Megszálaltuk a germán erdőket – III. (ForestPress)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
Image
ForestPress fotók

2013. június 25. - Tanulmányút Ausztriában és Németországban a Budapesti Erdőgazdaság Zrt. jóvoltából. Hogy' gazdálkodnak az osztrákok? Az ismertetőt követően búcsút vettünk Johannes Josef Wohlmacher főerdőmestertől és Hubert Katzlinger erdészetvezető irányításával bementünk az erdő sűrűjébe.

Image

Az erdészetvezető bevezetőben elmondta, hogy a fakitermelés során a faegyed és a fatömeg alapján döntenek.

Image

A költségeik alacsonyak, és ezért is a tarvágás nem jöhet számításba. Nagyon sok pénzt megtakarítanak a természetes felújításra alapozva. A törzsszámcsökkenés is természetes folyamat, és ezért művelési költségeik sincsenek.

Image

A természetes törzsszámcsökkenést szemléletes grafikonokkal mutatta be.
Tehát, ha csupán a költségeket tekintik, akkor is a szálalás a jó megoldás. De számolniuk kell az üzembiztonsággal is. Területükön gyakorlatilag nincs tarra vágott, „üres” terület, s ha netán jönne egy szélvihar, és kidöntené az idős fákat, az újulat már ott van.

Image

Tehát egy esetleges természeti katasztrófa esetén is jelentős előnnyel rendelkeznek, mintha akkor kellene a területet mesterségesen felújítani. Természetesen ennek az erdőkezelési eljárásnak feltétele a megfelelő közelítő hálózat kialakítása.

Image

A ForestPress kérdése az volt, hogy az erdeik gazdasági rendeltetésűek vagy valamilyen védettség alatt vannak?
- Az erdőterületek a kolostor vagyonának, épületeinek fenntartását szolgálják – válaszolta az erdészetvezető.

Image

– Tehát gazdasági rendeltetésűek. További fontos szempont, hogy a környéken munkahelyeket teremtenek. Az erdészet jelenleg negyven embert foglalkoztat. Az apátság összesen 160 embernek ad munkát. Mindezzel együtt csaknem a teljes területük – mintegy 94-95 százaléka - a Natura 2000 alá tartozik.

Image

A területükön van három erdőrezervátum is. Meg vannak győződve arról, hogy a szálalásos kezeléssel nagyon természetbarát módon járnak el. Végeredményben a gazdasági cél az elsődleges.

Image

Végezetül Hubert Katzlinger bemutatott egy tanösvényt is, ahol többek között megtekinthettük egy 289 éves korában kivágott luc törzsének szeletét, amelyen kivehető volt, hogy 148 évig árnyalásban volt, míg a következő 141 évet szabad állásban töltötte. (z)


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.