedését.
Az egyszemélyes fűrészelés következett, amely első látásra nagyon nehéznek tűnt, de nemcsak a világbajnokok, hanem az önként jelentkezők is megbirkóztak a feladattal.
Köszönhetően a két mesternek, akik rögtönzött felkészítő tanácsadással álltak az önkéntesek rendelkezésére, a verseny közben is instruáltak, és legfőképp pedig súrlódáscsökkentő folyadékkal fújták a fűrészt.
A magyar versenyzők mutatványa következett, amelyben két rönkdarabból trükkös beszúró vágásokkal kisszékeket varázsoltak elő – a gyerekek nagy örömére.
Végül a „maguk alatt vágják a fát” szavakkal leírható versenyszámot láthattuk, amelyben a versenyzőknek a vízszintesen rögzített rönköt kell átvágniuk, úgy, hogy maguk is a fán állnak.
A látványra Spike Milton tette föl a koronát, amint a Stihl csúcsgépével, a 250 köbcentiméteres 60 kg súlyú motorfűrésszel három szeletet vágott a rönkből másodpercek alatt. Az óriási láncsebesség miatt rendkívüli biztonsági intézkedéseket foganatosítottak, plexi paravánokkal vették körül a tett színhelyét.
A verseny során keletkezett rönkszeletek hamar gazdára találtak, mert a Stihl Timbersports küzdelmekben kialakult szokás szerint ezekre adják a favágó gladiátorok az autogramot.
Az aréna elcsöndesült, s ezután már csak a gyermekzsivaj hallatszott a légvárak és más attrakciók felől.
A sajtóértekezleten arra a kérdésre, hogy mikor láthatjuk Magyarországon is a Stihl Timbersports elitjének mezőnyét, az illetékesek nem tudtak választ adni. Ez év szeptemberében Hollandia látja vendégül a timber-sportolókat, s ezen a versenyen már a magyar csapat is ott lesz. (z.z.)