Az erdő és az ember elválaszthatatlan sorsközösségre van ítélve (ForestPress)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
Image
Jenik Péter sajtóügyért felelős kabinetfőnök-helyettes - ForestPress fotók

2011. november 24. - Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes köszöntője Az erdők helye a vidékstratégiában című konferencián - 2011. november 21.

Tisztelt Konferencia!

Köszönöm a hazai erdész-szakmának, az oktatás és a kutatás képviselőinek megtisztelő bizalmát, és a meghívást rangos konferenciájukra. Sajnos korában egyeztetett kormányzati feladataim nem teszik lehetővé, hogy Önök között lehessek. Kérem, fogadják köszöntő soraimat, megbecsülésem jeleként.
Az erdő és az ember elválaszthatatlan sorsközösségre van ítélve, az örökül kapott teremtett világ részeként, felelősséggel tartozunk érte, flórája és faunája minket szolgál. Amennyiben elfogadjuk és tiszteletben tartatjuk törvényeit, óv bennünket és meríthetünk forrásaiból, ellenkező esetben saját életlehetőségeinket is veszélyeztetjük.
Image
Ebből következően, rendkívüli felelősséget kell viselniük azoknak a szakembereknek, akik az erdőkkel való gazdálkodást tervezik, irányítják és a terepen a munka cselekvő részesei. Ma a fenntartható fejlődés fogalma mögé rejtik, azt a felelősséget és önmérsékletet, mely alapján a rendelkezésünkre álló erőforrásokkal úgy kell gazdálkodnunk, hogy unokáink számára is a lehetőségeinkhez hasonló mértékben rendelkezésre álljanak.
A fenntarthatóság feltételeinek pontos meghatározása és betartatása az erdő esetében különösen nehéz és felelősségteljes munkát jelent, hiszen az életükbe történő bárminemű beavatkozás sokszor évtizedekre, vagy évszázadokra befolyással bír annak sorsára. A fenntarthatóság gondolata már évszázadok óta érlelődött az emberek fejében, azonban csak napjainkban kapott olyan értelmezést, amely a hétköznapi ember életében is meghatározó jelentőségű.
A szakemberek elsőrendű feladata, Magyarország erdőségeivel való gazdálkodás, az ökoszisztémák folyamatainak összehangolásával. Mindez csupán egyik részét jelenti felelősségüknek. Másfelől, biztos megélhetést kell adniuk e természeti kincsünk közelében élő emberek kezébe. Mindez a vidéki munkahelyteremtést, a nemzetgazdaság faalapú nyersanyaggal való ellátását, a klímaváltozás hatásainak mérséklését és egyúttal az erdők változó környezeti feltételekhez való alkalmazkodásának elősegítését, illetve a biológiai sokféleség csökkenésének megállítását, az ivóvízbázisok védelmét, valamint a termőtalaj és az emberi egészség védelmét jelenti.
Mindebből látható, hogy a kihívások legnagyobb része tudományos megalapozottságú ismereteket kíván, így az erdészeti- és az erdőhöz kapcsoló természettudományos kutatások folytatására, új kutatások megkezdésére, az eredményekből levonható következtetésekre rendkívül nagy szükségünk van.
Az ideálisnak tekinthető állapot az, ha a tudomány néhány lépéssel a gazdálkodás előtt jár, azonban a tapasztalat azt mutatja, a gyakorlat és a kutatások sokszor egy időben zajlanak, mivel az erdő hosszú életciklusa nem tesz mást lehetővé. Szükséges tehát, hogy a tudomány, az oktatás, és a gyakorlat művelői nagyon szoros kapcsolatban legyenek. Ez pedig hangsúlyosan igazolja annak szükségességét, hogy az alkalmazott erdészeti tudományos kutatások folytatásához továbbra is elengedhetetlen, megfelelő állami háttérintézmény, az Erdészeti Tudományos Intézet működése. Az Intézet jó munkájának záloga, hogy példás együttműködésben látja el feladatát az erdészeti felsőoktatás alapját jelentő a Nyugat-Magyarországi Egyetem Erdőmérnöki Karával, az erdészeti hatósággal és erdeink gondozóival a hazai erdőgazdálkodókkal.
Amennyiben a kutatók jól végezik munkájukat, akkor kijelölhetik a gyakorlat számára az erdőgazdálkodás lehetséges mozgásterét, össze tudják hangolni az erdei ökoszisztéma természetes folyamatait és a szakszerű erdőgazdálkodási beavatkozásokat oly módon, hogy eközben a fenntarthatóság elvei minden szempontból érvényesülhessenek.
Image 
Ma, a Tudomány Ünnepén elsősorban az erdőségeinkért felelősen elkötelezett magyar kutatókat ünnepeljük, akik letéteményesei természeti erőforrásunk védelmének és a vele való felelős gazdálkodásnak. Köszönet illeti szolgálatukat.
Munkájukhoz ezúton is sok sikert kívánok!
Budapest, 2011. november 18.   

Üdvözlettel:
Semjén Zsolt
miniszterelnök-helyettes
                           
A miniszterelnök-helyettes köszöntőjét Jenik Péter sajtóügyért felelős kabinetfőnök-helyettes tolmácsolta.

© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.