2013. november 4. - Az OEE Erdők a közjóért szakosztály október 17-én a Papod-hegyi Vitéz Bertalan Árpád kilátó avatása, és a Hubertus Erdészeti Erdei Iskola megtekintése után a társaság másik büszkeségébe, a Bakony Zöld Szívébe, Alsóperére látogatott, ahol a szállást is foglalt. Egy régi épület felújításával egy 240 m2 alapterületű látogatóközpont készült el a közelmúltban, amely többek között befogadja a 209 darabból álló afrikai trófeakiállítást.
Ilyen környezetben hallgattuk meg Tengerdi Győző vezérigazgató előadását a társaság tevékenységéről.
Dobó István szakosztályelnök köszöntötte az alkalmon résztvevőket, örömmel üdvözölte a közjóléti tevékenység előtérbe kerülését, majd felkérte a vezérigazgatót a tájékoztató megtartására.
Elöljáróban felvillantotta annak hátterét, hogy miként is kezdhettek bele egy olyan nagyszabású beruházás-sorozatba, amelynek a vége felé járnak. Emlékeztetett a 2010. évi kormányváltást követően végbevitt tulajdonoscserére, és ezzel együtt a vezérigazgatói kar átrendezésére. Ő maga „kívülről” jött – fogalmazott a vezérigazgató -, nem erdész, nem állami cégnél volt, hanem a magánszférában, a vadászatban és a turizmusban dolgozott.
Személyes hangot megütve vallotta, hogy első otthona a VERGA, a céget szívügyének tekinti. Meggyőződése, hogy paradigmaváltás történt a társaságnál az elmúlt három évben. Az erdőgazdaság az utóbbi időben nyitott, és az új menedzsment olyan szellemet igyekezett bevinni az irányításba, ami ez idáig nem volt. Ezek többek között a hagyományőrzés, a honismeret, a hazaszeretet, az összefogás és a társadalmi felelősségvállalás. Mindezeken túl a gazdasági eredményeket tekintve is az elsők között volt a cég. 2013-ban adta ki a Magyar Fejlesztési Bank azt az irányelvet, amely szerint a közjóléti tevékenységet fokozni kell. E mögött elsősorban az erdész és vadász szakma társadalmi elfogadottságának javítása áll – hangsúlyozta a vezérigazgató. – A társaságok a felhalmozott nyereségük alapján képesek voltak ennek a tervnek a megvalósítására. Emlékei szerint a vezérigazgatói értekezlet másnapján már erről tárgyaltak a cégnél. Akkor született meg a munkatársak ötleteit, javaslatait is felhasználva az „A jövő a kezünkben van” közjóléti fejlesztési program. A társaság belső hangsúlyváltása megkövetelte a struktúra átalakítását is. Ekkor nevezték ki Szedlák Tibort főmérnökké és a beruházási programok felelősévé.
Az egyik főirány a szakmai rendezvények támogatása, a másik – elsősorban gyermek és kulturális – rendezvények támogatása, a harmadik a létesítmények felújítása illetve építése.
Tengerdi Győző kiemelte, hogy az önkormányzatokkal és a civil szervezetekkel a lehető legjobb kapcsolat kialakítására törekszenek. Ez természetesen a támogatási kérések növekedését eredményezte.
A létesítmények tervezése során egy 19 részes program állt össze, mintegy 500 millió forint költséggel. A tervezés során igyekeztek területileg is arányosan elosztani ezeket.
A vonalas létesítményeknél a legfontosabb szempont, hogy illeszkedjenek a meglévő hálózatba, és azokkal alkossanak szerves egységet.
A fejlesztések zászlóshajójának nevezte az alsóperei, egykori Nádasdy kastély és környékének rendbe hozását. Ez a projekt mintegy 200 millió forintba kerül. Itt létesítettek többek között egy Szent Imréről elnevezett kápolnát és egy színpadot is. A terveik szerint nyári színházat hoznának ki az erdőbe.
A központban létrehoznak még egy hazai vadfajokat bemutató interaktív gyűjteményt is, amely a megyei vadászképzés támaszpontja is lesz.
Az arborétum egyik jeles pontján a magyarság összetartozását jelképező keresztet állítottak, amelyhez erdész-vadász emlékpark csatlakozik. A mai világban különösen fontosak a példaképek – mutatott rá a vezérigazgató.
A jövőről elmondta, hogy egyik legnagyobb feladatuk az Országos Kéktúra Útvonal egyik szakaszának a kiépítése, amelyet többek között a Vérteserdő Zrt–vel együtt valósítnak majd meg.
A terveik között szerepel a várpalotai egykori erdészet épületében létrehozandó erdei iskola. A Várpalota közelében fekvő Fenyves tó aktiválását is megvalósítják.
Decemberben kerül sor az immár hagyományos nyugdíjas találkozóra, amely egyben hangverseny is lesz.
Végezetül Tengerdi Győző kitért arra is, hogy a sajtóban, médiumokban való jelenlét, a kommunikáció nagyon fontos. A belső műhelymunka eredményeinek közzétételére pedig külsős sajtómunkatársat bíztak meg.
Az este második részében Halász Tibor, a Zöldövezet Tervező Iroda nyugalmazott igazgatója mutatta be a közelmúltban megszüntetett intézmény fél évszázados történetét. (z.)