2016. március 13. –A FeHoVa adott hűtött otthont 2016. február 18-ikán annak a konferenciának, amelyen megvitatták az érdekeltek az erdőtörvény módosításának szempontjait.
Az erőszak dacot szül! – ezzel a sokat mondó felütéssel indította előadását Horváth Iván, a Pro Silva Hungaria (PS) elnöke.
Bevezetésként elmondta, hogy ma már 28 tagegyesülete van a szervezetnek, köztük az Egyesült Államoké. Leszögezte, hogy az egyesület az ökológiai és ökonómiai szemléletet egyaránt magáénak vallja. A PS az erdőgazdálkodással foglalkozik, és mindkét erdőben érdekelt csoportnak, az erdészeknek és a természetvédőknek is elfogadható.
A PS a fenntartható és jövedelmező erdőgazdálkodásért dolgozik.
A tartamosság csupán a hozamszemléletet, a fenntarthatóság pedig e mellett az ökoszisztémában való gondolkodást is jelenti.
A PS szemlélettel kezelt erdők jellemzői a következők: fenntartható, folyamatos hozam, folyamatos erdőborítás, közel állandó élőfakészlet, az őshonos fafajok dominanciája, biológiai és szerkezeti sokféleség – elegyesség, vegyeskorúság, szintezettség –, a természetes tájkép megtartása.
Ez, az erdő ma már klasszikusnak tekinthető három fő rendeltetése – talaj- és klímavédelem (védelmi), faanyag és más termékek termelése (gazdasági), rekreációs, közjóléti, kulturális (közjóléti) – mellett negyedikként az ökoszisztémát is tekintetbe veszi.
Elfogadásra javasolják a „vágásos” elnevezés helyett a „ciklusos” megfogalmazás alkalmazását: Az üzemmódok megnevezésével kapcsolatban javasolta, hogy vezessék be a ciklusos üzemmód elnevezést.
Az exóták vonatkozásában rugalmas álláspontot fogalmazott meg: azok kritikus vizsgálata után, mondván, az őshonos vegetáció típusok kiegészítéseként alkalmazhatóak, növelve az erdészetgazdasági hozamát. Tehát az akácnak helye van hazánkban, sőt az atlaszcédrussal szemben is toleráns.
Az erdőtörvény módosításra térve szót ejtett a felnyíló erdőkről, a terméketlen területek pontosabb meghatározásáról, amely a természetvédelmi szempontoknak is megfelelőbb.
Megemlítette, hogy egyre nehezebb a természetes felújítás, kerítés nélkül nincs esély rá.
Az erdőtörvény módosítás és a természetvédelem viszonya kapcsán felhívta a figyelmet, hogy meg kell őrizni a szabályozott erdőgazdálkodás kezdeti alapelveit: erdő helyén erdőnek kell lenni.
Fontos tényező a termőhelyi feltételek megváltozása, a klímaváltozás, a talajdegradáció. Mindez alaposan befolyásolja a fafajválasztást.
Leszögezte, hogy a Pro Silva kiáll az erdővel való gazdálkodás és az újratermelhető faanyag-hasznosítás mellett. Ennek megfelelően a faanyagtermelést nem szolgáló üzemmódnál nincs Pro Silva módszer.
Végezetül a kommunikáció fontosságára hívta fel a figyelmet. (z)