2015. július 13. – A NAIK Erdészeti Tudományos Intézet sárvári székházának tanácstermében mintegy hatvan résztvevő jelenlétében köszöntötték a 35 éve az akác „érdekében” dolgozó-kutató Rédei Károly erdőmérnököt.
Hála a korszerű technikának, a világhálón is követhető volt a konferencia, így valószínűleg nem csak a jelenlévők lehettek tanúi az elhangzottaknak.
A tudományos konferencia első föllépőjeként Borovics Attila az ERTI igazgatója méltatta Rédei Károly munkásságát.
Reményét fejezte ki, hogy az ünnepelt még sokat tesz a szakma, ezen belül az akác érdekében. Az akadémia doktora, tudományos tanácsadóként a legmagasabb közalkalmazotti tudományos besorolást érte el, amely az egyetemi tanári szintnek felel meg. Sajnálatát fejezte ki, hogy nem a soproni egyetem kinevezett egyetemi tanára, de reméli, hogy az összefogást erősíti ez is a tudományos műhelyek között. Kiemelte, hogy például az agrárerdészeti téma egy ilyen időszerű tudományos terület. Köszönetet mondott Rédei Károlynak az értékes tanácsokért, amelyeket az idősebb és a fiatalabb kollégáknak egyaránt adott.
Bár az ünnepelt Zalaegerszegen született, mégis szinte az egész életét az Alföldön élte le, és ott is alkotott – emlékeztetett Borovics Attila. – A Szegedi Kiss Ferenc Erdészeti Technikumban érettségizett, és sok más kollégához hasonlóan leküzdve a technikumi képzés hátrányait, a gyakorlati képzettség előnyeiből építkezett. A soproni egyetemi oklevél megszerzése után a gazdálkodásban szerzett gyakorlatot, ami álláspontja szerint szerencsésebb út a kutatói pálya felé.
1980 óta az ERTI munkatársa. A gyakornoki évek az ország megismerésével kezdődtek számára is. A kecskeméti kísérleti állomáson vetett véglegesen horgonyt, ahol állomásigazgató, majd főigazgató-helyettes lett. Fontos kezdeményezése volt, hogy létrehozták az ERTI Ültetvényszerű Fatermesztési Osztályát. Ezt ma már nagy jelentőségűnek tartja a szakma, mind tudományos, mind szakmapolitikai szempontból. Iskolateremtőnek nevezte a szakkönyv- és tankönyvírói munkásságát.
Hangsúlyozta szorgalmát, szerénységét és más olyan pozitív tulajdonságát, amely kiemelte az átlagos kutatók közül.
Keresztesi Béla munkatársaként óriási szerepe volt az akáckutatás nemzetközi hírnevének megalapozásában. Ennek illusztrálására az igazgató elmondta, hogy egy koreai forgatócsoport fog a közeljövőben dokumentumfilmet forgatni az akácról. Emlékeztetett, hogy akik az akác hungarikummá emelésekor megmosolyogták a kihirdetést, azoknak fogalmuk sincs arról, hogy mekkora nemzetközi ismertségnek és elismerésnek örvend a magyar akáckutatás a világon. Másik példaként elmondta, hogy Rédei Károly egy hónapot töltött Kínában a Pekingi Egyetem vendégprofesszoraként, és az akáctermesztésről tartott előadássorozatot.
Végezetül köszönetet mondott annak a munkatársi segítségnek, amit az évek során nyújtott neki és munkatársainak. (Zé)