2014. október 13. – Az Országos Erdészeti Egyesület Gépesítési Szakosztálya 2014. október 9-ikén tartotta szakosztály alkalmát Nyárlőrincen, a Robusta Kft-nél.
A terepi bemutatót követően a telephelyen folyatódott a program előadásokkal és konzultációval.
A Robusta telephelyének központja a korábbi állomásépületben kapott helyet.
Az épületen látható táblákról megtudhatjuk, hogy a 2012-ben az Új Széchenyi Terv keretében két alkalommal is kapott EU-s támogatást a kft, mintegy 63 millió Ft értékben.
Tóbi István ügyvezetőtől megtudtuk, hogy a rönktéren több ezer köbméter papírfát tárolnak, hogy a szállítás igény szerint, zökkenőmentesen történjen.
A rönktéren egy mobil kérgező géppel folyamatosan végzik a kérgezést.
A társaság hat kamionnal szállítja a faanyagot a megrendelőnek.
A telephelyen raklapos, hálózott tűzifa is kapható.
Az első előadást Fekete Szabolcs, a Papierholz Austria beszerzési menedzsere tartotta, a harveszteres fakitermelés az osztrák fafeldolgozás tükrében címmel.
Az előad utalt a géprendszeres fakitermelés gyors ausztriai fejlődésére. Míg 1996-ban még csak 50 harveszter dolgozott Ausztriában, addig 2013-ban már 250. A munkagépek számával nem nőtt arányosan a fakitermelő cégek száma, hanem a vállalkozók állítottak be egyre több gépet.
Az osztrák gépparkot kis, közepes és nagy fakitermelő gépek alkotják. Az új, nagy gépek termelékenysége és az átmérőtartománya jelentősen megnőtt. A hetven cm átmérőjű törzsekkel is megbirkóznak, és évente 25 ezer köbmétert is letermelnek.
Az előadó megjegyezte, hogy Ausztriában nem a véghasználat során, hanem az elő használatból kerül ki a faanyag 70 százaléka. Évente mintegy 3 millió köbmétert termelnek ki harveszterekkel, és ebből mintegy 2,1 millió kerül ki az elő használat során. Általában 35 százalékos lejtőig, jó talajviszonyok esetén 40 százalékig tudnak dolgozni a gépek, kötélpályás támogatás mellett. A magyarországi sík vidéki viszonyok közepette ilyen jellegű gondok nincsenek.
Megjegyezte, hogy az osztrák élőmunka költségei miatt az elő használati harveszteres fakitermelés a leghatékonyabb megoldás. A kiközelítéssel együtt értendő költségek szórása igen nagy, 15-30 €/óra, amely az állománytól, a fafajtól és a terepviszonyoktól függ.
Egy fontos tényező a balesetek számának alakulása. 1990-ben alkalmazták az első harvesztert. Azóta számos munkavédelmi intézkedést vezettek be a fakitermelésben, és ez a statisztikai adatokban jól tükröződik.
2011-ben 1500 baleset történt, melyből 25 volt halálos. Az adatokból kiolvasható, hogy a széldöntést követő kármentesítő kitermelések során általában nőtt a súlyos és halálos balesetek száma.
A fejlesztéseknél lényeges szempont volt a talajnyomás csökkentése. A mai gépek széles gumiköpenyei már minden kritikát kibírnak, és kevés kárt tesznek. (z)