Lezárult a Parkerdő természetesen 2010-2012 pályázat (ForestPress)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2012. május 23. - Lezárult a Pilisi Parkerdő Zrt. Parkerdő Természetesen 2010-2012 pályázata Sikeresen zárult a Pilisi Parkerdő Zrt. gondozásában megvalósult, az Európai Unió és a Magyar Állam közös pénzügyi támogatását élvező Parkerdő természetesen 2010-2012 pályázati program. A korábbi, 2008-2010-es pályázati időszak folytatásaként, annak eredményeire építve újabb, aktuális természetvédelmi fejlesztések elvégzését tette lehetővé. A program során a Pilisi Parkerdő kezelésében lévő védett erdőterületeken került sor a fejlesztésekre, összességében mintegy 296 millió forint költséggel.
Valkói Erdészet területén 2012. május 8-án megrendezett záró ünnepségen a projekt által érintett települések polgármesterei és az erdészeti és természetvédelmi szakma néhány jeles képviselője mellett a helyi média is jelentős számban jelen volt. A mintegy 296 millió forintos összköltségvetéssel lezajlott, összesen 31 településhatárt érintő projekt nagy lépést jelentett a Pilisi Parkerdő Zrt. kezelésében lévő védett erdők állapotának javítása és őshonos erdőállományok kialakítása terén.
Megvalósult projektelemek
A védett erdőterületek rehabilitációjára (erdőszerkezet átalakítás) volt a legköltségesebb projektelem, a két év során összesen közel 168 millió Ft-ot fordított a Parkerdő a száradó fekete- és lucfenyvesek, őshonos erdőtömbök melletti nemesnyárasok és akácosok erdőszerkezet átalakítására. A védett területeken lévő idegenhonos erdők őshonossá alakítására 100 hektárnyi területen került sor, melynek során összesen 1,1 millió facsemete kiültetését és 22,5 mázsa makk vetését végeztük el. Az új, őshonos fafajjal történt erdősítések mindenhol sikeresnek mondhatók, a csemeték megmaradását a pályázat végeztével további ápolások segítik majd. A Parkerdő a pályázati munka keretében elindított folyamatokat a jövőben saját költségén viszi tovább, így fejthetik ki ezek hosszú távú hatásukat.
Az őshonos erdőállományok megőrzésének céljából elengedhetetlen   feladat az agresszívan terjedő, idegenhonos fafajok irtása. Az invazív fafajok (akác, zöldjuhar, bálványfa) védett erdőterületen történő visszaszorítását többszöri, esetenként vegyszeres kezeléssel összesen 79 hektáron végeztük el, 33 millió forintos költségen. Az illegális erdőhasználatot és hulladéklerakást gátló és ezáltal az erdő tisztaságát óvó sorompókból 59 darabot, útelzáró karókból pedig 211 darabot helyeztünk ki, közel 24 millió Ft költségen. A védett területeken az ökológiai kapcsolatokat akadályozó, mára funkcióját vesztett kerítéseket 32,2 kilométer hosszban számoltuk   fel, egy fokozottan védett erdőt védő kerítést pedig közel 1 kilométer hosszban telepítettünk közel 29 millió Ft-os költségen. A védett területeken az illegálisan lerakott hulladéktól tisztítottuk meg az erdőt, összesen mintegy 200 m3-nyi hulladék összegyűjtésével és elszállításával, közel két és fél millió forintos költségen.
A főváros környékén gyakorta előforduló természetkárosítás    (pl. illegális hulladéklerakás), az illegálisan gyakorolt „zöld" szabadidős tevékenységek, valamint az ezekből adódó, erdőterületet érintő károsítások kiküszöbölésének leghatékonyabb módszere a közforgalmú utakról becsatlakozó erdészeti feltáró és közelítő utak sorompóval illetve útelzáró karókkal történő lezárása. Az illegális  gépjármű  forgalom kizárásával jelentősen csökken a védett  területek terheltsége és az erdőterületen illegálisan elhelyezett kommunális hulladék mennyisége is.

A pályázat megvalósításához, a hosszú távú eredményességhez nemcsak erdészetitermészetvédelmi szakmai tudás, hanem szervezeti és pénzügyi alkalmasság és stabilitás is kell - mindezeket a feltételeket a hazai állami erdőgazdálkodók teljesítik -ezt mutatják a természetvédelmi célú pályázatok sikerei is.
Szemléletformálás céljából összesen 100 db táblát helyeztünk ki védett erdőterületeken az erdőbe vezető utak bejáratához. A „Vidd    magaddal a szemetedet!" feliratú táblákat a szemetelés és az illegális    szemétlerakás megelőzésére, az „Ez Önnek teszik?" feliratút a zöld hulladék lerakás káros voltára és tilalmának felhívására helyeztük ki. A Pilisi Parkerdő Zrt. évente közel tízezer köbméter illegálisan lerakott hulladék gyűjtését végzi a kezelésében lévő területen. Bízunk benne, hogy a jövőben javulás várható ezen a téren, hiszen a természetes élőhelyek hosszú távú fennmaradása a lakosság felelőssége is.
A PARKERDŐ TERMÉSZETESEN 2010-2012 PÁLYÁZAT ÖSSZEFOGLALÓ ADATAI
A pályázat címe: Parkerdő természetesen 2010-2012
Projekt összköltség: 296 172 210- Ft
Megítélt támogatás: 266 554 989- Ft
Megvalósítás helyszíne: 201 erdőrészlet a Pilis, a Visegrádi-hegység, a Budai
hegység, a Gödöllői-dombság és a Kiskunsági homokhát (Dabas) területén.
Megvalósítás időszaka: 2010. július - 2012. május
Honlap: www.parkerdotermeszetesen.hu



© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.