Hol marad a józan paraszti ész az agrár Start-közmunkaprogramból? (gondola.hu)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2012. február 22. - Országgyűlés - Dr. SZÉL BERNADETT, (LMP): - Hónapok óta folyik az agrár Start-közmunkaprogram előkészítése, miközben a mezőgazdasági munkák jelentős részét már februárban el kell kezdeni legalább előkészíteni, amennyiben eredményeket is szeretnénk az idén. Az ősz óta folyó tervezés feltételrendszere viszont állandóan változik, beleértve az egy főre eső dologi költségeket, és nem világosak a kisebb települések közötti együttműködés feltételei sem. Az értékteremtő mezőgazdasági tevékenységeket néhány növényre és állatra korlátozták, kizárva például az erdészeti tevékenységet, teljességgel figyelmen kívül hagyva a helyi adottságokat, elképzeléseket és a kezdeményezőképességet. Azt sem lehet tudni, hogy a megtermelt áru hogyan lesz értékesíthető, és hogyan lehet ezt a közétkeztetés alapanyagaként egyáltalán felhasználni.
- Államtitkár Úr! A helyi közösségek véleményének figyelembevétele nélkül, kapkodva kidolgozott és felülről vezérelt program előre láthatóan nem fogja elérni a célját. Ez igazán nagy kár lenne, mivel maga az elképzelés, amely a települések saját lábra állását célozza, nagyon helyes és támogatandó. Gondolom, egyetértünk abban, hogy ez egy kiemelten fontos lehetőség a kistelepüléseken élők számára. Sem a természet, sem a magyar emberek nem tudnak sokáig várni. Ezért kérdezem:
 
Mikorra várható egy működőképes program elindítása?
 

TÁLLAI ANDRÁS, (belügyminisztériumi államtitkár): - Képviselő Asszony! Ha jól értem, ön egyetért, azzal, hogy a közfoglalkoztatáson változtatni kellett, kell, azzal is egyetért, hogy a vidéket, a kistelepüléseket, a mezőgazdaságot, a növénytermesztést és az állattartást is be kell vonni a közfoglalkoztatásba. Azzal is egyetért és számon kéri, hogy a helyi adottságokat figyelembe kell venni. Ebben sincs vitánk. Azt is állítja viszont, hogy kizártuk ebből az erdészeti tevékenységet. Helytelenül mondja: nem zártuk ki! Ebben az évben például 9 ezer közfoglalkoztatott fog majd dolgozni az állami erdészetben.
- Képviselő Asszony! Elmondanám önnek, hogy amikor a kistelepülések pályáznak, akkor természetesen felmérik a helyi adottságaikat, felmérik azt, hogy milyen földterülettel rendelkeznek, mi az, ami az önkormányzat tulajdonában van, milyen vállalkozói földeket tudnak bevonni, és hogyan tudják az államtól igénybe venni ezeket a földterületeket. Tehát igenis figyelembe veszik a saját adottságaikat és azt, hogy ezeken a földeken mit lehet előállítani. S azt is figyelembe veszik, hogy annak a termékét hogyan fogják a településen hasznosítani. Ezt nevezzük önfenntartó képességnek.
- Képviselő Asszony! Valóban, az elmúlt két évtizeden Magyarországon olyan kezdeményezés nem volt, hogy közfoglalkoztatásból értékteremtő munkát állítsunk elő, és olyan embereket foglalkoztassunk, akik majd az életük során később a megszerzett tapasztalatokat hasznosítani tudják. Igen, a munka elején vagyunk, sok tapasztalatot kell még begyűjteni. Az ön türelmét is kérem ebben!

 

© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.