Gyerekzsivajtól volt hangos az erdő (ForestPress)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
Image
2012. május 21. - Több mint 400 gyermek vett részt az idei Madarak és fák napi rendezvényen a Sziágyi Erdei Iskolában, ahol ügyességi versenyek, környezetismereti bemutatók és még madárgyűrűzés is szerepelt a programok között. A megnyitón elhangzott: az erdőgazdálkodás egyike azon kevés ágazatoknak, amely nagyságrenddel több szén-dioxidot köt meg, mint amennyit kibocsát.

Az erdei iskola tanösvényei ismeretterjesztő túraútvonalakká alakultak át egy napra a Lábod környéki erdőben, ahol a 3.-4. osztályosok a különböző fa- és vadfajokkal, lágyszárúakkal és vadmadarakkal ismerkedhettek meg. A különböző témaköröket bemutató állomások nem csak tájékoztatást nyújtottak a somogyi erdők élővilágáról, hanem az érdeklődő kisiskolások a különböző fafajok egy-egy jellegzetes darabját, termését is a kezükbe vehették, de volt lehetőségük a vadmadarak szakszerű befogását és gyűrűzését is figyelemmel kísérni. A nap során megjelölt barátposzátákat, fitiszfüzikéket, csilpcsalpfüzikéket és egyéb madarakat a megfelelő adminisztráció után maguk a diákok bocsáthatták útjukra, természetesen a SEFAG Zrt. szakértőinek segítségével.
Image
A Madarak és fák napján utóbbiakról is rengeteg információ elhangzott, így például az, hogy a fák szénmegkötő-képessége megdöbbentő, saját tömegük akár felét is kiteheti ez az ásványi anyag. Az erdőgazdálkodás tehát egyike azon kevés ágazatoknak, amely több CO2-t köt meg, mint amennyit kibocsát! Kevésbé ismert tény továbbá, hogy a hazai erdőállomány folyamatosan gyarapszik, az erdészek tudatos munkájának köszönhetően 1921 óta az ország erdőterülete 800 ezer hektárral nőtt, jelenleg 2 millió hektár: ez hazánk területének ötöde. Sajnos ez a tendencia nem jellemző a kék bolygón található összes erdőre. A csökkenés egyértelműen emberi beavatkozásra, „erdőirtásra” vezethető vissza, elsősorban az afrikai, amazóniai esőerdőkben.
Image
Visszatérve a hazai erdőkbe: a játékos ismeretterjesztést vetélkedővel kötötték össze a Sziágyi Erdei Iskolában, amelyet a nagyatádi Árpád Fejedelem Általános Iskola csapata nyert meg. Helyezést ért még el a kutasi, a kaposvári Zrínyi Ilona, a kadarkúti és a lábodi iskola egy-egy osztálya – nyereményük az erdei iskola egy-egy programcsomagja volt. Az ajándékoknál azonban sokkal fontosabb volt a rengeteg élmény, amivel a gyerekek gazdagodtak, hangsúlyozta Horváth Mihály, a házigazda Lábodi Vadászerdészet igazgatója: „A számtalan csillogó szempár azt igazolja, hogy igenis szükség van az ilyen kezdeményezésekre, ahol nem csak rengeteget tanulnak a gyerekek, de mindezt kellemes erdei környezetben is tehetik.”


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.