2014. november 22. – Újabb jelentős beruházással gyarapodott 2014. november 21-ikén a Bakonyerdő Zrt a társaság Franciavágási Fűrészüzemében.
Felavatták az elavult gépeket felváltó két, horvát gyártmányú Dinaco 1400-as szalagfűrészt. A méretpontos vágás érdekében új gépalapok is készültek, és új rönkkocsikat üzemeltek be.
A fejlesztés összköltsége 205 millió forint volt.
A faanyag-védelem jegyében az anyagtovábbító sorokba gépenként beépítettek 1-1 kefét, melyek letisztítják a megtermelt fűrészáru felületét a fülledést okozó fűrészportól.
Egyrészt a korszerűsítés, másrészt az új gépek beépítése végett az áram-, a sűrített levegőellátás és a porelszívás berendezései is megújultak, valamint felújították az anyagtovábbító pályákat. Az új gépek üzemelése lehetővé teszi a kapacitás bővülését – átlagos átmérő esetén kb. 35- 40 rönkm3/műszak a felvágható mennyiség. A kevesebb fűrészlap cseréjére, a karbantartásra fordított kieső idő csökkenése miatt javul a munkaidő kihasználtsága. A méretpontosság a kihozatali arányt javítja, ezáltal a gazdaságossági mutatók javulnak.
Felújították továbbá a csarnok épületét, teljesen új a tetőszerkezet, és energiatakarékos világítótesteket helyeztek el. A szociális blokk megújításával, pedig a dolgozók munkakörülményeit javították. A beruházás megvalósításában a külső vállalkozókon kívül jelentős részt vállaltak az üzem TMK dolgozói is.
A beruházást a Bakonyerdő Zrt. teljes mértékben saját forrásból hajtotta végre, a gép beszerzése 110 millió Ft-ot, az épületek felújítása 50 millió Ft-ot, a gépészeti és egyéb költségek 45 millió Ft-ot tettek ki, tehát a fejlesztés összköltsége 205 millió Forint volt.
Az újonnan telepített függőleges rönkvágó szalagfűrészek a mennyiségi és az értékkihozatal javításával nagymértékben hozzájárulnak a Franciavágási Fűrészüzem termékei piaci pozíciójának erősítéséhez. A nagyobb mennyiségű felvágás fajlagos költségcsökkenést eredményez, és több késztermék értékesítésének lehetőségét biztosítja. Mindezek együttes hatása az üzem eredményességének javulásához vezet.
A vidék fejlődésének munkahelymegőrző fejlesztéseivel, elősegítik annak a célnak elérését, hogy az állami területeken gazdálkodó erdészeti társaságoktól lehetőség szerint egyre kevesebb fűrészipari alapanyag kerüljön feldolgozás nélkül a vevőkhöz. (z)