2014.07.06. - Bakonyi erdészettörténeti emlékek
A Soproni Erdészeti Technikum 48 éve végzett diákjai tartották két napos osztálytalálkozójukat a Bakonyerdő Zrt Bakonyszentlászlói Erdészete területén. Kovács Attila erdészetigazgató a vadregényes Cuha völgy bejáratánál fogadta a már kissé őszülő, volt diákokat.
Megható találkozó volt, hiszen Kovács Attila édesapja az osztály tagja volt, aki a Körishegy erdészeként dolgozott elhunytáig.
Bevezetőben az erdészetigazgató ismertette az erdészetük főbb természeti és gazdasági adatait. Az erdészet a Magas-Bakony észak-nyugati lejtőin és a Bakonyalján, 200-600 méter tengerszint feletti magasságban helyezkedik el. Területe 8200 hektár, ahol megtalálhatók hegyvidéki, dombvidéki és síkvidéki erdők. Fő fafaj a cser, majd a bükk, erdeifenyő, gyertyán, akác és tölgy. 90 százalékban fokozatos felújítóvágásokkal újítják fel erdőiket.
Évi fakitermelésük 35 ezer nettó m3, az erdészet vadászterülete 6060 hektár, ahol mind az öt magyarországi nagyvad fellelhető.
Közjóléti tevékenységük igen jelentős, a leglátogatottabb a Cuha-völgyi Kirándulóerdő és Tanösvény, melyet évente 100 ezer természetjáró keres fel. Tapasztaltuk magunk is, hogy a Cuha bejáratánál már alig lehetett közlekedni a nagyszámú kiránduló miatt.
Ajánlatos még felkeresni a többi kiránduló helyeket is: Hódos-éri Ciklámenes, Likas-kő, Ördögrét, a Cuha-völgyi műemléki védettség alatt álló vasútvonal, Pápalátó-kő, Pakucs-pihenő.
Ezután a Cseszneki vár páratlan szépségében gyönyörködtünk, azonban csak kevesen vállalták a vár „bevételét”, megmászását a nagy hőség miatt. Utána megtekintettük az Esterházy László nevét viselő bükk-matuzsálem emlékfát a főút mellett.
Újabb erdészettörténeti emlék volt az Ördögrét és a Zsargó ház felkeresése, mely a hatalmas erdőrengeteg közepén van. Itt két generáció volt erdész, a nagyapa Zsargó Gábor oklevele a Bakonybéli Múzeumban látható. Az unoka Zsargó Gabriella szintén itt töltötte gyermekkorát, innét járt a Soproni Erdészeti Technikumba és akkor még esténként petróleumlámpánál tanult. A Zsargó család emlékére nevezték el Zsargó erdészlaknak, a térképeken is így szerepel. Ma panzióként működik.
A hangulatos Hódoséri Vadászháznál tett pihenő után a pusztuló Fenyőfői Ősfenyvest tekintettük meg, több oldalról. Itt a klímaváltozás gyakorlati hatására hívta fel a figyelmet Kovács Attila erdészetigazgató.
A kulturális program keretében a Zirci Cisztercita Apátság gyönyörűen felújított templomát és romkertjét látogattuk meg, majd a Reguly Antal Múzeumban a nagy nyelvész munkásságát ismerhettük meg. Az első nap este volt a baráti találkozó, ahol a Garai házaspár erdészekhez illő mintázattal készült tarisznyával lepett meg mindenkit.
A szellemileg és lelkileg felfrissült, de testileg fáradt öreg diákokat ebédre - a program szervezője - Zsargó Gabriella és párja Marschall Tamás fogadta bakonyszentkirályi tornácos, hagyományőrző otthonukban. A szülői erdészházba már nyugdíjasként tértek vissza Budapestről. A bakonyi erdők vonzása, szeretete hozta vissza a házaspárt.
A jó hangulatú kétnapos bakonyi kirándulást a hagyományok ápolása, a táj szépsége és a jelenlegi szakmai kérdések iránti érdeklődés jellemezte. Fotó és szöveg: Szakács László