2013. október 30. – Évente 120 ezer m3 a HM VERGA ZRT fakitermelése Ez az érték magasabb is lehetne, ha nem történt volna meg az emlékezetes 2010. évi nagy széldöntés, a Zsófia ciklon pusztítása.
Az OEE Erdők a közjóért szakosztály a Papod-hegyi Vitéz Bertalan Árpád kilátó avatása után a társaság Hubertus Erdészeti Erdei Iskolájába tartott.
Itt Szedlák Tibor főmérnök adott rövid tájékoztatást a társaság működéséről. Emlékeztetett, hogy a 2010. májusában a területükön végigsöpört vihar 300 ezer köbméter fát döntött le 500 hektáron. Ez a társaság mintegy két éves fakitermelése. Szerencséjükre ez a mennyiség „elfért” a nyugat-európai fapiacon, ráadásul az árak csökkenése nélkül. A felkészítést amennyire lehetett, igyekeztek elhúzni, így két év alatt dolgozták fel a ledöntött faanyagot. A lemezipari rönk minőségről le kellett mondaniuk, a fűrészrönk kihozatal is csupán a fele volt a megszokottnak. Az 1500 mm-es csapadékmaximumot aszályos évek követték, így az elültetett csemeték kipusztultak.
A szakember elmondta, hogy a mintegy 40 ezer hektárnyi terület négy erdészet között oszlik meg.
A közjóléti beruházásokra térve elmondta, hogy a források nagy része saját erő, a támogatás csak egy kis része a költségeknek.
Egyik feladatuk az országos kéktúra hálózat felújítása, mely mintegy 80 km hosszan érinti a területüket.
Az erdei iskola 2002-ben indult – tudtuk meg Huiber György iskolavezetőtől. – A fejlesztések többek között szálláshelybővítést, trófeabemutatót is tartalmaznak.
A következő épület 2003-ban készült el, egy bemutató teremmel és tetőtéri szálláshelyiségekkel.
2005-ben készült el az étterem a melegítőkonyhával. Ennek tetőterében most alakítanak ki hat kétágyas, fürdőszobás lakrészt. Igény szerint, napi háromszori vagy ötszöri étkezést biztosítanak.
Akkor még csak egy épületük volt, és csupán az ajkai iskolák vették igénybe szolgáltatásaikat. A társaság és az Ajkai Önkormányzat között létrejött egy megállapodás az erdei iskola működtetésére.
Ennek fejében az ajkai gyerekek óvodás kortól a középiskolásokig részt vehetnek erdei iskolai foglalkozásokon. Ez azt jelenti, hogy a gyerekek három éves koruktól tizennyolc éves korukig folyamatosan kapcsolatban vannak az erdővel.
Általában 4-5 km-es távú túrákat terveztek be a foglalkozások keretében az erdő bemutatására.
Az ajkaiakon kívül fogadnak budapesti, győri, székesfehérvári, sőt alföldi iskolásokat is, a 2014. évben a május hónap szinte már teltházas. Az erdei iskola télen is fogad vendégeket.
A vezető szerint elsősorban szájhagyomány útján illetve társaság honlapjáról szereznek tudomást az érdeklődők az erdei iskoláról.
A programokat két munkatárs vezeti, de összesen négyen üzemeltetik az intézményt. Az egyes speciális bemutatókat (csillagászat, kézművesség, íjászat) alkalmi külsős közreműködők tartják.
Az iskolalátogatás után a szakosztály útja a Kabhegyen a közlemúltban átadott Kinizsi kilátóhoz vezetett. Innen déli rányban csodálatos panoráma tárul a kirándulók elé.(z.)