2013. szeptember 14. – A fáról, mint a legfontosabb megújuló energiaforrásról rendeztek konferenciát az innoLignum keretében szeptember 13-án, a soproni MKB Arénában. A konferencia második témája a hazai faenergetikai potenciál elemzése volt. A Horváth Béla, Szakálosné dr. Mátyás Katalin, Major Tamás és Horváth Attila László által jegyzett tanulmányt Mátyás Katalin vezette elő.
A hazai energiatermelésben a faanyag aránya mintegy 4,5 százalék. Ez a mennyiség az alábbi forrásokból származik: a tűzifából, a fakitermelési apadékból, a faipari melléktermékekből és hulladékokból, valamint az energetikai faültetvényekből származó faaprítékból.
A kutatás során meghatározták a következő húsz évben várható tűzifa és az apadék mennyiségét. A várhatóan kitermelhető nettó (apadék nélküli) faanyag mennyisége 153 millió m3. Az apadék évente eléri a 2 millió m3-t. A kitermelt mennyiségből 5 millió m3 a tűzifa. Megállapították, hogy elsősorban a tarvágások során keletkezett vékonyfa gyűjthető össze és hasznosítható.
Másik lehetőség a tuskó hasznosítása. A kitermelt tuskók hasznosítása nem megoldott, általában ott hagyják a vágásterületen. Napjainkban elsősorban a talajelőkészítés feltételeként tuskóznak, nem energiahasznosítás miatt. A költséges művelet ott végezhető el, ahol a talaj- és terepadottságok azt lehetővé teszik. Elsősorban nyár, akác és fenyő esetében kerül sor erre a műveletre.
A tuskó és gyökérfa a föld feletti fatömeg 10-25 százalékát teszi ki.
A következő tíz évben hazánkban kitermelhető tuskó mennyisége: akác – 252.000 m3; nemesnyár – 54.000 m3; erdei fenyo - 5.400 m3.