Tés, 2014. április 17. – Az 1848 cm magas kilátót április 17-én, Tés község közelében adták át.
A felavatott kilátó Tés községtől északra található. A nagykiterjedésű bükkerdő területének peremét az Országos Kék Túra tárja fel, a terület látnivalóiból azonban nagyon kevés információhoz jutottak mindeddig az ide látogatók.
A VERGA Zrt. ezért tartotta szükségesnek a Keleti-Bakony egyik szép panorámát nyújtó pontjának közelében a 18,48 m magas kilátó megépítését, valamint a 8 állomásból álló erdőismereti tanösvény létesítését. A beruházás értéke 37 500 000 Ft.
Tés a Bakony legmagasabban fekvő települése. A falu határán fut az országos piros és kék túraútvonal, ezért a „bakancsosok” egyik kedvenc kiinduló pontja. Tés település kultúrtörténeti és turisztikai jelentőségét, hírnevét többek között a szélmalmok biztosítják, ugyanakkor a Gaja patak völgyében egyéb természeti értékek is várják a látogatókat.
A kilátó névadója a magyar vadászirodalom kiemelkedő alakja. Széchenyi Zsigmond a Nádasdyak vadászvendégeként a környező erdőkben ejtette el élete első őzbakját 1911-ben, illetve első szarvasbikáját 1916-ban.
A Széchenyi Zsigmond kilátó beruházás a VERGA Zrt. „A jövő a kezünkben van” közjóléti programjához kapcsolódik. A 2013-ban elindított, 500 millió forint értékű fejlesztést tartalmazó program célja, hogy kilátók, erdei tornapályák, túraútvonalak, valamint biciklis túraútvonalak építésével és felújításával elérhetővé tegye minden érdeklődő számára a hazai kirándulóhelyek csodáit.
Az avató ünnepség első föllépői a tési óvodások voltak, akik gyermekjátékokkal, dalokkal és kiszámolósokkal köszöntötték a felnőtteket.
A gyermekek műsora után Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes lépett a mikrofonhoz. Elöljáróban köszönetet mondott a VERGA ZRT-nek és személyesen Tengerdi Győző vezérigazgatónak, hogy „kinyitották” a környéket a nagyközönség előtt. Szép út vezet Tésről Veszprémbe és vissza – idézett egy népdalt a politikus, és elégedetten nyugtázta, hogy mily’ szép is a mi hazánk. Majd gazdasági témára fordítva a szót, kijelentette, hogy egy ilyen beruházás is bővítheti a szolgáltatások, vállalkozások mozgásterét. Az ehhez hasonló létesítmények segítik a turizmus fejlesztését, és ezáltal a Bakony is az ország emelkedő térségeihez tartozhat.
Tengerdi Győző vezérigazgató arról beszélt, hogy a VERGA Veszprémi Erdőgazdaság Zrt. egy évvel ezelőtt útjára indított „A jövő a kezünkben van” közjóléti programjának egyik legfontosabb csoportját a turisztikai célú beruházások alkotják. Ezért új kilátókat, tanösvényeket és erdei kirándulóhelyeket hozott létre a társaság. A VERGA célja a Bejárható Magyarország Programmal összhangban az attrakciófejlesztés, amelyen a hazai természetjáráshoz és turizmushoz kapcsolódó szolgáltatások kialakítását, fejlesztését és népszerűsítését értjük – hangsúlyozta Tengerdi Győző. Elmondta, hogy 19 állomás van már mögöttük, de nincs vége a sornak, még három kilátó átadása hátra van. Idén kevesebb objektumot fognak avatni, de értékük magasabb lesz: mintegy 120 millió forint. Veszprémben Zöld Centrumot alakítanak ki többek között, és mindezeknek vidékfejlesztési és gazdaságélénkítő hatásuk lesz, de nem hagyható figyelmen kívül a természetközeli szemléletre nevelés sem.
Idézte a nagy vadászelőd aranymondását, miszerint a vadászat vadűzés és erdőzúgás, de több erdőzúgás. Emlékeztetett, hogy a kitűnő vadászíró ebben a körletben ejtette el első őzbakját és első bikáját is.
A kilátó 1848 cm-es magassága jelkép, amellyel a magyar szabadság előtt adózunk – zárta mondandóját a vezérigazgató.
Jung László, a Magyar Fejlesztési Bank Agrár- és Turisztikai Befektetési Főigazgatóságának ügyvezető igazgatója utalt az erdők hármas funkciójából következő feladatokra. Az erdők kinyitása a nagyközönség számára kötelezettségekkel jár. Ezek teljesítését célozza többek között a 28 felújított vendégház. Az ilyen erdészeti objektumok segítik a helyi nevezetességek, a szakmánk kultúrájának megismertetését. Kiderül, hogy elődeink milyen kitűnő ízléssel az ország legszebb pontjaira álmodták meg ezeket a létesítményeket. Ezekben a sokszor több évtizedes épületekben pótolták az infrastrukturális hiányosságokat, és magas színvonalú szálláshelyeket, ökocentrumokat alakítottak ki.
A szállásokon kívül kulturális attrakciók és turista látványosságok is létesültek szép számmal. A következő évek feladatai elsősorban a fenntartásra összpontosulnak, illetve a létesítmények megismertetésére, „eladására”. Ennek egyik eszköze a közeljövőben elkészülő erdeiszallashely.hu oldal.
A beszédek után a tési Bakony Virágai Népdalkör következett. A Patonai Fábián Renáta művészeti vezető által betanított együttes citera és kórus produkciója az erős szél ellenére szépen zengett.
Az avató szalagot Navracsics Tibor, Jung László és Tengerdi Győző vágta át, és ezzel megnyitották a nagyközönség számára is a Széchenyi-kilátót.
Az ünnepélyes aktust követő fogadáson a Bakony Virágai Népdalkör tagjai dr. Gergelyfi Vilma háziorvos vezetésével „bonus-műsort” adtak a résztvevőknek, amikor is kiderült, hogy Jung László családjának gyökerei Tésről erednek, mivel egyik felmenője itt született. (z)