2015. május 24. – Az Országos Erdészeti Egyesület Erdők a Közjóért Szakosztálya tavaszi kihelyezett alkalmát a TAEG ZRT és a Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóság vendégeként Sopronban és a Fertő környékén tartotta 2015. május 5-6-án.
A várisi terepszemle után a következő úti célunk a Páneurópai Piknik emlékhely és az Akadémiai Emlékerdő volt. Mindkettőt a TAEG ZRT kezeli.
Az emlékezést napjainkban egyre jobban zavarja a délutáni erős gépkocsi forgalom, amit az ausztriai munkahelyeikről hazatérők keltenek.
Emlékezetes, hogy 1989. augusztus 19-ikén az MDF Debreceni Szervezete és a Soproni Ellenzéki Kerekasztal az alföldiek kezdeményezésére tömegrendezvényt szervezett a sopronpusztai, nem működő határátkelő közelébe. Hogy-hogy’ nem, a hazánkban várakozó NDK-s állampolgárok neszét vették a készülő határnyitásnak, s kora délután már nem lehetett föltartóztatni a rozoga határkapura nehezedő nyomást. Megtörtént az áttörés. Ezzel Sopron ismét a világsajtó szalagcímeibe került.
Az alkalom megrendezésében oroszlánrészt vállalt erdőmérnök kollégák, Magas László és Rumpf János .
Kárpáti László visszaemlékezését idézzük:
Bevezetésként elmondta hallgatóságának, hogy a sokat emlegetett berlini Unter den Linden sugárút (ahol egyébként a magyar nagykövetség is található és az 1936 után ültetett) hársfái Nyugat-Magyarországról származnak.
Ennek a sopronpusztai útnak történelmi érdekessége is van, hisz’ ezen járt Széchenyi lóháton a soproni palotájából a pozsonyi diétára. Az utat övező eperfákat még ő ültettette, hogy megkezdődjön hazánkban is a selyemhernyó tenyésztés. Ennek érdekében megszervezte a Soproni Szeder Egyletet.
Kárpáti félelmének adott hangot, hogy amennyiben a növekvő forgalom miatt az út szélesítésére kerülne sor, ezeket a famatuzsálemeket esetleg kivágják.
A műszaki zár több részből épült fel, először egy vadkerítés állta útját a nyugatra készülőnek, ezt egy kaszált terület követte, majd az elektromos zár, mint jelzőrendszer következett. Ez természetesen nemcsak az embert, hanem az arra tévedő vadat is „megfogta”. A következő objektum egy út volt, amelyen katonai gépkocsival is lehetett közlekedni. Az út Ausztria felé eső oldalán volt a gondosan karbantartott, gereblyézett nyomsáv. Korábban ez volt az aknazár. Annak másik oldalán húzódott egy újabb kerítés, majd egy botló drótos jelzőrendszer. A túloldalon újabb út és újabb kerítés akadályozta az elszánt menekülőt.
Visszatérve a piknikre, Kárpáti elmondta, hogy a kerítés kapujának áttörésekor a kelet-németek átözönlöttek, ám később már kétirányú volt a mozgás, mert a rendezvényre osztrákok is érkeztek.
A terület – mind az Akadémiai Emlékerdő, mind a Páneurópai Piknik emlékhely védett terület és a TAEG ZRT. kezelésében van.
Az emlékezetes Horn-Mock-féle határdrót átvágás tárgyi objektuma mellé időközben japán emlékek és a Melocco Miklós által alkotott áttörési emlékmű került. Körben fotódokumentumok tárlata mutatja be az egykori eseményeket.
A háttérben pedig örök mementóként ott magasodik egy határőr megfigyelő torony.
A látogatás végeztével utunk a Tómalom másik oldalán folytatódott a közeli vadászházba, ahol a vacsoránkat költöttük el.
Dobó István szakosztályelnök egy-egy Erdők a közjóért kötettel köszönte meg a TAEG ZRT munkatársainak és Kárpáti Lászlónak a szíves vendéglátást és kalauzolást. (Z)