2011. november 24. – A fakitermelés nem természetrombolás, hanem a környezetszennyező műanyag termékek helyettesítésének ésszerű módja - November 18-án, a győri Árkád üzletközpont karácsonyi nagyrendezvényéhez és „téli varázserdő” című díszletéhez illeszkedve, megkezdődött a Kisalföldi Erdőgazdaság Zrt. (KAEG) öt héten át tartó kiállítása és programsorozata.
A KAEG Zrt. az Erdők Nemzetközi Éve alkalmából szeretné - kissé rendhagyó módon - közelebb hozni az erdőt a lakossághoz, és megismertetni velük az erdőgazdálkodás tevékenységeit. A tapasztalat ugyanis azt mutatja, hogy az emberek többsége nagyon hiányos vagy egyenesen téves ismeretekkel rendelkezik az erdész szakmáról. Nemzetközi szervezetek esőerdőket védő kampányai alapján sokan úgy vélik, hogy az erdőterület a világon mindenütt, így hazánkban is csökken, a fakitermelés pedig eredendően gonosz, természetromboló cselekedet. Ezen a tévhiten próbálnak most változtatni a Kisalföldi Erdőgazdaság szakemberei, hiszen a társaság folyamatos erdőfelújítással és fenntartható gazdálkodással törekszik arra, hogy a Kisalföldön a faállomány ne csökkenjen.
A kiállítás keretében a KAEG Zrt. munkatársai különböző szemléltető eszközökkel és tájékoztató poszterekkel mutatják be az erdészek munkájának lényegét. A legfontosabb üzenet a következő:
Szakszerű gazdálkodás mellett, az erdő úgy képes környezetbarát nyersanyagot és energiahordozót szolgáltatni, hogy közben az élővilág érdeke sem sérül.
Ebben a megvilágításban a fakitermelés nem természetrombolás, hanem a környezetszennyező műanyag termékek helyettesítésének ésszerű módja! Természetesen ehhez elengedhetetlenül szükséges a kitermelt erdők felújítása, a hasznosított egyedek helyett új csemeték ültetése, ami az erdész munkájának legszebb feladata. Ezáltal folyamatosan fenntartható az erdőállomány egyensúlya.
A kiállítás témakörei:
– Az erdész szakma múltja, a hosszú távú, előrelátó tervezés bemutatása
– Az erdőgazdálkodás jelene, az erdei életciklus, és fenntarthatóságának bemutatása
– Az erdészeti hatóság munkájának ismertetése
– A szakszerű vadgazdálkodás feladatainak bemutatása
– A fafeldolgozás, a fatermékek szerepe a környezetvédelemben
– Az erdei melléktermékek felhasználhatósága
– Közcélú tevékenységek, erdei turisztikai létesítmények építése, fenntartása
– Erdei iskolai tevékenység bemutatása
– Az állami erdőgazdálkodás rendszere, felépítése és helye
– A „Te mit látsz az erdőben?” alkotópályázat legjobb műveinek kiállítása és közönségszavazásra bocsátása
– Decembertől természetfotó tárlat
A kiállítás mellett péntekenként különböző interaktív programok várják a látogatókat, pl.: fafaragás, porcelánfestés, origami-hajtogatás, karácsonyfadísz készítés. Ezen kívül általános iskolai osztályok részére a Ravazdi Erdei Iskola Program keretében a NYME Apáczai Csere János Kar Neveléstudományi Intézetének munkatársai, a gyakorlatban dolgozó erdészek közreműködésével rendhagyó környezetismeretet-órát tartanak az ÁRKÁD területén, hogy a fiatalabb generációnak közvetlenül is be tudják mutatni, amit az erdőről feltétlenül tudni érdemes.
Egyúttal az erdőgazdaság egy faültetési-klímavédelmi akciót is hirdet, melynek keretében péntekenként 100-100 db kocsányos tölgy csemetét és 20-20 kg makkot oszt szét a látogatók között „Tégy a klímaváltozás ellen” kampány keretében. Jövő tavasszal a megeredő csemeték fotói internetes „szépségversenyen” vehetnek részt, a legszebb növények gondviselői pedig értékes nyereményekben részesülnek.
A fenti program hozzájárul ahhoz, hogy népszerűsítse a XXI. századi kihívásokra válaszul adott fenntartható gazdálkodásunk alapelemeit, és általa az érdeklődő látogatók egy kissé pontosabb ismeretanyagot sajátítsanak el napjaink erdőgazdálkodásáról.
Az Árkád üzletközpont szerint ebben a karácsonyi időszakban hétköznap 15-20 ezer, hétvégén 20-35 ezer a napi látogatószám.
Az erdészeti bemutató közvetlenül a központi fő díszlet mellett található, így gyakorlatilag mindenki észreveszi a kiállítást.
Átlag napi 20 ezer nézővel számolva: 20 ezer x 7 nap x 5 hét = 700 ezer látogató tekintheti meg a bemutatót.