2017. március 10. - A Soproni Egyetem feladata az, hogy olyan, az ágazat által igényelt szakembereket bocsásson ki, akik irányítani és vezetni tudják hazánk szakirányú vállalatait.
2017. március 2-án, az egyetem Erzsébet utcai Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Karának aulájában gyülekeztek a meghívottak a névadó ünnepélyre.
Soproni Egyetemisták Vadászkürtöseinek Baráti Köre fanfárjával jelezte az ünnepség kezdetét. Ezt követően bevonultak az egyetemi zászlók, illetve az elnökségben helyet foglaló vendégek és egyetemi tisztségviselők.
Faragó Sándor rektort követően Palkovics László, az Emberi Erőforrások Minisztériumának oktatásért felelős államtitkára emelkedett szólásra.
A hazai felsőoktatás harmadik egyetemét köszöntötte az államtitkár bevezetőjében. Ifjú korát idézte, amikor a zalai faluban, ahol élt, az erdészettel-vadászattal foglalkozók mind Sopronban végeztek. Akkor ennek jelentőségét még nem értette. Ezt ma már érti, és mint zalai származású és vadászember, az egyetemhez való viszonya is ebből fakad. Emlékeztetett, hogy a Soproni Egyetem az ország egyik olyan felsőoktatási intézménye, amit mintegy háromszáz éve alapított III.Károly. De hasonlóan nagy múltra tekint vissza a Pedagógiai Kar is.
Magyarország legfőbb érdeke a kiművelt emberfők képzésének sokasága – hangsúlyozta az államtitkár. – A minőségi oktatás legfontosabb feltétele, hogy legyenek megfelelő tanárok, a szakmájuk iránt elhivatott pedagógusok. Ezt az ország minden szegletében szeretnék biztosítani.
Palkovics László elmondta, hogy hamarosan megkezdik az új nemzeti alaptanterv szakmai egyeztetését, az iskolarendszer átalakításával kapcsolatos javaslatok tárgyalását. Mindezt azért, hogy jobb európai szintű oktatásunk legyen, hisz van mit tenni ezen a téren. Reményét fejezte ki, hogy az eddig megtett intézkedések is meghozzák az eredményüket, és egyre több fiatal dönt a pedagógus pálya választása mellett. Ennek első eredményei már láthatóak, mert egyre többen jelentkeznek az osztatlan tanárképzésre.
Emlékeztetett, hogy az erdészeti és faipari képzést senki más nem kínálja az országban. A határozott egyetemi karakter a nemzetközi megítélést is javítja. Kiemelte, hogy az erdőgazdasági társaságok vezérigazgatói is a „mi egyetemünkként” aposztrofálták az Alma Matert, s ez talán a legfontosabb érték, amit egy egyetem elérhet. Ugyanakkor ez felelősséget is jelent, amivel élni kell.
Ez az unikális jelleg predesztinálja az egyetemet a nemzetközi versenyben való részvételre is. A magas színvonalú oktatási-kutatási és innovációs tevékenysége, valamint a társadalmi szerepvállalása révén mértékadó egyetemi tudásközpontként működjön, ami megfelel a XXI. század elvárásainak. Az egyetem a következő évtizedekben is hű kíván maradni küldetéséhez, kitüntetett szerepét és nemzetközi rangját a jövőben is meg kívánja őrizni és erősíteni akarja. Ehhez a feltételek adottak, az egyetem helyzete stabil, hisz’ a kormány kiváltotta azokat a ppp-konstrukciókat, amelyek a működést nagymértékben terhelték, konszolidáltuk az egyetem gazdálkodását – jelentette ki az államtitkár.
Az erdőgazdaságok által végzett felmérés alapján látható, hogy a soproni hallgatók elégedettek a képzés egy részével, a képzési idő hosszával, a végzettség elismeréssel, de több vonatkozásban fogalmaztak meg kritikát, például a gyakorlati képzést, az életre való felkészítést illetően. E hiányosságok kiszűrése a következő egyetemi vezetés feladata lesz.
Hangsúlyozta, hogy a kormány foglalkozik az agrárképzés megújításával, hogy az agrárium fejlődése biztosított legyen. Az ágazat versenyképességének biztosítása legalább olyan fontos, mint az orvos- vagy a pedagógusképzés. Szeretnénk, ha a fiatalok ezt a képzést sokkal nagyobb arányban választanák, mint ezt ma teszik, hisz’ Magyarország agrár ország. Ebben a folyamatban a Soproni Egyetemnek szintén kiemelt szerepet szánunk – fogalmazott az államtitkár. – Tovább kell erősíteni az erdészeti és faipari képzések unikális jellegét. A gyakorlati képzéseken keresztül egyre inkább a munkaerő-piaci igényekhez kell igazítani. Szorosabbra kell fűzni a vállalatokkal a kapcsolatot, amelyből mindketten profitálhatnak. Ugyanakkor szükséges a kutatási kapacitások további bővítése, a doktori képzés fejlesztése, és szükség lesz új képzések bevezetésére is. Ezekkel tudunk majd reagálni olyan jelenségekre, mint például a klímaváltozás, illetve a természeti erőforrások jobb felhasználása. A Soproni Egyetem feladata továbbra is az lesz, hogy olyan, az ágazat által igényelt szakembereket bocsásson ki, akik irányítani és vezetni tudják hazánk szakirányú vállalatait, és jól tudják reprezentálni ezt a szakterületet.
A keretek adottak, hogy a felsőoktatás egésze nagyobb sebességre és jobb minőségre kapcsoljon, ami már sok egyetemünkön már elkezdődött, működik. Ehhez az egyetemnek is ambiciózus terveket kell kitűznie, és ezekért felelősséget kell vállalnia. Mindehhez az egyetem bírja a kormány – és mint kiderült, a szakma – támogatását is – zárta köszöntőjét Palkovics László.
Végezetül mind az oktatóknak, mind a hallgatóknak sok sikert kívánt a fentiekhez. (z)