2017. június 28. – Zambó: A társadalom komoly elvárásokkal fordul az erdészek felé
Az Országos Erdészeti Egyesület 148. vándorgyűlésén a közgyűlésre a Kaszó Zrt központjában felállított óriási rendezvénysátorban került sor 2017. június 23-án, délután.
Bitay Márton Örs államtitkárt követően Zambó Péter, az OEE elnöke lépett a mikrofonhoz.
Elöljáróban figyelmeztetett, hogy a múltról való emlékezés mellett a jövőbeli teendőkre fordítsuk a figyelmet, amint azt elődeink is tették a maguk idejében. Bedő Albert és Madas András figyelmeztető szavait idézte a korábbi vándorgyűlésekről.
2017-ben nem az a fő kérdés, hogy mit alkottunk az elmúlt másfél évszázadban, hanem, hogy mit teszünk ma, hogyan alakítjuk egyesületünk és ágazatunk jövőjét – hangsúlyozta az elnök. Az egyesület gyarapodásáról, közönségkapcsolati tevékenységéről szólva elmondta, az OEE ismét jelentős szerepet vállalhat a vándorgyűléshez hasonló nagyrendezvények megszervezésében.
Kiemelte a taglétszám gyarapodását is, mely jelenleg 3700 főt tesz ki. Rámutatott, hogy az OEE rendezvényei a lakosságnak szólnak, és az erdőkkel kapcsolatos vélemények formálását segítik elő. Leszögezte, hogy az erdőkkel kapcsolatos ismeretek alacsony szintűek, az erdészet iránti érdeklődés nagy. Egyelőre alacsony azok aránya, akik a pozitív jelenségeket az erdészek munkájához kötnék, ennek ellenére a szakma megítélése javul. Leszögezte, a társadalom komoly elvárásokkal fordul az erdészek felé.
Az erdő szolgáltatásait elsősorban a fiatal nemzedékkel kell megismertetni. Kifejtette, hogy az új erdőpedagógiai programban a középiskolások és a fiatal felnőttek felé fordulnak. Ennek sorában említette az ősszel, Sopronban sorra kerülő YPEF nemzetközi vetélkedőt.
Ebben az évben is megtartják az Erdővarázs című nyílt napot, amely a klímaváltozás hatásait és az erdészeti megoldásokat mutatja be.
A természetjárókkal meglévő évszázados kapcsolatot a vándorgyűlés alkalmával aláírandó megállapodással is meg kívánják erősíteni. A napjainkban zajló programok között említette az erdei vándortáborok megszervezését. Az öt kialakítandó útvonalat az erdőgazdaságok jelölik ki és gondozzák. A program keretein belül mintegy háromszáz pedagógus vett részt a továbbképzésben.
Megvilágította Kaán Károly és Madas András kiemelkedő szerepét a hazai és nemzetközi erdészeti tudományokban. Az elnök elmondta, hogy megszületett az Országos Erdészeti Egyesület 150 éves tevékenységét bemutató almanach első kötete. A következő kötet a helyi csoportok és a szakosztályok munkáját lesz hivatott bemutatni. (zé)