Szlovák önkormányzati erdészek látogatása (ForestPress)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
Image
ForestPress fotók

2011. október 6. – Északi szomszédunk ötvenfős szakmai csoportja tesz látogatást hazánkban 2011. október 5-én délelőtt érkezett meg a Szlovák Önkormányzati Erdészek Szövetségének küldöttsége az Ipolytarnóci Ősmaradványok Természetvédelmi Terület bemutató központjához, ahol a szakembereket Duska József, a Bükki Nemzeti Park - még hivatalban lévő, de már fölmentett – igazgatója, Lomniczi Gergely, az Országos Erdészeti Egyesület főtitkára és Szabó Lajos, a látogatás itteni szervezője fogadta.
Image
A csoportot Szarvas Imre kutató-geológus, tájegységvezető, a bemutatóközpont munkatársa kalauzolta az 1944-ben védetté nyilvánított európai hírű ősmaradványok látnivalói között.
Image
Az erdészekből álló csoport nagy érdeklődéssel szemlélte a „palóc Pompeji”-nek is nevezett ősmaradványokat, amelyek a mintegy 20 millió évvel ezelőtti élőlények maradványai, nyomai kőbe merevedve.
Image
A homok cementálódásával keletkezett kőzetben található Ipolytarnóc egyik nevezetessége, a „cápafogas réteg”. Régebben a helybéli gyerekek „madárnyelvekként” árulták turistáknak a kőzetből gyűjtött cápafogakat. A maradványok alapján a kutatók 24 fajt azonosítottak.
Image
Ebből a rétegben található Ipolytarnóc másik őslénytani érdekessége, egy hatalmas kovásodott ősfenyő, a „Pinuxylon tarnocziense”-nek elnevezett cukorfenyőféle. A tőnél mintegy 8 méter törzskerületű, közel 100 méter hosszú megkövesedett fatörzs részeit a védelmére épített pince, vékonyabb részét a nagycsarnok épülete őrzi.
Image
20 millió évvel ezelőtt ezen a helyen források fakadtak, forrásokhoz inni járó állatok lábnyomait megőrizte a lerakódó iszap, homok. Egy hatalmas vulkánkitörés hamuja több méter vastagságban temette be a környéket. A mintegy 2700 lábnyomból 11 állatfaj (ősorrszarvú, őz, szarvas, macska- és kutyaféle ragadozó és madár) azonosítását végezték el.
Image
A nagy bemutatócsarnokban a vendégek megtekintették a háromdimenziós, őskorról szóló filmet, valamint a bükkábrányi leleteket.
A tanulmányút következő állomása a Tisza-tó partja, Poroszló.
A Kormorán étteremben tartott pihenő közben Lomniczi Gergely tájékoztatta a vendégeket az Országos Erdészeti Egyesület fölépítéséről, tevékenységéről.
Image
Ezt követően a szlovák szakemberek vezetői, Milan Dolňan, a Szlovák Önkormányzati Erdészek Szövetségének elnöke, Jaroslav Šulek, a Szlovák Erdészeti Kamara elnöke és Tibor Lebocky, a Szlovák Vadászati Egyesület és a Szlovák Vadászati Kamara elnöke ismertették országuk erdész civil szervezeteinek helyzetét és működését. Ők mindhárman tagjai a kamara 15 fős elnökségének.
Image
A szlovák kamara 18 évvel ezelőtt törvényi rendelkezés alapján jött létre. A politikamentes szervezetnek egyéni és jogi tagjai egyaránt lehetnek. A jogszabály nem kötelezi a szlovák szakembereket a belépésre, a tagságra. Nem csak erdészek és erdészeti szervezetek lehetnek tagok, hanem iskolák, kutatóintézetek is tartoznak körükbe.
Image
Jelenleg 300 egyéni és 7 jogi tagjuk van. Újabban elsősorban a magánerdő-tulajdonosok köréből igyekeznek a tagságot bővíteni.
Szlovákia erdeinek 48 százaléka van állami tulajdonban, 10 százaléka önkormányzati, a többi magán- illetve egyházi tulajdonban van.
Image
A törvény elsősorban az érdekvédelmi funkciót írja elő a kamarának, de fontos szerepet tölt be az erdészeti politika alakításában is. Részt vesz az erdészek kötelező szakmai továbbképzésében is.
A szervezetnek négy osztálya van: jogi, erdei iskolai és oktatási, média és Pro Silva.
A továbbképzés nem egységes, bizonyos feladatokat a Zólyomi Egyetem Erdészeti Kara végez, másokat az Állami Erdészeti Központ.
Image
Jelenleg a gyakorlatban elhelyezkedő mérnököknek szakvizsgát kell tenniük, amelyet ötévenként meg kell újítaniuk. Ezt a feladatot szeretné a kamara átvenni az erdészeti hatóságtól.
A kamara finanszírozására nincs költségvetési forrás. Működésüket a 2 százalékos adófelajánlásokból, szponzori támogatásokból, a tagdíjakból és a rendezvényeken megjelenített hirdetések bevételeiből biztosítják.
Image
A tagdíj egyéni tagoknak évi 10 €, jogi tagoknak 100 €.
Hirdetőik elsősorban a faipari és gépipari cégek közül adódnak.
A kamarának négy regionális szervezete (Pozsony, Kassa, Zsolna és Besztercebánya) működik. A kamara valamennyi erdészeti szektorral együtműködik.
Van egy innovácóval, kutatással foglalkozó civil szervezet is, a Szlovák Erdészeti Egyesülés, amely állami megbízásokra dolgozik.
Image
Tibor Lebocky végezetül hansúlyozta, hogy a most megkezdett együttműködést folytatni szeretnék.
A csoport következő programja hajóút a természetvédelmi területen, ismerkedés a Tisza-tó vízi világával, ornitológiai értékeivel.
Aznap még továbbutaztak Napkorra, ahol az erdei iskolával ismerkedtek.  (z)


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.