2012. február 22. – A sokoldalú megállapodás aláírását követően a Nemzetközi Vadvédelmi Tanács (CIC International Council for Game and Wildlife Conservation) elnöke, Bernard Lozé lépett a mikrofonhoz. Elöljáróban emlékeztetett, hogy egy évvel ezelőtt Semjén Zsolt, az Országos Magyar Vadászati Védegylet elnöke miről beszélt az akkori megnyitójában: Magyarország vissza akarja szerezni a vadászati és élőhelymegőrzési világhatalmát. A CIC elnöke szerint Magyarország mindig is őrizte ezt a pozíciót, de nem baj, ha ezt a vezető szerepet erősítik. Örömmel nyugtázta, hogy rövidesen megújítják a CIC és a magyar kormány közötti, 2011-ben elhatározott megállapodást.
Jó tudni, hogy Magyarország milyen nyitottan fogadja az élőhely megőrzéssel kapcsolatos erőfeszítéseiket – hangsúlyozta Bernard Lozé.
Az elnök bejelentette, hogy 2013-ban a CIC 60. közgyűlését részben Csehországban, részben Magyarországon fogják tartani. A jövő évi ülés előkészítése időben egybeesik majd a FeHoVa időpontjával, és ezen a megbeszélésen olyan fontos témák kerülnek napirendre, mint a vadállomány és az élőhelyek hosszú távú fenntarthatóságának kérdése.
A FeHoVa sok kiállítója és nagy látogatottsága is azt igazolja, hogy a rendezvény a CIC számára is kulcsfontosságú partner.
Bernard Lozé felidézte a tavalyi megnyitón elhangzottakat az új magyar vadászati múzeum alapításáról. Ez alkalommal átadta a párizsi vadászati múzeum igazgatójának üdvözletét és meghívását a francia intézménybe, amely ugyanolyan elvek alapján működik, mint a tervezett magyar múzeum fog.
Kitért arra is, hogy egyetért a korábban elhangzottakkal, miszerint a génmanipulációt mélységesen elítélik.
Fontosak a vadászat javát szolgáló kapcsolataik Magyarországgal és szomszédos országokkal – hangsúlyozta végezetül az elnök.
Ezt követően került sor a CIC és a magyar kormány közötti megállapodás aláírására.
Befejezésül Ganczer Gábor, a Hungexpo vezérigazgatója kiemelte, hogy történelmi fontosságú megállapodásoknak adhattak helyszínt a 19. FeHoVa alkalmával. A kiállítás azért is fontos, mert nem csupán egy szakma, hanem egy ősi mesterséget gyakorló, öntudatos és büszke közösség bemutatkozása. A magyarok büszkeségei között nem mindig jut eszünkbe a hazai hal- és vadgazdálkodás – mondotta a vezérigazgató. Holott, jó okunk van büszkének lenni az e téren örökölt hagyományainkra.
A tavalyi kiállítást negyven ezer látogató kereste fel, és idén is hasonlóak a várakozásaik. Idén 12 ezer m2-en 14 ország mintegy 200 kiállítója mutatkozik be. (z)