2015. április 2. - Gyümölcsoltó Boldogasszony napján, március 25-én, a Kisalföldi Erdőgazdaság Zrt. és a Pannonhalmi Főapátság gyümölcsfa-oltásra hívta a média képviselőit és az Écs-Ravazdi Általános Iskola 4. osztályos diákjait.
Régen ezen a napon kezdődött a gyümölcsfák oltása, aminek a felelevenítése nem csupán hagyományápolás, hanem egyúttal az élővilág közelebbi megismerését is szolgálja. Napjaink természettől eltávolodó világában a gyümölcsök sokak számára már nem a fán teremnek, hanem a szupermarketek polcain…
Az ezeréves apátság részéről dr. Pottyondy Ákos, a pannonhalmi gyógynövénykert vezetője, a KAEG Zrt. részéről pedig Pap László, vezérigazgató-helyettes köszöntötték a megjelenteket. Emlékeztettek rá, hogy a mostanában kereskedelmi forgalomba kerülő gyümölcsöket többnyire távoli országokból hozzák, holott közvetlen környezetünkben is rengeteg olyan értékes fa van, amelyet hasznosíthatnánk. Az erdőgazdaság és a főapátság képviselői házról-házra járva, egyetlen délelőtt alatt közel 40 idős gyümölcsfáról tudtak oltóvesszőt gyűjteni csak Pannonhalmán. A hagyományokat szívesen felvállaló két társaság számára kiváló lehetőség volt ez az értékteremtő együttműködésre.
A környék 80-120 éves gyümölcsfáinak végiglátogatása során olyan érdekes elnevezéseket ismerhettek meg a kezdeményezők, melyek esetenként megérnének egy kisebb helytörténeti kutatást, például: tényői mákfejű, nagyasszony napi, búzával érő, árpával érő, pamoráncs, papkörte, cár körte, citromkörte, tejkörte, héber körte.
A vendégek a gyógynövénykert után a Ravazdi Erdészet közelmúltban létrehozott egy hektáros gyümölcsöskertjébe látogattak, ahol csatlakoztak hozzájuk a győri Radnóti Miklós Általános Iskola 8. osztályos tanulói, akik a ravazdi nebulókhoz hasonlóan rendszeres látogatói a Ravazdi Erdei Iskola programjainak.
Az eseménynek helyszínt adó gyümölcsöskert a Kovács Gyula zalai erdész által elindított „Tündérkert” hálózat egyik eleme. A Tündérkert-mozgalom követői az eltűnőfélben lévő, ősi, Kárpát-medencei gyümölcsfajták megmentését és terjesztését tűzték célul. Régen minden vidéknek megvoltak a jól bevált, betegségekkel, kórokozókkal szemben ellenálló fajtái, amivel összehasonlítva a mai divatos változatok csupán rendszeres permetezés mellett képesek szebb és jobb termést produkálni.
A Tündérkert létrehozásával, működésével kapcsolatos ismereteket Libor Mária erdei iskola vezető mutatta be, a vadkörte alanyokra történő gyümölcsfaoltás tudnivalóit Burkali Tamás kerületvezető erdész ismertette. Ezt követően a gyerekek és felnőttek egyaránt kipróbálhatták a gyakorlatban is frissen elsajátított tudásukat. A munka végeztével a házigazdák babgulyással látták vendégül a résztvevőket.
A program március 28-án, szombaton a győri Árkád üzletközpont forgatagában folytatódott, ahol a gyümölcsoltás hagyományát és a Tündérkert eszméjét a széles nagyközönség is megismerhette. A szokatlan helyszínen zajló gyümölcsfaoltást folyamatos érdeklődés kísérte, több százan tanulták meg a manapság feledésbe merülő technikát, és nagy örömmel vitték haza a saját maguk által oltott kis facsemetét. Több esetben előfordult, hogy a szülők vagy nagyszülők gyermekük, unokájuk számra vitték elültetni a Tündérkert apró képviselőit, így az akció a generációkon átívelő környezeti nevelésre is jó példa.