Hazatért a Volkswagen Közép-Ázsia Expedíció (ForestPress)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
Image
2013. október 14. - Indulás ideje: 2013. május 11. - Célba érés: 2013. október 11. Pontosan 19.600 km megtétele és 5 hónapos kalandozás után érkezett haza a Volkswagen Közép-Ázsia Expedíció. Hídvégi-Üstös Pál extrém sportoló kerékpárral 11.272 km-t, velocipéddel kb. 400 km-t, gyalog és futva 374 km-t tett meg ebből az útból, összesen 14 országot érintve.

Image

 Út közben bejárta Kelet-Törökországban a Kackar hegységet, Grúziában a Kazbek hegységet, megmászta Közép-Ázsia legmagasabb hegyét az 5671 méteres Damavandot, Kazahsztánban a sziklás 4060 méteres Amargaldit és végigjárta a Tien-san több, 4 négyezer méter körüli hágóját.
A csapat kb. 200 kg paradicsomot, 150 kg uborkát és 100 kg paprikát evett meg (a kenyéren, zabkásán és krumplin kívül ezek voltak a fő élelmiszereik az út alatt). Hídvégi-Üstös Pál 30 liter kumiszt ivott meg Kirgizisztánban. Az 5 hónap alatt összesen 117 oldalnyi papírt kellett kézzel kitölteniük ahhoz, hogy vízumot kaphassanak a különböző országokba. Az expedíció majdnem 20 ezer kilométere alatt 111 rendőri ellenőrzőponton és rendőri ellenőrzésen haladt keresztül.

Image

A leghosszabb napi táv Stringbike-kal: 228 km, a leghosszabb, alvás nélküli táv pedig 35 óra alatt 362 km volt.
A Volkswagen Közép-Ázsia Expedícióval olyan nagy magyarokra emlékeztek, akik világra szóló felfedezéseket tettek. A Volkswagen Közép-Ázsia Expedíció valódi expedíció, nem "társas utazás" és nem csupán sportteljesítmény.

Image

A Hídvégi-Üstös Pált elkísérték fiatal kutatók, botanikusok feltérképezték a térség növényvilágát, vizsgálták, hogy az elmúlt 150 évben milyen hatások érték azt az emberi tevékenység és a klímaváltozás által, mely a szélsőséges éghajlati viszonyokat jól viselő növények megjelenése várható akár Európában. A térség, különösen Kirgizisztán, számos fontos kultúrnövényünk – a sárgabarack, alma, körte, tárkony, retek, spenót, hagyma, fokhagyma, dió – génbankja is, melyekhez szerencsére még visszanyúlhatunk, ha ellenálló fajtákat keresünk. A néprajzosok, turkológusok, botanikusok, összehasonlítják a 150 évvel ezelőtti, a kutatók naplójában szereplő adatokat a mai helyzettel.

Az expedíció kutató tagjai, akik egymást felváltva csatlakoztak Hídvégi-Üstös Pálhoz
Botanikusok: Aszalós Réka, Molnár Ábel
Botanikus/etnográfus: Babai Dániel
Turkológusok: Kelló Krisztina, Győrfi Dávid
A Volkswagen támogatásával egy külön teherautó 1000 db diófa csemetét hoz Kirgizisztánból. A mai diófáink, vadon termő ősét, ami eredetileg a Selyemúton és testvérnépek segítségével jutott el a Kárpát medencébe. A fák egy részét a Tisza mentén Hídvégi-Üstös Pál ülteti el a településen élőkkel együtt, a többit az Expedíció iránt érdeklődő és a hozzá kapcsolódó kvízekre (http://kozepazsiaexpedicio.hu) válaszoló diákok iskolái kapják meg.


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.