Akit megérint Selmec szelleme – I. (ForestPress)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
Image
ForestPress fotók

2011. október 9. – Tíz évvel ezelőtt írták alá a Kassai Nyilatkozatot 2001. november 30-án, Kassán írták alá azt a nyilatkozatot, amelyben a selmeci Alma Matert elődintézménynek tekintő egyetemek és főiskolák hitet tettek a selmeci hagyományok folytatása mellett.
Image
2001-ben az 1443 és 1491 között épített késő gótikus Szent Katalin templomban került sor arra az ünnepélyre, amit a Kassai Nyilatkozat aláírása alkalmából rendeztek.
2011. október 8-án is ugyanott gyűltek össze az elszármazott felsőoktatási intézmények vezetői, hogy megemlékezzenek a tízéves évfordulóról.
Image
Az ünnepségen a felsőoktatási intézmények vezetői között helyet foglalt Náhlik András, a Nyugat-magyarországi Egyetem Erdőmérnöki Kar dékánja.
Image
Nadežda Babiaková, Selmecbánya főpolgármester asszonya mellett magyar részről az első sorban foglalt helyet Fónagy János a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára és felesége, valamint Baranyay László, a Magyar Fejlesztési Bank elnök-vezérigazgatója.
Image
Jelen volt az ünnepségen Balogh Csaba hazánk pozsonyi nagykövete, Seregi János, az MFB agrár- és zöldbank főigazgatóságának ügyvezető igazgatója, Nyiri János az MFB szóvivője, Zambó Péter, az Országos Erdészeti Egyesület elnöke, Kiss László, az OEE alelnöke, Lomniczi Gergely, az OEE főtitkára, valamint Gőbölös Péter, a Gyulaj Zrt és Bugán József, a Szombathelyi Erdészeti Zrt vezérigazgatója.
Image
A tanintézeteket számos hallgató képviselte, akik között ott voltak a waldenes erdőmérnök-hallgatók is.
A zsúfolásig megtelt templomba a klopacska hangjaira vonult be „Mária Terézia és udvartartása”, majd a bányászkórus előadásában fölhangzott szlovákul a Bányász-himnusz.
Image
Elsőként Selmecbánya főpolgármester asszonya lépett a mikrofonhoz. Nadežda Babiaková emlékeztetett a Mária Terézia által alapított akadémia jelentőségére, amely az első műszaki iskola volt, a bánya-, kohó- és erdőmérnökök képzésére. Az akadémia tanárai nagy hatással voltak egész Európa műszaki műveltségére. E dicső hagyományok ápolásához  csatlakozott nemcsak a lakosság, hanem más városok egyetemi karai is. Tíz évvel ezelőtti nyilatkozatukban kilenc felsőoktatási intézmény, majd néhány év múlva újabb két intézmény nyilvánította ki akaratát a selmeci hagyományok ápolása mellett.
Image
Örömmel üdvözölte az iskolák megjelent vezetőit és a vendégeket. Reményét fejezte ki, hogy 2012-ben is találkozhatnak.
Végezetül Náhlik András dékán 2006-ban elhangzott szavait idézte: „Selmec szellemét, amely jelképe lett az összetartozásnak, csak összetartozással lehet megóvni. Akit nem érintett meg Selmec szelleme, az nem érti ezt, de akit megérintett, az érti.”

Bécsben, 1762. október 1-jén hagyta jóvá az osztrák és magyar bányaszakértőkből álló bizottság azt a javaslatot, amely kimondja, hogy a monarchia területén és a korona összes országaira érvényesen szükséges a bányászati ismeretek oktatása. Mária Terézia a megállapodás elfogadása után Selmecbányát jelölte ki az intézmény székhelyéül, azzal az indokolással, hogy ez a felső-magyarországi város a legalkalmasabb erre, hisz’ adott minden gép és eszköz ahhoz, hogy a tanárok bemutathassák az elméleti tudományukat és a gyakorlatot a diákoknak.
A bányászati ismeretek elsajátítása hozzáférhető legyen a hallgatók számára mindenféle kiadás nélkül, német nyelven, kétéves képzés során –tartalmazta a határozat.
Az első évben elméleti tárgyakat, a második évben az alkalmazást, a gyakorlatot oktassák. A matematika, a mértan megértése nélkül nem lehet a tanulást folytatni. A hallgatók számára viszont ösztöndíjat javasolnak.
Az iskola megalapításáról minden bányahatóságot értesíteni kell.
Ezek után a fontosabb bányatiszti állásokra csak e képesítés megszerzése után lehet jelentkezni.
Mária Terézia 1762. december 13-án alapította meg a „gyakorlati bányaiskolát”.
Image
A Kassai Nyilatkozat aláírói – köztük Mészáros Károly egykori soproni erdész dékán, aki már nem érhette meg a tízéves évfordulót – kinyilvánították, hogy a Selmeci Akadémia szellemi örököseinek tartják magukat, az egykori tanárok tanításainak folytatói, elismerik, hogy az Alma Mater utódintézményei, és visszahozzák azt a szellemet, amely majd az egyesült Európa szabad szellemű szakembereit nevelheti, hatékonyabb együttműködéssel.
Két évvel ezelőtt Selmecbányán a Miskolci Egyetem Anyagtudományi Kara, a NymE Geoinformatikai Kara, valamint a Dunaújvárosi Főiskola is csatlakozott a nyilatkozathoz. (z.)


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.