Megkezdődött az új időszámítás a Kámoni Arborétum történetében – II. (ForestPress)
- Főszerkesztő
- Krónika
- Találatok: 1226
2011. október 26. - Ökoturisztikai Látogató- és Oktatóközpont épületének ünnepélyes átadása. A négy támogatásban részesülő partner Szombathely MJV Önkormányzata, mint főpályázó (bruttó 209117 850 Ft), az Erdészeti Tudományos Intézet (nettó 71 364 500 Ft), Lukácsháza Önkormányzata (bruttó 10 406 846 Ft) valamint az Alpokalja Turista Egyesület (bruttó 1142 400 Ft). A projekt teljes költségvetése bruttó 343 578 348,- Ft, az összeg 85 százalékát a Nyugat-dunántúli Regionális Operatív Program biztosítja.
Az érdeklők és a lakosság tájékoztatására a projekt partnereiről és tevékenységeiről, a tervezett programokról további információ áll rendelkezésre a www.kamoniarboretum.eu honlapon.
Az avatást követően a sajtótájékoztatón Puskás Tivadar polgármester elmondta, hogy az ökoturisztikai hálózatba olyan érdekességek tartoznak, mint például az ELTE Gothard Asztrofizikai Obszervatórium és Oktatóközpont, a Herényi Kerékpáros és Kulturális Központ, a gencsapáti Szentkút és búcsújáróhely, valamint a Halomsírmező, a gyöngyösújfalusi Holdfényliget, a lukácsházai biotájház és a csemőtei szabadidőpark.
A fogadóépületben interaktív bemutatókra, konferenciák rendezésére nyílik lehetőség. Mindehhez gyönyörű környezetet biztosít az arborétum. Ezzel az épülettel nemcsak a botanikuskert, hanem Szombathely városa is gazdagodott.
V. Németh Zsolt, a Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára mintaszerűnek ítélte a megvalósult tervet, kiváló lehetőség adódik arra, hogy a történelmi város együttműködjön a vidékkel, kapcsolódjon a környező települések idegenforgalmi kínálatához. De kapcsolat jöhet létre a szomszédos Ausztriával is. Ezt a folyamatot a Vidékfejlesztési Minisztérium is segíti a pályázataival. A turisztikai pályázatok elbírálása ez év végén és a jövő év elején zajlik. A rendszerbe illik az is, hogy a kistermelőknek lehetővé tettük a termékeik könnyebb forgalmazását. Ezt a folyamatot segíti a veszélyben lévő tájfajták termesztését elősegítő, a közeljövőben megjelenő rendelet is.
Lehetővé tették újra a disznóvágást a falusi vendégasztalhoz.
Marton Zsolt alpolgármester emlékeztetett a környékbeli lakók türelmére, hisz’ óhatatlanul adódhatnak konfliktusok a beruházás, a kivitelezés során. Köszönetet mondott a lakóknak a megértésért.
Borovics Attila főigazgató kifejtette, hogy a fejlesztés elsősorban a városé és a tágabb környezetéé. Ez a példaértékű befektetés reményei szerint közép és hosszú távon fog megtérülni és hasznot is hozni.
A főigazgató kérdésre válaszolva elmondta, a központ december elején fog látogatókat fogadni. A működési költségeket a fizetőképes keresletre alapozva érdekes programokkal igyekeznek előteremteni.
Emlékeztetett, hogy a projekt indításakor számos lakossági fórumot tartottak, ahol ismertették a beruházás részleteit. Időközben meghirdették a központ leendő munkatársai számára a nyilvános pályázatokat.
A sajtótájékoztató után az érdeklődőknek Csuka István, az arborétum vezetője tartott „terepi” bemutatót a botanikus kertben. Az arborétum megújulása látványos volt, egyes részei kimondottan park jellegűvé válhatnak a növényzet kifejlődése után, más részei pedig megőrizhetik a kísérleti, kutatási terület funkciót.
(z.)