2015. április 1. - Pest Megyei Kormányhivatal Erdészeti Igazgatósága a Budai körzeti erdőtervezés tárgyában lakossági egyeztető tárgyalást rendezett 2015. március 31-ikén az Erdészeti Információs Központban.
A szép számban megjelentek mintegy 2/3 :1/3 arányban képviselték a szakmát illetve az érdeklődő civileket.
A hallgatóságot Klemencsics András, a Pest Megyei Kormányhivatal Erdészeti Igazgatósága vezetője köszöntötte.
A tervezési folyamatban résztvevő szervezetek többek között a Pilisi Parkerdő Zrt erdészetei, a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság, az erdészeti hatóság, a szakhatóságok (vízügy, vadászat), az érintett önkormányzatok és a civil szervezetek.
Elöljáróban az erdők hármas funkciójáról beszélt, majd emlékeztetett, hogy milyen hatályos jogszabályok betartásával születnek az erdőtervek.
A hatályos jogszabályok között felsorolta az erdőtörvényt, a természetvédelmi törvényt, a Natura 2000 területekre vonatkozó jogszabályokat, a Vidékfejlesztési Minisztérium (korábbi) rendeleteit, az önkormányzatok helyi védettséget elrendelő jogszabályait.
Hangsúlyozta, hogy számos felmerülő kérdést megelőzhetnek a következőkben elhangzó előadások során.
A bevezetőt követően Mészöly Károly, az erdőtervezési osztály vezetője kapott szót. A szakember kiemelte a körzet különlegességét, a 290 km2 területből csupán 25 százalék az erdő. Egy másik 25 százalék belterület, a többi egyéb művelési ágba tartozik. Egy dinamikusan fejlődő térségről van szó, amelyben 20 település, közte 8 város található. A népesség az elmúlt 25 évben másfélszeresére nőtt, a népsűrűség az országos átlag négyszerese.
Az erdőterület mintegy 10 ezer hektárt tesz ki. Ez az erdősültség az országos átlagnak megfelelő, de nagy helyi különbségekkel. A legerdősültebb Nagykovácsi például 60 százalék erdővel bír, míg Diósdon csak 2 százaléknyi. Az erdők 86 százaléka állami tulajdonú, 12 százalék magán, a többi közösségi és egyéb tulajdonú. Az erdők döntő többségét a Pilisi Parkerdő Zrt kezeli. Az állományok 75 százalékának elsődleges rendeltetése védelmi, 24 százaléka gazdasági és 1 százaléka közjóléti rendeltetésű. Az erdők többségét a természetes hazai lombos állományok alkotják: tölgyesek, cseresek és kevés bükkös. A perifériákon fordulnak elő kultúrerdők, akácosok, ám fenyvesek beékelődve is találhatóak, 10-10 százalékban. A korosztályeloszlás kiegyenlített a területen, bár az idősebb erdők elsősorban a budai részeken találhatóak. Számos Natura 2000 besorolású és védett terület is található a körzetben. (z)