2011. október 25. - „Az ismeretlen táj? A Gyöngyös-patak völgyének bekapcsolása az Alpokalja fejlett aktív és ökoturisztikai hálózatába” című projekt keretében megvalósult Kámoni Arborétum – Ökoturisztikai Látogató- és Oktatóközpont épületének ünnepélyes átadása. 2011. október 25-én V. Németh Zsolt, a Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára, Puskás Tivadar, Szombathely Megyei Jogú Város polgármestere, Marton Zsolt alpolgármester, országgyűlési képviselő, a házigazda Borovics Attila, az ERTI főigazgatója, valamint Breznovits István, a Regionális Fejlesztési Ügynökség igazgatója és Bereczki László, az épület kivitelezője jelenlétében került sor a Kámoni Arborétum – Ökoturisztikai Látogató- és Oktatóközpontjának ünnepélyes átadására.
Puskás Tivadar polgármester köszöntőjében emlékeztetett, hogy 2007-ben indult a három szakaszban megvalósult beruházás. A második, 170 milliós ütemben az arborétum rehabilitációja valósult meg. A harmadik szakaszban épült meg a 200 millió forintot kitevő beruházásból a 800 m2-es fogadóközpont. A városvezető utalt a környékbeli lakók érdekeire, az ő nyugalmuk megőrzésére is. Felidézte az 1957-ben 1-9-5-6-10-23 fából álló facsoportok ültetésének történetét, amelyek az 1956-os forradalomnak állítottak emléket a megtorlás évében.
Hangsúlyozta, hogy a központ fűtését megújuló energiával, nagy hatásfokú kazánnal biztosítják.
V. Németh Zsolt államtitkár kiemelte, hogy egy ilyen bemutatóközpont felépítésére nehezen találtak volna szebb helyet, mint az arborétumban. A természettel kapcsolatosan felmerülő kérdésekre a látogatók megkaphatják a válaszokat a parkban és a bemutatóközpontban. Az ismeretek megszerzésén kívül a hely alkalmas lesz az embereknek a találkozásra is. Az államtitkár szerint ez a beruházás a város és a vidék újfajta viszonyát is jól szemlélteti. Az itt megtekinthető programok kapcsolatot teremtenek a falu és a város között, a Gyöngyös patak folyása mentén.
A szakpolitikus hangsúlyozta, a minisztérium mindent megtesz a vidéki termékek előállításának, forgalmazásának megkönnyítése érdekében.
Felidézte az alapító Sághy Mihály és fia, István munkásságát, majd a továbbvivő Bánó István tevékenységét.
Borovics Attila főigazgató az elmúlt 20 év és azt megelőző évtizedek eseményeire utalva rámutatott a világban az erdőkkel kapcsolatos folyamatokra, kiemelve, hogy a távolabb érvényesülő trend, az erdők csökkenése hazánkban nem érvényesül. A világ számos pontján, a történelem során megfigyelhető folyamatokkal ellentétesen, a trianoni egy millió hektárnyi erdőt mára megkétszereztük. Emlékeztetett, hogy az arborétum 25 hektárjából 10, a tudományos kísérletek terepe volt már évtizedekkel ezelőtt is.
A beszédeket követően a vendégek a nemzeti színű szalag átvágásával fölavatták a látogatóközpontot.
A meghívottak megtekinthették az arborétum felújított növényzetét és az új létesítményeket. (z)