Nagy esők jönnek és elindulok, elmegyek innen messze,
A 67-es úton várhatsz rám dideregve,
Nyáréjszakán, ha nem jövök, esik az eső és mennydörög,
A csillagokkal, ha szédülök, esik az eső és nem találsz rám.
A 67-es út - Bódi László (Cipő) – Republic
2015. március 24. – A SEFAG természetközeli élményeket nyújt a Deseda környékén
A ma már rocklegendának tekinthető Cipő által megénekelt 67-es út mentén, nem messze az énekes emlékét megörökítő obeliszktől, terül el a SEFAG ZRT által kezelt, s a kaposváriak által kedvelt kirándulóhely, a Deseda-tó és az azt körül ölelő közjóléti létesítmény-együttes.
2015. március 24-ikén újabb attrakciókkal bővült ez a regionális turisztikai vonzerőközpont.
Befejeződtek a turisztikai fejlesztések a Kaposvárhoz közeli Deseda-tavat övező arborétumban és parkerdőben, így hamarosan mindenki bejárhatja a „Kalanderdő”-t. A SEFAG Zrt. kezelésében lévő területen európai uniós forrásból alakítottak ki tanösvényeket, erdei tantermet, építettek kalandra csábító játszótereket, madármegfigyelőt és helyeztek el tájművészeti alkotásokat.
Az obeliszknél gyülekező népes vendégsereg gépkocsikba szállva a közeli vadonatúj jelszoborhoz - a fából készült DESEDA felirathoz - utazott, ahol csoportképen örökítették meg a projektzáró ünnepély résztvevőit.
A következő állomás a lombfedeles tanterem volt, ahol érdekes „simléderek” díszítették egyik-másik fát. A megfejtés: mini esőbeállókat rögzítettek a törzsekre.
A DESEDA feliratnál Ihárosi Péter, a társaság szóvivője köszöntötte a megjelenteket, majd Barkóczi István vezérigazgató mondott üdvözlő beszédet.
Az elmúlt évben mintegy 1200 mm csapadék hullott a környéken, ami nagymértékben nehezítette az objektum megvalósítását – kezdte a vezérigazgató -, ezért is késett a projektzáró alkalom. A 80 ezer hektár erdővel gazdálkodó társaság elkötelezett a közjóléti fejlesztések mellett – hangsúlyozta a szakember -, és igyekszik a gondozott erdőket a lakosság számára is elérhetővé tenni. Kaposvár önkormányzata is elkötelezett a desedai turisztikai fejlesztések mellett – tette hozzá Barkóczi István.
A projektfejlesztést jelentős hozzáadott értékkel igyekeztek megvalósítani, akárcsak a közeljövőben záródó „Csillagos égbolt” projektnél. A 30-ikán sorra kerülő rendezvényen csillagvizsgálót, kilátót és egy új utat adnak át.
Emlékeztetett a közelmúltban Lábod térségében átadott Sziágy-Nagysallér- Petesmajor közeli létesítményekre is.
Az utóbbi időkben a társaság egy milliárd forintot fordított közjóléti beruházásokra – emelte ki a vezérigazgató. – Reményét fejezte ki, hogy a lakosság értékelni fogja az erdőgazdaság e téren kifejtett erőfeszítéseit. Végezetül köszönetet mondott a projektben közreműködőknek, első helyen a Dél-dunántúli Regionális Fejlesztési Ügynökségnek.
A vezérigazgatót követően dr. Sitányi László, a Dél-dunántúli Regionális Fejlesztési Ügynökség ügyvezetője kapott szót. Hangsúlyozta, nagyon fontos, hogy a fiatalok megismerjék a környezetüket napjainkban, amikor oly sokat hallhatunk a globális környezet gondjairól, annak ellenére, hogy távol esnek tőlünk az esőerdők és a hegyek jégsapkái. Elmondta, hogy a 2007-2013 közötti időszakban a Dél-Dunántúlon 17 milliárdot költöttek turisztikai fejlesztésekre. A szakember szerint a családok elsősorban a programok és a várható élmények alapján döntenek, amikor úti célt választanak. A szervezők célja az, hogy a vendégek minél hosszabb időt töltsenek el az adott helyen.
Külön öröm számukra, - hangsúlyozta Sitányi László -, hogyha a kedvezményezett a projektjét a tágabb összefüggésekbe helyezve tervezi meg. Ezt a komplexumot Kaposvár komplex turisztikai fejlesztéséhez gondosan illesztették. Ez a projekt ezeken túl, számol a környék közlekedésfejlesztési terveivel, a későbbiekben megvalósítandó utakkal is.
Klenovics Anikó, a SEFAG ZRT Turisztikai Osztályának vezetője ismertette, hogy a beruházás három helyszínre összpontosult: a Gombás parkerdőre, a Deseda arborétumra és a Deseda parkerdőre. Az élményelemeket a közel 17 hektáros területen igyekeztek arányosan elosztani. A Deseda parkerdőben gyermekjátszótér és kalandpark létesült a kisebb és a nagyobb gyermekek számára. Készült egy három km-es tanösvény a lovas turistáknak. Ennek mentén helyezték el az Elmerengő bemutató helyet, amely a környék talajtani jellegzetességeit tárja föl. A tóparton alakították ki a kétszintes, tájba illő madármegfigyelőt. A bejárat közelében felújították a parkolót és új forrásfoglalást építettek. Kialakítottak egy akadálymentes Guruló tanösvényt is.
A Gombás parkerdőben érzékszervi kalandpontokat alakítottak ki, és ott található a Lombfedeles tanterem is.
Erről Rakovics Andrea, közjóléti referens beszélt. A tanteremhez négy tanösvény tartozik, amelyek elsősorban az általános iskolásokat célozzák meg, korosztályonként egymás követően.
A tanteremtől nem messze található a Művészeti pont, ahol látványos kompozíciók illeszkednek a természeti környezetbe.
A DDOP-2.1.1/A.B-12-0037 kódszámú, „Kalanderdő” – Természetközeli élmények a Deseda környékén című projekt során 130 millió forintnyi európai uniós forrást fordítottak a kikapcsolódás és a környezeti nevelés segítésére. A Deseda-tó Magyarország leghosszabb mesterséges tava, amely rendkívül változatos élővilágnak ad otthont. Viszonylag kis területen megfigyelhető a vízi, a vízparti és az erdei növény- és állatvilág több tucatnyi képviselője, így a fejlesztések különösen vonzó célt jelenthetnek mind a környezetismereti órák kibővítését tervező iskolás csoportok, mind a nyugodt környezetben kikapcsolódásra vágyó családok számára.
A fiatalabbak az erdei játszóteret próbálhatják ki, míg a nagyobbakat, a több erőt és ügyességet igénylő kalandpálya várja. Eközben a felnőttek a kerékpárúton, vagy épp a tornapályán élvezhetik természetes környezetben a sportolás örömét. A fejlesztések közös jellemzője, hogy a tájba illeszkedően, természetes anyagok felhasználásával készültek el, így az erdőben megépített nagyobb objektumok sem törik meg a festői táj szépségét.
Ilyen például a kétszintes madármegfigyelő, melyről zavartalanul szemlélhető a tópart több tucat védett madárfaja. Az „Elmerengő”-ben pedig, melyet a talajba mélyítve alakítottak ki, időutazásra invitálják az erdőjárókat, mivel itt megtekinthető az évezredek alatt egymásra rakódott talajrétegek szerkezete.
A projekt nagy hangsúlyt fektetett az oktatásra: négy tanösvényt barangolhatnak be a diákok. Ezek találkozási pontjánál áll a lombfedeles tanterem, amely tökéletesen alkalmas arra, hogy az iskolapadból kiszabadulva, a természetben beszélhessék meg a tanáraik segítségével a látottakat.
A tanösvények mentén információs táblákkal találkozhatnak a túrázók, melyet az olvasott információk megértését és feldolgozását segítő munkafüzetek egészítenek ki. Az erdőben járva így akár önállóan is játszva tanulhat az elsőstől a nyolcadikosig minden fiatal, a saját tudásszintjének megfelelő nehézségű kérdésekre válaszolva.
Tovább színesíti a parkerdőt és az arborétumot az ösvények mentén elhelyezett számos tájművészeti (land art) alkotás, valamint a tájékoztató táblák, melyekről érdekes információkat tudhatnak meg a környező élővilágról, Kaposvár és a megye leghíresebb személyeiről és a terület történelméről, nevezetességeiről egyaránt. Minden játék és információs tábla kiegészül a vakok tájékozódását segítő Braille-írásos felirattal is. Sőt, kialakítottak egy speciális, kerekes székkel is bejárható „guruló tanösvényt” a mozgásukban akadályozottak, illetve a kisgyermekes családok részére.
A beruházás elkészült, így a szükséges engedélyek birtokában, még a tavasz folyamán mindenkit szeretettel várnak a Deseda-tó mentén a Kalanderdőben.
Bővebb információt a www.desedakalanderdo.hu oldalon találhatnak, ahol megismerhetők a projekt részletei, de az erdő bejárását segítő térkép, valamint a munkafüzetek is letölthetőek. (z)