2014. december 10. – A Folyamatos erdőborítás megvalósításának ökológiai, konzervációbiológiai, közjóléti és természetvédelmi szempontú vizsgálata című kutatás programzáró konferenciáját 2014. november 26-án tartották Sopronban, a NymE P épületében.
Bidló András előadását Heil Bálint követte.
Ő a talajban bekövetkező lebontási folyamatoknak a talajbiológiai jellemzéséről beszélt.
A baktériumközösségi vizsgálatok alaphipotézise az volt, hogy a lékek területére kerülő avar, a szerves anyag összetétele megváltozik, ami a talaj biológiai lebontási folyamatait is erősen befolyásolja.
A kutatás során a genetikai vizsgálatot választották. A kísérleti terület a soproni Dalos-hegy volt, ahol három különböző méretű lékben és a zárt állományban vettek mintákat.
A feltáráshoz saját fejlesztésű módszert alkalmaztak.
A talaj bakteriális közösségi vizsgálatának eredménye:
A fiatal lékek esetében nem tapasztaltak eltérést a zárt állományhoz képest.
A mikorrhiza vizsgálatok esetében már találtak eltérést.
Heil Bálint után Csiszár Ágnes tartotta meg előadását.
A folyamatos erdőborítás mind elméleti, mind gyakorlati szempontbók sok kérdést vet fel – szögezte le elöljáróban. – Az egyik, hogy miként lehet biztosítani a megfelelő számú újulatot, és mi befolyásolja ennek megmaradását.
A lékregeneráció vizsgálata során erre a két kérdésre összpontosítottak.
A lék paraméterei miként hatnak az újulat megmaradására, a gyomosodásra, milyen az újulat és a gyomfajok kapcsolata.
Összesen 125 léket vizsgáltak meg, elsősorban gyertyános-tölgyeseket , mert a hazai vizsgálatok többsége a bükkösökre irányult.
Néhány eredmény:
A Dalos-hegyen vizsgált lékek esetében 22 fafaj újulata jelent meg a lékben. Vizsgálták, hogy mely lékek a legalkalmasabbak az újulat megjelenése szempontjából: két paraméter, a lék mérete és a lékindex (az alakra vonatkozó mutató) alapján. Az átlagos csemeteszámot nézték a lékekben. Az eredmények azt mutatták, hogy a kicsi és az elnyújtott lékek a kedvezőek a csemeték számára.
A lékméret növekedése kedvez a gyomfajoknak. A lék korának előre haladtával az évelő gyomok kerülnek többségbe. (z)