2012. december 5. - Az Országos Erdészeti Egyesület Közönségkapcsolatok szakosztály 2012. évi záró alkalma november 29-én az Erdészeti Információs Központban. A magán-erdőtulajdonosok támogatására szervezett programokban részt vehetne Magyarország is; a FAO folyamatosan keres szakértőket és várja a hazai kollégák jelentkezését is az adatbázisába. Zétényi Zoltán szakosztályelnök köszöntötte a megjelenteket és bemutatta az évzáró előadóit.
Elsőként Norbert Winkler-Ráthonyi urat, a FAO Kelet-Európai Régió erdészeti képviselőjét és munkatársát, Ország Gyöngyvért. Zambó Péter elnök kimentette magát és helyette Lomniczi Gergő főtitkár tartja meg a tájékoztatót. Dr. Jung László urat, a FAGOSZ elnökét és Luzsi József urat, a MEGOSZ elnökét. A vendégek körében pedig Vajai László urat, a VM Erdészeti, Halászati és Vadászati Főosztálya vezetőjét.
A szakosztály igyekezett mindig érdekes, „exkluzív” témát választani az évzáróra, így most is erre törekedtünk. Tekintettel arra, hogy az erdőtörvény módosítását hónapokkal korábban elkezdődött javaslatgyűjtés előzte meg, és napjainkra kikristályosodott a benyújtandó javaslat, erről kértünk az érdemi tárgyalások résztvevőitől tájékoztatást.
Elsőként Norbert Winkler-Ráthonyi képviselő úr tartott tájékoztatót a FAO Kelet-Európai Régió munkájáról.
A szakember „Jószerencsét”-tel köszöntötte a jelenlévőket és elnézést kért, hogy nem magyarul tartja az előadását, de elmondta, mindent megtesz, hogy minél jobban megtanulja nyelvünket, az orosz mellett.
Magáról annyit mondott, hogy erdőmérnök, Ausztriában, egy kutatóintézetben dolgozott, majd FAO szakértőként távol-keleti és más országokban – Buthanban, Új-Guineában, Brazíliában, Gabonban – teljesített szolgálatot. Ezt követően az Európai Bizottságnál dolgozott, ahol az erdészeti kutatás felelőse volt. 2010 óta dolgozik erdészeti képviselőként a FAO budapesti regionális irodájában.
Az erdészeti képviseletet ketten látják el Ország Gyöngyvérrel.
A FAO, mint az ENSZ mezőgazdasági szakosított szervezete azzal a küldetéssel bír, hogy az agrárium termelékenységét növelje, az élelmezést javítsa. A mezőgazdaság magába foglalja az erdészetet is – tette hozzá a képviselő. A FAO a tagállamok javaslatai alapján dolgozik, csak azt teheti, amire a tagállamok felkérik, tehát Magyarország is befolyásolhatja a döntéseket. A döntéseket a FAO konferencia és a FAO Tanács hozza meg. A szakmai szinten az Európai Erdészeti Bizottság.
A FAO döntéshozó testületei kialakítják a stratégiai célokat. A tevékenységüknek illeszkednie kell ezekhez a stratégiai célokhoz.
Ezek a célok a FAO honlapján találhatóak.
A FAO élén az igazgató áll, az erdészetet egy osztály képviseli. A szervezetnek öt regionális irodája működik. A Budapesti Regionális Iroda Európában, Kis-Ázsiában és Oroszországban illetékes. Egy alregionális iroda működik Törökországban, valamint két további iroda Belgiumban és Svájcban.
Az EU országokkal szoros adatharmonizációs együttműködés van, de együtt dolgoznak Ukrajnával, Fehér-Oroszországgal, Oroszországgal és a Kis-ázsiai országokkal is. A szakmai irányítást minden országgal kapcsolatban ugyanaz a szakember végzi. Munkaműhelyeket, szemináriumokat, együttműködési programokat szervezünk ezekben az országokban. A programokat általában a donor országok által nyújtott támogatásokból fedezik. Magyarország, mint EU tagállam, donor-ország.
Remélhetőleg erdészeti programokban is részt vesz majd a jövőben.
Eddig elsősorban Finnország és Svédország volt jelentős donor.
Tekintettel arra, hogy Európában jóval magasabb az erdőborítottság, mint az ázsiai országokban ezért a feladatok is különbözőek. Európában a legnagyobb kihívást a favagyon fenntarthatósága jelenti. A másik jelentős kihívás, hogy nagyon jelentős a magán-erdőtulajdonosok aránya is. A mintegy 30 millió tulajdonos átlagosan két hektár erőterülettel bír. A közelmúltban éppen Macedóniában volt egy műhely a magán-erdőtulajdonosok támogatására. Az ilyen támogatási programokban is részt vehetne Magyarország, hiszen jelentős tapasztalatokkal rendelkezik e téren, s hasznosítható volna a magyar erdészeti szakértelem.
Van példa az együttműködésre, hiszen egy örményországi erdőtelepítési projektben magyar szakértővel dolgoztunk együtt.
Az is együttműködési lehetőség, hogy tanulmányutakat szervezzünk ezen országok szakemberei részére magyarországi szakmai tapasztalatszerzésre.
A FAO és Magyarország együttműködését két közelmúltbeli projekt fémjelzi: az első 2000-2001 között a Bujáki Régió Erdészeti és Vidékfejlesztési tervére irányult, a másik 2004-2006 között zajlott.
Számos országban sokféle projekt valósult meg a közelmúltban az erdészeti politika és –stratégia kidolgozásától kezdve a hegyvidéki vízgyűjtő területek integrált kezelésén át az újraerdősítésig és erdőtelepítésig. Szerbiában a faanyag energiahasznosításával, míg máshol az erdei melléktermékek hasznosításával kapcsolatos projektet valósítottak meg. Bulgáriában a magán-erdőgazdálkodással kapcsolatos munka folyt, a közép-ázsiai országokban pedig a nemzeti erdőleltár kialakításában segítettek.
A képviselő kiemelte, hogy a FAO folyamatosan keres szakértőket és várja a hazai kollégák jelentkezését is az adatbázisába. A magyar erdészeti szakértelem széleskörűen elismert, ezért fontos volna, hogy minél többen regisztrálják magukat ebben az adatbázisban – zárta szavait Norbert Winkler-Ráthonyi FAO-képviselő.
Zétényi Zoltán szakosztályelnök hozzátette, kétoldalú kapcsolaterősítésre van szükség, szorosabbra fűzni az együttműködést a szakma vezetői – a minisztérium, az OEE és a társegyesületek – valamint a FAO között, ugyanakkor a kollégák pedig ambicionálják a FAO-szakértői szerepkört.
Emlékeztetett az előző képviseletvezető, Kadleciková asszonnyal kialakult jó kapcsolatokra, valamint az egykori kolléga, Csóka Péter nagysikerű előadására az Erdők Nemzetközi Éve alkalmából, a szakosztály meghívásának eleget téve.
Utalt a szakosztály néhány évvel ezelőtti erdészeti kommunikációs projekt-kezdeményezésére, ami valamilyen ismeretlen okból elhalt, de reményét fejezte ki, hogy a terv újjáéleszthető. Norbert Winkler-Ráthonyi ígéretet tett, hogy visszatér erre a témára. (z)