2011. június 21. - Nagy érdeklődés mellett tartotta meg Gencsi Zoltán érdekfeszítő előadását a magyar szürkéről június 21-én este Püspökladányban. A Hortobágy peremén található városban, ahol az állattartásnak nagy hagyományai vannak, kiemelt figyelem kísérte, ennek a különös fajtának a történetét.
Az előadásban megismerkedhettünk a fajta kialakulásával kapcsolatos elméletekkel, a fajtának a magyar, és különösen az alföldi ember életében, a múltban betöltött szerepével. Megtudhattuk, hogy ez a fajta nem csak hazánk és Európa élelmiszer ellátásában töltött be meghatározó szerepet, de számos foglalkozás kialakulását, fennmaradását köszönhetjük neki. Külön érdekesség, hogy az állatok hajtására szakosodott népréteg – a szabad hajdúk – mint harcedzett, hadra fogható haderő számos felkelésnek, forradalomnak adta meg a katonai hátterét.
Végigkísérhettük a fajta elmúlt évtizedekben zajló mélyrepülését, mely során a valamikori több milliós létszámtól szinte a kihalás szélére sodródott – 200 alatti tehénlétszám –, hallhattunk a megmentésért fáradozó szakemberek munkájáról.
Az előadásban képet kaptunk arról, hogy Európa nyugati felén milyen összefogással, fejlesztésekkel igyekeznek megmenteni a múlt emlékeit, megfelelő tálalással a marhahajtó utak mentén felfűzni az idegenforgalmi látványosságokat.
Az előadást követő beszélgetésben vált igazán érthetővé a jól megválasztott cím jelentése, hisz’ az előadás messze nem csak egy őshonos állatfajta ismertetését jelentette. Ténylegesen a magyarság Európában évszázadok során kivívott szerepét, és mai tétova helykeresésünket foglalta keretbe.
Olyan időutazásnak lehettünk részesei, mely lenyűgözően szép képekkel vezetett végig bennünket a magyar történelem egy jelentős szakaszán, egyben számos gazdaság- és kultúrtörténeti összefüggésre nyitotta rá szemünket.
Az előadás négy térségi szervezet - az MTA DAB Mezőgazdasági Albizottságának Erdészeti – Vadászati - Természetvédelmi Munkabizottsága, az ERTI Püspökladányi Kísérleti Állomása, az OEE Debreceni Csoportja és a Püspökladányi Természetvédő Csoport
- összefogásával valósult meg. Csiha Imre