Új utak a fatermesztésben (ForestPress)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
Image
2012. 04. 12. – Először arattak a somogyi energiaerdőben Akár 25 százalékkal nagyobb mezőgazdasági hozamot lehet elérni annak a környezetbarát agrármódszernek a segítségével, amelyet a SEFAG ZRT. szakemberei dolgoztak ki az elmúlt két év során, egy 200 millió forintos nagyságrendű projekt keretei között. Az energiaültetvény kifejezetten kedvezőtlen talajviszonyok mellett tesz lehetővé nyereséges gazdálkodást jelentősebb beruházási igény nélkül. A SEFAG ZRT. a „Piacorientált kutatás-fejlesztési tevékenység támogatása” című kiírásban pályázatot nyert az Új Széchenyi Terv keretében. A támogatás mértéke 108 057 069 Ft, a munka összköltsége 196 100 184 Ft volt.
Image
A Belső-Somogyi Homokvidék mezőgazdasági területeinek egy része évről-évre igen gyenge terméseredményeket tud felmutatni. Különösen az úgynevezett savanyú homoktalajos térségekben gazdaságtalan a földművelési tevékenység, a mezőgazdasági termények piacán egy kisebb áringadozás is könnyen veszteségessé teszi ezeknek a földeknek a művelését. A SEFAG ZRT. is szembesült ezzel a problémával a kezelésében levő területeken, ezért a vállalat 2008-ban új művelési módszerek kialakítására pályázott – sikerrel. A 196 millió forintos összköltségvetésű beruházás fő célja az volt, hogy a SEFAG szakemberei egy olyan új utat keressenek, amelynek segítségével kedvezőtlen mezőgazdasági termőhelyeket is nyereségesen meg lehet művelni.

A támogatást nyert pályázat ténylegesen 2009 májusában indult. A 2009-es év az előkészületekkel telt (termőhely feltárása, terület és talaj előkészítés, kerítésépítés). Az energiaerdő kivitelezése 2010. március-áprilisban történt (ültetés, dugványozás), a 2010. és 2011. év vegetációs időszaka az aktuális ápolási és védelmi munkákkal telt. A két vegetációs időszakot követően 2012. február-március havában került aztán sor az első letermelésre az energiaerdőben.

A megvalósítással párhuzamosan a K+F tevékenység is hangsúlyos része a projektnek. A kutatási tevékenység főképpen a kiindulási terület jellemzőire, a telepítés, fenntartás és felszámolás során felmerülő technológiai és biológiai folyamatokra, a gazdasági eredményekre és társadalmi hatásokra terjed ki.

A projekt eredménye tehát újszerű termesztési technológiák kidolgozása, melyek alternatívákat tudnak nyújtani a jelenlegi mezőgazdasági gyakorlattal szemben, jelentősebb beruházási igény nélkül. Fontos szempont volt, hogy az ültetvénylétesítés és -fenntartás a mezőgazdaságban általánosan, többcélúan alkalmazott gépparkkal megoldható legyen. A projektnek társadalmilag pozitív hatása, hogy a telepítésre alkalmas területeken a vidéki lakosság újra munkalehetőséghez, és így megélhetéshez juthat.
Image
A sikeres program zárásához kapcsolódóan „Új utak a fatermesztésben” címmel nemzetközi tudományos konferenciát rendeztek Csokonyavisontán, az Alexandra Vadászház Ökoturisztikai és Konferencia Központban. A program értékelése során elhangzott, hogy alkalmazásával az energiatermelés növekvő biomassza igényének kielégítése stabilabbá válik, miközben csökken a hazai erdőkre ható „nyomás”.
Mint azt Barkóczi István, a SEFAG ZRT. vezérigazgatója elmondta: „Sikerrel zártuk a pályázatot, hiszen kialakítottunk egy olyan, üzemi méretű új zöldenergia-forrást, amely kedvezőtlen mezőgazdasági termőhelyeken nagyobb üzembiztonsággal, tervezhetően nyújt nyereséget, megélhetést a gazdálkodóknak, ugyanakkor egy esetleges mezőgazdasági terményár-robbanáskor gyorsan és olcsón visszaállítható a terület eredeti művelése.”


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.