2011. október 25. - Kisalföldi erdészek a Duna alsó szigetvilágában - OEE Győri Erdőgazdasági Helyi csoport tanulmányútja Az október 14-15-i szép őszi hétvégén szervezte helyi csoportunk a szokásos éves tanulmányútját tagjai számára. Idén a Gemenci Zrt. látta vendégül erdészeinket. Péntek délelőtt érkezett 44 tagú küldöttségünk Pörbölyre, az erdőgazdaság ökoturisztikai központjába.
Babos Imre nyugdíjas erdész kolléga, aki a két napon keresztül fáradhatatlan kalauzunk volt, számszerű adatokat is felsorolva mutatta be az erdőgazdaságot és rövid filmvetítés keretében adott előzetest a ránk váró látványokról. Az erdészeti gyűjtemény és méhészeti múzeum megtekintése után Bátaszék felé vettük az utunkat. Útközben betértünk Somlay Dénes nyugdíjas erdész és a fia kövesdi présházába.
Következő programpont Bátaszék nevezetessége, a cisztercita apátság romkertjének és templomának meglátogatása volt, ahol Sümegi József gimnázium-igazgató szakszerű és részletes ismertetést adott a hely 12. századig visszanyúló nevezetes történelméről.
Előtte felesége mutatta be a régi sváb házban kialakított helytörténeti múzeum látványosságait, amely a városka három nemzetiségének korábbi mindennapjaiba engedett bepillantást.
Ezután a Bátaszéki erdészetvezető, Janács Gergely erdőmérnök látott vendégül minket erdészete központjában, abban a házban ahol Koltay György erdőmérnök (ismert nemes nyár klónok kinemesítője, akinek fafajtáit mi is alkalmazzuk munkánk során) élt és dolgozott. A szakmai ismertető és beszélgetés kapcsán megvitattuk a munkaterületeink, a felső Duna ártéri szigetvilág a Szigetköz és az alsó Duna ártér, Gemenc hasonló adottságait, gazdálkodásunk múltbéli és jelenlegi problémáit, kitérve a vízgazdálkodási és természetvédelmi problémák számtalan aspektusára.
Szombaton csípős reggelre ébredtünk, de a frissebbek és vállalkozó kedvűek napfelkelte tájt kisétáltak az árvízvédelmi töltésen belül kialakított vadmegfigyelőhöz, ahol a híres gemenci vadállományt néhány szarvas és vaddisznócsalád képviselte.
Reggeli után Bajára autóztunk be, ahol idegenvezető mesélt a város történelmének fontosabb eseményeiről és mutatta be a város nevezetességeit, melyek közül az ortodox görög katolikus templomot és a szerb temető felújított kápolnáját belülről is megcsodáltuk.
Rövid időt töltöttünk még a bajai piac tarka forgatagában is, és sétáltunk egyet a Sugovica Duna ág partján is.
A hajóállomáson Csonka Tibor vezérigazgató úr köszöntötte társaságunkat, majd beszálltunk az erdőgazdaság Gemenc névre hallgató sétahajójába, amellyel egy jó másfél óra alatt felhajókáztunk a napokban kissé megáradt Dunán a Gemenc vadászházig, gyönyörködve a szélesen elterülő folyó és a partján lassan őszi színben pompázó erdők látványában. Az áradás kissé megzilálta a kikötőmólót, ami egy kis nehézséget okozott a kikötésben, de végül szerencsésen partra vergődtünk.
Átszálltunk az erdei kisvasútra, amivel mintegy két óra alatt zötykölődtünk végig az ártéri erdők fái között vissza a pörbölyi kiindulópontunkra. Többször megálltunk, kiszálltunk tanösvénynél-madármegfigyelőnél, néha egy-egy szarvas, vaddisznó is feltűnt az út mentén. A „Lassi” állomáson, az egykori erdészházban, ahol útikalauzunk Babos Imre nyugdíjas erdész kolléga pályafutása alatt több évtizedet lakott, a halászati múzeum relikviáit tekintettük meg és hasonlítottuk össze a szigetközi tapasztalatainkkal.
Köszönjük vendéglátóinknak a szívélyes fogadtatást, vendéglátást, a maradandó élményeket. Viszont várjuk őket a minket összekötő Duna felsőbb folyásánál, a Kisalföldön és igyekezni fogunk az ő látogatásuk is hasonlóan jól sikerüljön.
A tanulmányútról képek megtekinthetők a fotóalbumok között, valamint a KAEG Zrt. honlapján a fotógalériában: http://www.kaeg.hu/
Greguss László Géza, helyi csoport titkár