Átütő siker a győri Árkád üzletközpont erdészeti kiállításán (ForestPress)
- Főszerkesztő
- Krónika
- Találatok: 995
2011. december 20. - Ha történelmünk során a nemzeti vagyon minden elemét az erdészek hosszú távú szemléletével kezeltük volna, valószínűleg jobb helyzetben lenne ma az ország. Mint korábban már beszámoltunk róla, a győri Árkád üzletközpont és a Kisalföldi Erdőgazdaság Zrt. az idei teljes karácsonyi szezonban rendhagyó kiállítást és programsorozatot szervezett az Erdők Nemzetközi Éve alkalmából.
Az időszak kiválasztása nagyon szerencsésnek bizonyult, ugyanis ilyenkor az átlagos forgalom 20 ezer fő naponta! Nagy biztonsággal megállapíthatjuk, hogy erdészeti rendezvény még soha nem kapott ekkora nyilvánosságot Magyarországon!
A rendezvény fő célja, hogy bemutassa a nagyközönségnek az erdő életét, valamint a természet és a társadalom érdekeit egyaránt figyelembe vevő, fenntartható erdőgazdálkodás tevékenységét.
Sajnos az emberek többsége nagyon hiányos vagy téves ismeretekkel rendelkezik az erdész szakmáról. Nemzetközi szervezetek esőerdőket védő kampányai alapján sokan úgy vélik, hogy az erdőterület a világon mindenütt, így hazánkban is csökken, a fakitermelés pedig eredendően gonosz, természetromboló cselekedet. Ezzel szemben a kiállítás tájékoztató posztereiből kiderül, hogy Magyarországon az erdőterület jelentős mértékben nőtt, a faanyag hasznosítása pedig nem természetrombolás, hanem a környezetszennyező műanyag termékek helyettesítésének legcélszerűbb módja!
Megfelelő gazdálkodás mellett az erdő (mint kamatoztatható „tőke”) örökre megmarad, miközben az egymást követő generációk folyamatosan élvezhetik hasznait (kamatait). Ha történelmünk során a nemzeti vagyon minden elemét az erdészek hosszú távú szemléletével kezeltük volna, valószínűleg jobb helyzetben lenne ma az ország.
A kiállítás széles témakört ölel fel, ezekből csak néhány elgondolkodtató érdekességet emelünk ki:
Megtekinthető egy 1925-ös és egy 2008-as erdészeti üzemterv, valamint hozzájuk tartozó térkép ugyanarról a területről. Az erdészeti tervezés alapelvei évszázados múltra tekintenek vissza.
A különböző talajtípusokat bemutató talajszelvények arra hívják fel a figyelmet, hogy a leglényegesebb dolgok többnyire a felszín alatt rejtőznek. Alapvető lehetőségeinket gyakran befolyásolják olyan tényezők, amelyekre a laikusok nem is gondolnak.
Nagyon szemléletes a Kisalföldi Erdőgazdaság Zrt. által kezelt erdők egy másodpercnyi növedékét (gyarapodását) bemutató fakocka. Ez az a maximális famennyiség, amit másodpercenként(!) ki lehet venni az erdőből, ha azt akarjuk, hogy az élőfakészlet (az erdő fáinak összes térfogata) még ne csökkenjen.
Szinte minden látogató megcsodálja a 250 éves tölgyfa törzséből vágott korongot, melyen az egyes évgyűrűkhöz jelentős történelmi események emlékeztető táblái kapcsolódnak. Érdemes belegondolni, hogy a látogatók között szétosztott kocsányos tölgy csemete évgyűrűi ugyanígy foglalják majd magukba a jövőt, miközben faanyagukba építik a levegő szén-dioxidját…
Kevésbé feltűnő, de ugyancsak elgondolkodtató a magasles előtt kiállított két négyéves tölgy csemete: Az egyik vállmagasságig ér, a másik lábszárközépig. Vajon mi köze lehet ennek a rügyeket előszeretettel lerágó őzhöz és a vadászathoz?
A látványos elemeket felsorakoztató kiállításhoz péntekenként különböző interaktív programok is kapcsolódtak, például képkirakó játék, origami hajtogatás, fafaragás, karácsonyfadísz-készítés, porcelánfestés. A kézműves foglalkozások különösen nagy sikert arattak a gyermekek körében.
A rendezvény ideje alatt a Ravazdi Erdei Iskola részéről a Nyugat-magyarországi Egyetem Apáczai Csere János Kar Neveléstudományi Intézetének alkalmazottai és a gyakorlatban dolgozó erdészek közösen tartottak rendhagyó környezetismeretet-órát az üzletközpontban. Az öt pénteki alkalom során összesen 8 iskola 24 osztálya vett részt az oktatáson, és tekintette meg a kiállítást.
A látogatók vendégkönyvbe tett bejegyzései arról tanúskodnak, hogy a rendezvényre fordított munka nem volt hiábavaló. Zárásként néhány véleményt idézünk:
„Nagyon szép és érdekes! Legyenek szívesek, máskor is csináljanak ilyet!”
„Köszönjük az információgazdag, tananyagnak megfelelő, könnyen érthető, részletes tájékoztatást.”
„Szép gondolat. A valóság még szebb.”
„Nagyon szép a kiállítás, végre valakinek eszébe jutott, hogy ilyen helyen is, ahol sok ember megfordul, bemutassa a természet szépségét, hasznát. Boldog Karácsonyt!”