2015. május 29. – Az Országos Erdészeti Egyesület Erdők a Közjóért Szakosztálya tavaszi kihelyezett alkalmát a TAEG ZRT és a Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóság vendégeként Sopronban és a Fertő környékén tartotta 2015. május 5-6-án.
Az első napi program a Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóság sarródi központjában, a Kócsagvárban zárult szállásfoglalással.
Másnap Reischl Gábor igazgató és Kozák Gábor igazgató-helyettes adott rövid tájékoztatást a nemzeti park munkájáról, majd első terepi célpontunkra indultunk.
A nemzeti park munkájának legfontosabb része a természeti értékek megőrzése. Ennek érdekében együttműködnek más állami vagyonkezelőkkel is, pl. vízügyi igazgatósággal, erdőgazdaságokkal, magánszemélyekkel és önkormányzatokkal.
A természetvédelmi kezelés egyfajta megőrző tevékenység, mert a természeti értékek fennmaradásához többnyire nincs szükség beavatkozásra. Az emberi tevékenység következtében leromlott élőhelyeken szükség lehet beavatkozásokra. A teljesen elpusztult, leromlott területeken élőhely-rekonstrukciót kell végrehajtani.
A beavatkozás sok esetben egy-egy veszélyeztetett faj védelme érdekében történik.
A munkatársaik természetvédelmi kutatásokat is folytatnak, elsősorban a természetvédelmi kezelésekhez. Ezek egy része adatgyűjtés, más része egyedi felmérés.
A természetvédelem más szakterületek (erdészet, vízgazdálkodás) adatait is használja. A saját adataik közé tartoznak a különböző természetvédelmi jelentőségű területek határai és fontosabb adatai, valamint a természetvédelmi kutatások során gyűjtött biológiai adatok.
Az igazgatóság a területfejlesztési koncepciókat és programot, a területrendezési tervet, a helyi építési szabályzatot, valamint a településrendezési terveket véleményezi.
A környezeti nevelő munkájuk keretében gyerekeknek szerveznek programokat: erdei iskolát, erdei óvodát, nyári táborokat.
Munkájuk fontos része a természeti értékek bemutatása a nagyközönségnek, ezért tanösvényeket, bemutatóhelyeket, látogatóközpontokat létesítettek.
Tekintettel arra, hogy a Fertő-Hanság Nemzeti Park hármas határ mentén működik, az igazgatóság szoros kapcsolatokat ápol az osztrák és a szlovák társszervezetekkel.
Ezt követően lovas kocsira ültünk, és meglátogattuk a László-major bemutató központot. Itt Goda István osztályvezető fogadta a csoportot és tartott bemutatót.
Az Esterházyak egykori gazdasági központja mintegy 150 éve létesült. Az épületek egy részét korhű formában rekonstruálták, állították helyre.
Kiállításon mutatják be a tájra jellemző hagyományos gazdálkodási formákat, az állattenyésztéshez kapcsolódó mesterségeket.
A major hátsó részén láthatók a magyar háziállat-fajták, a magyar szürke marha, a házi bivaly, a racka és a cikta juh, a tejelő cigája, a mangalica és a baromfi ólak.
Innen utunk a Fertő partjára vezetett, ahol elektromos meghajtású kishajókba szállva látványos vízi utat tettünk a szél által fölkorbácsolt tavon.
Visszafelé megálltunk egy madárvártánál, ahol Pellinger Attila osztályvezető ismertette a tó madárvilágát. (z)