Ki, mit tud az európai erdőkről (ForestPress)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
Image
ForestPress fotók

2011. június 26. – A Baár-Madas diákjai nyerték az európai erdőkről szóló vetélkedőt
Image
2011. június 25-én tartották meg a budapesti Erdészeti Információs Központban a Fiatalok Európa Erdeiben nemzetközi diákverseny Magyarországi döntőjét.
Image
Lomniczi Gergely, az Országos Erdészeti Egyesület főtitkára, Kovácsevics Pál, az OEE Közönségkapcsolatok szakosztály titkára, valamint Hoczek László, a soproni Roth Gyula Erdészeti Szakközépiskola tanára nyitotta meg a Fiatalok Európa Erdeiben nemzetközi diákverseny Magyarországi döntőjét a budapesti Erdészeti Információs Központban. Az alkalmat megtisztelte jelenlétével dr. Pethő József, az OEE korábbi elnöke is, aki komoly szerepet játszott a nemzetközi verseny elindításában és Magyarország részvételében.
Lomniczi Gergely köszöntőjében hangsúlyozta, hogy a szülők generációjához képest a mai fiatalok sokkal többet tudnak az erdőkről, ennek ellenére sokakban élnek téves képzetek és hamis információk a hazai erdők helyzetéről. Kiemelte, hogy a világtendenciával ellentétben Magyarországon nem csökken, hanem ellenkezőleg, nő az erdőterület.
Image
Ezeket az erdőket azonban meg kell védenünk, s ehhez a mai ifjú generációtól is segítséget várunk.
Kovácsevics Pál a verseny céljai között hangsúlyozta, hogy a középiskolák diákjai megismerjék Európa erdeinek jellemzőit, az egyes országok erdeit, erdészeti tevékenységeit, az erdők szerepét a természet és környezetvédelemben, az erdők hármas funkcióját, valamint az erdőkben előforduló fontosabb növény- és állatfajokat, így ennek révén közelebb kerüljenek a fenntarthatóság elvének megismeréséhez.
Felhívta a figyelmet, hogy a média figyelme elsősorban az erdővel kapcsolatos káresetekre, szenzációkra irányul, és kevésbé fontos a mindennapi tervszerű erdőgazdálkodás, a fenntarthatóság és a szigorú hatósági ellenőrzés.
Elmondta, hogy a vetélkedőre előzetesen húsz ország szakértői küldtek kérdéseket, s ezek közül választották ki a tesztben szereplő ötven kérdést. A kérdések angol nyelven szerepelnek a feladatlapon, tehát feltétel a jó angol nyelvismeret is.
Image
A nemzetközi versenyre 12 ország nevezett csapatokat, s ezúttal a magyarországi vetélkedő második, döntő fordulóját bonyolították. Hazánkból 17 csapat nevezett, három fővárosi és 14 vidéki iskolából. A győztes csapat néhány napos fölkészítő táborban vehet részt a Pilisi Parkerdő Zrt. egyik erdei iskolájában.
A nemzetközi döntőre 2011. szeptember 28-29-én Lengyelországban, a Mazuri tavaknál kerül sor. A döntő két részből áll, a szokásos tesztfeladat megoldásából és a bemutatóból, amelyben a kreativitás, a lelemény számít. Ez utóbbit a verseny diákrésztvevői fogják elbírálni.
Image
Ezt követően Hoczek László ismertette a verseny feltételeit, szabályait, a munka menetét.
A teszt kitöltésére 120 perc állt rendelkezésre, s az értékelés ideje alatt a versenyzők és kísérőik Lomniczi Gergely vezetésével megtekintették az Országos Erdészeti Egyesület Wagner Károly Könyvtárát, majd sétát tettek a Pilisi Parkerdő Zrt. által feltárt és helyreállított Budaszentlőrinci Pálos kolostorromnál.
Image
A verseny értékelését követően eredményt hirdettek, s a legjobbnak a Baár-Madas Református Gimnázium csapata bizonyult. (A csapat tagjai: Kemenes Anna, Pásztori Zsolt, Újvári Gergely, felkészítő tanár: Vetlényi Dávid.)
Image
Második helyezett a szegedi Radnóti Miklós Kísérleti Gimnázium csapata (Nászai Anna, Országh Noémi, Vadász Anna, felkészítő tanár: Fazekasné Gulyás Éva, Gál Viktória), míg harmadik helyezést a tatai Eötvös József Gimnázium tanulói érték el (Annoh Jennifer, Éliás Máté, Fazekas Márton, felkészítő tanár: Jankyné Jurecska Mária).
Image



© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.