2014. május 21. - LIFE+ projektek mutatkoztak be a 2014. május 14-16-án, a Veszprémben megrendezett Természetvédelem katonai területeken elnevezésű nemzetközi konferencián.
A közel 100 fős konferenciára több mint 10 országból érkeztek szakemberek, többek között Németországból, Franciaországból, Lengyelországból, Litvániából, Görögországból, Portugáliából, Belgiumból és Finnországból.
A konferenciát megelőzően egy sajtótájékoztatón is ismertették a szervezők a Keleti-Bakony és Kisalföldi Homokpuszta LIFE+ projektek eredményeit.
A Keleti-Bakony és Kisalföldi Homokpuszta LIFE projektekben a honvédségi használatban álló területek természetvédelmi rekonstrukciója zajlik.
A projektek fő célkitűzése, hogy a ma is aktív katonai használatú területek természeti értékeit megőrizzék, a leromlott élőhelyeket helyreállítsák, a területen élő védett és közösségi jelentőségű fajok populációját megerősítsék úgy, hogy ezen természetvédelmi célokat összehangolják az ott folyó katonai tevékenységgel.
A projektekben működő konzorciumok munkálatait Honvédelmi Minisztérium Védelemgazdasági Hivatala koordinálja. A területeken a természetvédelmi és erdészeti szakmai feladatokat a Fertő Hanság Nemzeti Park Igazgatóság és a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság, illetve a VERGA ZRT, valamint a Budapesti Erdőgazdaság látja el.
A 2014 júliusában záruló Keleti-Bakony projektben 5 év alatt 2,2 millió euróból valósultak meg a kijelölt természetvédelmi és környezetvédelmi munkálatok. Az átalakult természetes élőhelyek rehabilitációja során több mint 620 hektáron kiirtották a területet elborító invazív növényfajokat, közel 720 hektáron megtörtént a tájsebek és az elhagyott katonai létesítmények rekultivációja is. A tűzesetek megfékezése érdekében kiépült egy gyors és hatékony tűzoltási rendszer, melynek alkotóelemét képezi a projekt keretében beszerzett tűzvédelmi berendezés, összesen közel 6 km-en létrehozott tűzvédelmi pászta, valamint a projektben kialakított vízgyűjtő medence. Az őshonos faállomány visszaállítása érdekében a területen található feketefenyő erdők átalakítása során molyhos tölgy és csertölgy magoncokat telepítettek.
A Kisalföldi Homokpuszta projektben a kisalföldi meszes homokpuszta egyes Győr környéki katonai használatú területeinek természetvédelmi célú helyreállítása és megőrzése a fő célkitűzés. A természetvédelmi munkálatok 2015 decemberéig zajlanak, 1,73 millió eurós költségvetéssel. Ezen a területen is az invazív fajok visszaszorítása, az elhagyott katonai épületek és mesterséges felszíni alakzatok helyén természetes élőhelyek kialakítása, illetve az illegális hulladéklerakó helyek felszámolása a feladat.
A helyreállítási munkák 2013-ban kezdődtek meg, de a homoki gyepek és az erdőspuszta helyreállítása rendkívül nehéz, évtizedekig tartó folyamat. A helyreállítás során rengeteg új faj került elő, köztük számos ritka faj is. A legújabb felfedezés a világon korábban Kréta szigetéről leírt Zodarion zorba pókfaj megtalálása, melynek erős állománya él a területen.
Mindkét projekt esetében a lakossági tájékoztatás mellett kiemelt szerepet kapott a katonai szervezetek személyi állományának természetvédelmi oktatása is. Ezen alkalmak során a projektben dolgozó környezetvédelmi, természetvédelmi, valamint erdőgazdálkodással foglalkozó szakemberek mutatták be a természetvédelmi szabályozásokat és irányelveket.