2013. november 24. - Két herendi Toporci Madonna szoborral gyarapodott az alsóperei Bakony Zöld Szíve központban a Szent Imre - kápolna. A Szent Imre vadászkápolna a HM Verga Zrt idén tavasszal útjára indított közjóléti beruházás sorozatának egyik gyöngyszeme.
A létesítményt 2013. szeptember 28-án adták át és szentelték fel ökumenikus szertartás keretében.
A Kun Edit festőművész által készített Szent Imre oltárkép mellett 2013. november 21-én a kápolna további két, a Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt által adományozott műalkotással gazdagodott.
A szepesmegyei Toporc község templomából származó 1420-as évekből ránk maradt festett Szép Madonna faszobor jelenleg a Nemzeti Galéria állandó kiállításának részét képezi. Az erről készült porcelánszobrok a Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt értékes alkotásai.
A Szép Madonnák az 1400-as évek jellegzetes ábrázolási típusai, melyek a szelídség a nyugalom és a harmónia, az Istennel tökéletesen egyesült lélek természetfölötti szépségét kívánták visszaadni. A Madonna egyik karján a gyermek Jézust, másik kezében pedig a bűnbeesés almáját tartja. Az alkotásban Máriának a megváltásban betöltött fontos szerepe jut kifejezésre az által, hogy második Évaként a bűn almáját a második Ádámnak, Krisztusnak adja át.
A szobrokat dr. Márfi Gyula érsek ünnepi szentmise keretében áldotta meg. A misén közreműködött a herendi Szent Euszták kórus Wéber Gyula karnagy vezetésével és a Bakonyi Vadászkürt Egylet.
A felemelő eseményen zsúfolásig megtelt a kápolna, melyet osztrák vendégvadászok is megtiszteltek jelenlétükkel.
Az átadáson Tengerdi Győző a HM Verga Zrt vezérigazgatója az alábbi szavakkal köszönte meg az adományt:
„Valahányszor valaki jót cselekszik ezen a világon: egy (...) pillangó száll föl a levegőbe, s viszi a hírt a Jóistennek.” Vass Albert
„Köszönjük dr. Simon Attilának és a Herendi Porcelánmanufaktúrának e nemes gesztust. A szó legnemesebb értelmében gazdagodott a kápolnánk, melynek dísze, nemes része lesz a két szobor, vigyázunk rá, köszönjük.”
A vezérigazgató kiemelte, hogy a Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt-vel már több éve gyümölcsöző kapcsolatot tartanak fenn. Hangsúlyozta, hogy a két porcelán műremek értéke nem merül ki az anyagiakban. Az adományok mindazok lelki gazdagodását is szolgálják, akik betérnek majd e falak közé.
A „Jövő a kezünkben van” című közjóléti beruházás sorozat egyik leglátványosabb állomása az alsóperei Bakony Zöld Szíve Központ, melyet a bejárható Magyarország program keretében szintén szeretnének egyfajta turisztikai céllal átadni a természetjáró nagyközönségnek. Az itt kialakított látogatóközpont a felújított Nádasdy Arborétum, a Magyarság Keresztje és az emlékpark az ismeretszerzés mellett a természetközeli nevelést is segítik.
Dr. Simon Attila a Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt. vezérigazgatója hangsúlyozta, hogy Herend kultúra- és értékteremtő közösség. Kulturális és társadalmi missziójuk eredménye számos köztéri alkotásban valósul meg például Veszprémben, Balatonalmádiban és most itt Alsóperén. Társadalmi felelősségvállalásukkal szeretnének hozzájárulni ahhoz, hogy növekedjék a települések környezetének minőségi színvonala. Herend önként vállalt missziójának megfelelve saját elvárásaiktól vezérelve ajándékozta az alsóperei Szent Imre kápolnának a két nemes fehér Toporci Madonna szobrot.