2011. december 11. – Az Országos Erdészeti Egyesület az Alkotmány utcai régi székházban tartotta 2011. december 8-án az évzáró küldöttközgyűlését. – Az OEE deklarálta a Magyar Erdészeti, Vadászati és Műszaki Segédszemélyzet Országos Egyesülete (MEVME) szellemi örökségének átvételét. - A tervezett kedvezmények várhatóan 2012. február 1-jétől lépnek életbe. – 2012. január 27-éig kell az új rendszer szerinti tagdíjról nyilatkozni
Zambó Péter elnök köszöntötte a 36 megjelent küldöttet és a vendégeket. Ezt követően az egyesület 2011. évi tevékenységét értékelte. Utalt a hely szellemére, arra, hogy a 160 éves egyesület elnökeként először szól ebben a teremben, ebben a házban.
Nem könnyű évet hagy maga mögött az egyesület, de reményét fejezte ki, hogy az elindított változások eredménye hamarosan érezteti hatását.
A személyi változások ismertetése után a MTESZ-vagyonrésszel kapcsolatos illúziókat oszlatta el. Örülnünk kell, hogy a szervezet által az évek során felhalmozott közel egy milliárdos tartozásból nem kell vállalnunk. Az ernyőszervezet csődben van, talán a vagyonból fedezhetőek a tartozások, s esély nyílik a megújulásra.
Ennek megfelelően jó döntés volt a Fő utcai székházból való elköltözés, hisz a Budakeszi úti objektum egykor azért is épült, hogy az egyesületi irodák ott kapjanak helyet. Azóta lényegesen megnőtt a létesítmény kihasználtsága és az egyesületi könyvtár látogatottsága is.
A pályázati remények nem valósultak meg, több pályázat után mindössze 500 ezer Ft-ot nyert az egyesület.
Az NFA-támogatás kiesése után maradt a működési költségek csökkentése, többek között a helyi csoportok és szakosztályok költségtámogatásának megszüntetése. Más oldalról, a bevételek növelését igyekeztek elérni, újratárgyalták a pártoló tagok támogatását. A kezelt terület és a kitermelt fatömeg alapján normatív támogatási rendszert dolgozott ki Lomniczi Gergely főtitkár, s ezt az MFB is támogatta. Ez a lehetőség 2012. januárjától biztosítja az egyesület működését.
2011-ben a hirdetési bevétel 1,5 millió Ft-tal több volt, mint az előző évben.
Az elnök kiemelte, hogy nőtt a tagság körében a fizetési fegyelem is.
Ebben az évben az augusztusi nemzeti ünnepünk alkalmából 14 szaktárs kapott állami kitüntetést. Ez a korábbi évekhez képest jelentős növekedést mutat, ami az egyesületi odafigyelés eredménye is.
Megemlítette, hogy a díjbizottságot felkérte egy új szabályzat kidolgozására és az állami díjakra felterjesztendők javaslattételére.
Köszönetet mondott a zalaegerszegi vándorgyűlés szervezőinek, és utalt arra, hogy 2012-ben az Északerdő Zrt rendezi a vándorgyűlést. Örömmel tájékoztatott, hogy a 2013. évi vándorgyűlés megtartására a Vérteserdő Zrt jelentkezett be. Reményét fejezte ki, hogy a nyilvánosság előtti ilyesfajta megjelenési lehetőség vonzó lesz a társaságok számára.
Az egyesületi alapítványok munkáját értékelve elmondta, hogy a Wagner Károly Könyvtári Alapítvány (melynek számláján mintegy 12-13 millió Ft van, évek óta kihasználatlanul) alapítói körének rendezése hosszú idő óta húzódó jogi procedúra. Említette, hogy más, nem működőképes alapítvány is van, amelyet 2012-ben kell rendezni. Az Erdészcsillag Alapítvány működése ellenben jó példa: ebben az évben ünnepelte tízéves fennállását, és háromszázan kaptak szociális segélyt az évtized során, mintegy 11 millió Ft összegben. 17-en kaptak tanulmányi ösztöndíjat 3,5 millió Ft összegben. Az árvíz és a vörösiszap károsultjai mintegy 2 millió Ft támogatásban részesültek. Ebben az évben a veszprémi Kovács Péter és felesége 2,1 millió Ft-ot ajánlott fel az alapítvány részére. Az adó 1 százalékból mintegy 600 ezer Ft folyt be.
Az érdekképviseleti munka sikereként említette az erdő fogalmának bekerülését az alkotmányba. Számos szakkérdésben juttatta el az egyesület véleményét a döntéshozókhoz, többek között a vidékfejlesztés, az energiastratégia és az oktatásügy témakörében. Folyamatos az együttműködés a vidékfejlesztési tárca szakértőivel az erdei iskola minősítési rendszer kidolgozásában.
A partneri kapcsolatok közül kiemelte a Magyar Fejlesztési Bankkal fennálló együttműködést. Hangsúlyozta, hogy a vezérigazgató valamint a portfolió igazgató számos alkalommal tisztelte meg jelenlétével az egyesületi és társasági rendezvényeket.
A nemzetközi kapcsolatokról szólva megemlítette, hogy részt vettek a német egyesület vándorgyűlésén, nemzetközi erdőpedagógiai konferencián, és a középiskolások tanulmányi versenyén, ahol a magyar csapat győzött. (Ebben a sorban említhetjük meg az OEE Közönségkapcsolatok szakosztály és a Pilisi Parkerdő Zrt együttműködésével lebonyolított tavaszi konferenciát, amelyen az Európai Erdészeti Kommunikátorok cserélték ki tapasztalataikat az Erdők Nemzetközi Éve országos, hivatalos rendezvényeként. – Z.Z.)
A 15. Erdők Hete alkalmából 50 helyszínen mintegy 15 ezer látogatót fogadtak a szervezők. Hasonlóan sikeres volt a múzeumok éjszakája program, és a Föld Napján való megjelenés is.
Nehéz, de sikeres évként értékelte az elnök a 2011. évet, és köszönetet mondott a tisztségviselőknek és tagtársaknak, akik részt vettek a programokban.
Kijelentette, hogy az Országos Erdészeti Egyesület sikere mindenkor a tagság szakmaiságára, és a példa értékű erkölcsi, etikai tartására épült.
A jövőben is ezekre kell alapoznunk, és akkor a „pokol erői sem vehetnek be minket” – zárta az elnök a beszámolóját.
A közgyűlés második napirendi pontja a Magyar Erdészeti, Vadászati és Műszaki Segédszemélyzet Országos Egyesülete (MEVME) szellemi öröksége átvételének deklarálása volt.
Ennek előterjesztését Csépányi Péter régióképviselő tette meg.
Az egykori szervezet megszűnése után az érdekképviseletet a szakszervezet vette át, a tagság pedig beilleszkedett az OEE soraiba. Az eseményekről nincsenek korabeli hiteles dokumentumok, de az Erdészeti Lapok cikkei és az egyesületi ülések jegyzőkönyvei a fentiekre engednek következtetni.
Az egykori egyesületi zászló az OEE könyvtárába került.
2011-ben az OEE Oktatási, Erdészettörténeti, Közjóléti és a Közönségkapcsolati szakosztályai valamint az MGSZH Budapesti Helyi Csoport tárgyalták és támogatták a javaslatot.
Az OEE elnöksége szeptemberi ülésén hozott határozatot, mely szerint a javaslatot a közgyűlés elé kell terjeszteni.
A közgyűlés a javaslatot elfogadta.
A deklaráció után az ügyet képviselő Schweighardt Ottó tagtárs megköszönte a történelmi döntést, és háttérmagyarázattal egészítette ki a javaslatát.
Firbás Nándor javasolta, hogy a MEVME egykori tisztségviselőiről és a zászlójukat mentőkről levélben emlékezzen meg az OEE.
A hagyományok témájához csatlakozva hozzászólásban kifogásolták, hogy az egyesület régi székházának visszaszerzése dolgában nem tett meg mindent az egyesület elnöksége. Az elnök válaszában a székház 64 m2-nyi esetleges bérleti lehetőségével kapcsolatban elmondta, hogy nem találkozott ilyen számot tartalmazó e-maillel, dokumentummal. Az, hogy esetleg kap az egyesület bizonyos helyiségeket, magasabb szinten fog eldőlni.
A harmadik napirendi pont az egyesületi tagsági kedvezmények kialakítása és a tagsági díj rendszerének átalakítása volt.
Az elnök az egyesületi bevételek csökkenésével indokolta a tervezett változtatásokat.
Az egyesületi tagoknak alanyi jogon kell járnia az Erdészeti Lapoknak. A létrehozandó egyesületi tagkártyával az erdészeti társaságok kedvezményt nyújtanának a létesítményeik igénybevételéhez, valamint a Stihl szakkereskedői hálózata pedig 5 százalékos árelőnyt biztosít. A Harmónia Vadászbolt hálózat is 5 százalék kedvezményt nyújt, az Alexandra könyvesház pedig törzsvásárlói kártyát biztosít. Esztergomi gépkocsi szalon és szerviz 2 százalék kedvezményt ajánl.
Az elnök arról tájékoztatott, hogy további tárgyalások is folyamatban vannak.
A kedvezmények a tervek szerint várhatóan 2012. február 1-jétől lépnének életbe.
Ezek az intézkedések naprakész tagnyilvántartást igényelnek, hívta föl a figyelmet az elnök.
A tagdíjrendszer módosítását illetően elmondta: a következőkben a tagok az EL-at mindenki postai úton kapja. Ezzel kapcsolatban a Magyar Postával folytatott tárgyalást a kölcsönös előnyök érdekében.
A tervezett tagdíj összegek:
- a tanulók, a gyermekgondozási ellátásban részesülők és a munkanélküli tagtársak évi 1200 Ft-ot fizetnének;
- nyugdíjasok évi 3600 Ft-ot fizetnének;
- az aktív dolgozó tagtársak 9600 Ft-ot fizetnének.
Az Erdészeti Lapokkal együtt a tagok a tagdíj fejében megkapják az A mi erdőnk és az Erdészettudományi Közlemények című lapokat is.
A hozzászólások során a küldöttek a tagság képviseletében hangot adtak többek között annak a véleményüknek, miszerint a tagdíjrendszer módosítása időszerű, hisz’ hét éve nem változott. Számosan jelezték, hogy a tagok jelentős része nem igényli az EL-at. Mások elmondták, hogy szervezetükben számos nem szakmabéli is tag, illetve részt vesz, dolgozik a szakosztályban. Az ő tagdíjuk, státusuk más elbírálást igényel. Több felszólaló a középfokú végzettségűek, a tő melletti szaktársak tömeges kilépésétől tart.
Fölvetették, ha egy családon belül több OEE tag van, akkor elég csak egy EL példány. Mások az EL külön kezelését javasolták továbbra is, és kifogásolták a megjelenésben mutatkozó hónapos csúszásokat. Volt, aki a társegyesületek példáját említette, a galambászokat, a méhészeket, vagy az osztrák szaktársakat, akik esetében föl sem merül, hogy ne fizessenek elő a szaklapjukra. Ismét más a vadásztársaságok tagdíjával példálózott, ahol az jelentősen magasabb. Elhangzott, hogy a bányászati egyesületben a tagdíj 7500 Ft, és csak kéthavonta jelenik meg a lapjuk. Igaz, már szénbányánk sincs.
Az EL-kal kapcsolatban elhangzott, hogy a szakmai lapunkkal együtt vagyunk egyesület, az egy szakmai fórum, nem legyen „bűnbak”, illetve az EL-kal együtt vagyunk erdészek.
Az elnök összegezve a vitát, elmondta, hogy terveik között szerepel a szabályzatok megújítása is, a kötelességek és a jogok pontos lefektetése. Reményei szerint a 2014. évet már egy más, működőképes civil szervezettel kezdhetik.
Bak Júlia, az OEE Ellenőrző Bizottság elnöke kifejtette, hogy szükség van a működőképesség biztosításához a biztos bevételek növelésére. Ennek hiányában a működés kockázatos lesz, és a függetlenség kerül veszélybe.
Álláspontja szerint erősíteni kell a szakmai érdekvédelmet.
Ezt követően szavazásra került sor, és egy tartózkodással elfogadták az előterjesztést.
A következő napirendi pont az egyesület 2012. évi programja volt, amelyet Lomniczi Gergely főtitkár vezetett elő. A javaslat egy prioritási sorrendet tartalmazott, a rendelkezésre álló feltételek, források szerint.
A főtitkár elmondta, hogy az EL januári lapszáma még a jelenlegi feltételek mellett jut el a tagsághoz, mert január 27-éig kell az új rendszer szerinti tagdíjról nyilatkozni az OEE tagoknak.
A prioritásra vonatkozó javaslatot a küldöttek egyhangúan elfogadták.
A főtitkár tájékoztatásul elmondta, hogy 2012. július 6-7-én tartják a vándorgyűlést Miskolcon.
A Vidékfejlesztési Minisztériumban tartandó évzáró rendezvényre invitálta az OEE vezetése a tagságot, és a Közönségkapcsolatok szakosztály elnöke emlékeztette a jelenlévőket, hogy ez a rendezvény a szakosztály hagyományos év végi sajtótalálkozójából nőtte ki magát, s az Erdők Nemzetközi Éve hazai záró rendezvényeként való megrendezését nyáron javasolták az MGSZH vezetőivel együtt. (z.)
További képek a Facebookon