2016. november 30. - A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Hajdú-Bihar Megyei Szervezete és a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kara erdészeti konferenciát szervezett 2016. november 29-én. A rendezvényen a meghívott előadók által az agrár-erdészeti rendszerek, az erdészet kutatási és gyakorlati területei, a finanszírozási lehetőségek és a szakterület aktualitásai kerültek bemutatásra. A rendezvény moderátori teendőit dr. Somogyvári Vilmos, a NAK erdő-és vadgazdálkodási szakértője látta el.
A konferencia megnyitásaként Szabó Sándor, a NAK Hajdú-Bihar Megyei Szervezetének elnöke köszöntötte a megjelenteket. Ezt követően prof. dr. Komlósi István, a DE ATK dékánjának nyitó gondolataival kezdte meg a konferencia az ülését.
Az első előadó Csiha Imre állomásigazgató volt (NAIK Erdészeti Tudományos Intézet, Püspökladányi Kísérleti Állomás, Ültetvényszerű Fatermesztési Osztály), előadásának címe: Az akác iparifa ültetvény, mint újszerű, jövedelmező földhasználati lehetőség. A téma aktualitását adja, hogy a Vidékfejlesztési Program 2014-2020 támogatási időszak erdészeti ágazatot érintő támogatásai között a hagyományos erdőtelepítés mellett tág hálózatú nemesnyár és akác iparifa ültetvények létesítésére is lehet támogatást igényelni. Az előadás részletesen bemutatta az újszerű akác iparifa ültetvények létesítésének és fenntartásának az ERTI által kidolgozott és javasolt technológiáját, a támogatási lehetőségeket.
Ezt követően dr. Keserű Zsolt osztályvezető (NAIK Erdészeti Tudományos Intézet, Püspökladányi Kísérleti Állomás, Ültetvényszerű Fatermesztési Osztály) adott egy összefoglaló áttekintést az agrár-erdészeti rendszerekről (előadás címe: Agrár-erdészeti rendszerek jelentősége a fenntartható földhasználatban). A témának szintén aktualitást ad a Vidékfejlesztési Program 2014-2020 pénzügyi támogatási ciklusa, ugyanis a közeljövőben az agrár-erdészeti rendszerek létrehozására is lehet támogatást igényelni.
A Hajdú-Bihar megyei magánerdő gazdálkodók helyzetét Áncsán György NAK országos küldött, osztályvezető (NAK Hajdú-Bihar Megyei Erdő-és Vadgazdálkodási Osztály) ismertette. Előadásában kitért a klímaváltozás okozta veszélyekre, a szaporítóanyag-termesztés megyei viszonyaira. Ismertette az erdőtelepítések aktuális helyzetét, nehézségeit, problémáit. Kitért a vadgazdálkodás megyei helyzetére is.
Dr. Gabnai Ernő névjegyzéki szaktanácsadó, NAK országos küldött előadásában az erdő-és mezőgazdasági gazdálkodók tevékenységének természetvédelmi vonatkozásait osztotta meg a hallgatósággal.
A rendezvény záró előadásaként a konferencia moderátora, dr. Somogyvári Vilmos ismertette a Vidékfejlesztési Program erdészeti pályázati lehetőségeit, az erdészeti aktualitásokat. Előadásában kitért a PEFC erdőtanúsítási rendszerre, az Erdőtörvény módosítására. Ismertette az erdészeti szakterület adózásával kapcsolatos NAV-NAK egyeztetés aktuális helyzetét, beszélt a Vadászkamarai törvény módosításának legújabb fejleményeiről.
A rendezvény végén (és közben is) a résztvevők kérdéseket intézhettek az előadókhoz, kifejthették véleményeiket az elhangzottakkal kapcsolatban. A konferencia előadásainak témáival kapcsolatos érdeklődést talán jól érzékelteti az eredeti ütemtervhez mintegy két órás késedelemmel történő konferenciazárás.
Dr. Keserű Zsolt