2014. december 9. – A Folyamatos erdőborítás megvalósításának ökológiai, konzervációbiológiai, közjóléti és természetvédelmi szempontú vizsgálata című kutatás programzáró konferenciáját 2014. november 26-án tartották Sopronban, a NymE P épületében.
Kalicz Péter előadása után Eredics Attila következett. Ő a mikroklimatikus viszonyok vizsgálatáról számolt be. A méréseket a dalos-hegyi területen végezték két lékben, amelyek közül a nagyobbik mintegy 30 méteres, másfélszeres famagasságú volt, a kisebbik pedig 20 méteres.
Egy nyílt területen, a Harkai platón is végeztek méréseket. A hőmérsékletváltozásokat színváltozós mozgó ábrákkal mutatta be. Egy nap eseményeit egy percben láthattuk.
A nyílt területen a napi hőingadozás mintegy 20 C fok, az állomány alatt pedig 10 C fok. A lékekben a hőingadozás elérte és néha meghaladta nyílt területen mért értékeket.
Mérték a páratartalmat és a talajhőmérsékletet is.
További céljuk, hogy rögzítsék, a szélsőséges viszonyok esetén a lékekben milyen adatokat kapnak.
Bidló András a talajtani vizsgálatokról adott összefoglalót. Az elsődleges cél az volt, hogy megállapítsák, a vizsgált erdőállományok milyen termőhelyi viszonyok közepette növekednek. A második célkitűzés pedig a lékekben lejátszódó talajtani folyamatok leírása volt.
Öt községhatárban 12 különböző állományt vizsgáltak.
A fontosabb megállapításaik:
Viszonylag kis távolságon belül is jelentős termőhelyi különbségek adódhatnak. Például a Dalos-hegyen homogénnek tűnő állományban is jelentős eltéréseket tapasztaltak a hat talajszelvényben.
A lékekben lejátszódó folyamatokról:
Az avartakaró a lékekben és azokon kívül jelentősen eltérhet, lékekben természetesen lényegesen kisebb.
A talaj nedvességtartalma a léken belül változik, a lék közepén kisebb a nedvességtartalom, a széle felé haladva nagyobb.
A talaj humusztartalmának változásáról megállapították, hogy a felső réteg humuszkészlete változik. A lékekben jó lebontási folyamat megy végbe.
A lékek méretének jelentős befolyása van a talajban lejátszódó folyamatokra. A nagyobb méretűekben másként zajlanak a lebontási folyamatok, mint a kisebbekben. (z)