2014. április 22. – 1742. április 20-án, a Pest megyei Albertiban látta meg a napvilágot Tessedik Sámuel, a XVIII. század egyik legnagyobb magyarországi polihisztora
Róla emlékezett meg az Akác Koalíció Glattfelder Béla európai parlamenti képviselő vezetésével 2014. április 19-én, két budapesti helyszínen.
Az emlékezők először a Széchenyi téren „álló” 222 éves öreg akácot látogatták meg. A FŐKERT szakemberei által alaposan megtámogatott famatuzsálem mindannyiunk örömére, dacolva a belváros meglehetősen szennyezett levegőjével, a közelmúltban végrehajtott nagyarányú építkezéssel, 2014-ben is kihajtott.
Ha igazak az adatok, akkor 1792-ben ültették el ezt a fát. Akkor, amikor ezen a területen még nemhogy az Akadémia épülete nem állott, de valószínűleg más középület sem.
A Magyar Tudományos Akadémia ötlete ellenben csaknem egyidős a fával. Egy magyar tudományos szervezet létrehozásának gondolata már a XVIII. században felvetődött. Bél Mátyás 1735. évi tervezete, majd több más eredménytelen javaslat után Bessenyei György: Egy Magyar Társaság iránt való jámbor szándék (Bécs – 1790.) című munkájában indítványozta egy tudományos társulat létrehozását.
Ezzel a gondolattal indította emlékező beszédét Glattfelder Béla, majd emlékeztetett, egy napjainkban zajlott konferenciára, amelyen a résztvevők az akác veszélyeit hangsúlyozták. A szónok szerint számos hamis állítás hangzott el ott, s arról végképp nem esett szó, ha nem lenne hazánkban akác, akkor az Alföld, az ország közepe sivataggá változott volna. Tízezerrel kevesebb méhész működne, és szegényebbek lennénk. Hiányozna valami, amiben világhatalom vagyunk. Legyünk hálásak azoknak, akik több száz évvel ezelőtt mertek újítani, kezdeményezni, hogy felvirágoztassák Magyarországot. Ma is ehhez hasonló tettekre van szükség - hangsúlyozta a politikus.
Ezen gondolatok jegyében szalagozták föl a két évszázados famatuzsálemet, amely dacolt forradalmakkal, háborúkkal, szélviharokkal és szárazsággal. A szalag felirata: „Ne bántsd a fát! – Akác Koalíció”
A Vidékfejlesztési Minisztérium árkádsorában található panteon Tessedik Sámuel szobránál Babák Mihály, Szarvas város polgármestere emlékezett a település egykori lelkészére és nagy néptanítójára.
Emlékeztetett, hogy munkát adott a helyieknek, és ő építtette az első templomot is. Gazdasági iskolát alapított, és tanítókat is képzett.
Gyuricza Csaba, a Szenti István Egyetem Mezőgazdasági- és Környezettudományi Karának dékánja az akác sokoldalúságát ecsetelte, és hangsúlyozta, nem hagyhatjuk, hogy elvakult szervezetek áldozatául essen.
Kiemelte, új hasznosítási lehetőségeket is keresnek az akác alkalmazása terén. (z)