2018. szeptember 21. - Kettős választás a Budakeszi úton
Dr. Nagy János helyettes államtitkár és dr. Tornyos-László Petra főosztályvezető tisztelte meg az Erdők a Közjóért és a Közönségkapcsolatok Szakosztály keddi, együttes alkalmát.
Csépányi Péter előadása és a választások lebonyolítása után a szakosztályok meghallgatták dr. Nagy János helyettes államtitkár és dr. Tornyos-László Petra főosztályvezető tájékoztatóját.
Nagyon fontos témával indította a bemutatkozó előadását az államtitkár: elmondta, hogy az Agrárminisztérium egyik kiemelt feladata, hogy a négyéves kormányzati ciklus alatt rendezzék az osztatlan közös tulajdonból eredő legfontosabb problémákat, a folyamatban lévő ügyeket pedig jelentősen gyorsítsák föl. A földtulajdon terén ebben az ügyben érdemi lépéseket kell tennie a tárcának. Az államtitkár elmondta, hogy a munkát elkezdték, a szükséges jogalkotás előkészítése folyamatban van, a Földügyekért Felelős Államtitkárságnak ez az első kiemelt feladata a 2018-2022-es ciklusban.
Kifejtette, hogy az államtitkárság szakmai feladatainak eredményes végrehajtásához, és főleg az osztatlan közös földtulajdon felszámolásának gyorsításához egy profil-tiszta szakterületi szervezetet kell felépíteni, amelyben egyértelműek lesznek a feladat és hatáskörök. Ennek megfelelően egy új osztályt hoztak létre az osztatlan közös tulajdonú földek ügyeinek felügyeletére. Megjegyezte, hogy 1 millió 600 ezer ingatlant érint az osztatlan közös tulajdon Magyarországon, ami 2 millió 440 ezer hektár földterületet, és 4 millió 600 ezer tulajdonost jelent
Ismertette, hogy új főosztályok jöttek létre az államtitkárságon, és a főosztályok élén is változások történtek.
Létrejött egy profil-tiszta erdőgazdálkodási főosztály, amelynek a vezetője dr. Tornyos-László Petra főosztályvezető asszony. Megmarad az Erdészeti Igazgatási Osztály, az Állami Erdőgazdálkodási Osztály. Ez utóbbi fő feladata a 22 állami erdőgazdaság szakmai felügyelete. Odafigyelünk, és szigorúan fogjuk venni az erdőgazdaságok tulajdonosi felügyeletét, irányítását. A kormánynak is kiemelt célja, hogy egységes szakmai irányítással, egységes tulajdonosi joggyakorlással történjen az állami erdőgazdálkodás.
Az erdőgazdasági társaságoknak a közjóléti fejlesztéseket folytatniuk kell, hiszen a társadalom felé nem a kitermelt fa mennyiségével mutathatjuk föl az ágazat jelentőségét, hanem az erdő által nyújtott egyéb szolgáltatásokkal, azok minél szélesebb körű megismertetésével – szögezte le az államtitkár. – Mindemellett természetesen nem tekinthetünk el a rendszer másik „lábától”, az erdőgazdálkodástól, ami az előbbiek feltételeit megteremti. Ugyanakkor folyamatos a „küzdelem” a természetvédelmi korlátozásokkal, egyensúlyozni kell a lakossági tűzifa árával, a szociális tűzifajuttatással.
Létrejött egy Magánerdő-gazdálkodási Osztály is. Ezt is prioritásnak tekintik, ennek megfelelően a magánerdő-gazdálkodók gondjait is meg akarják oldani jogszabályi szinten.
Hangsúlyozta, hogy a ciklus első felében a jogalkotás lesz a minisztériumi feladatok zömét adó munka. Ehhez már meg is kezdték a partnerektől a javaslatokat, ötleteket összegyűjteni. Köztük olyanokat is, amelyeket a korábbi ciklusban a kétharmad hiányában nem tudtak megalkotni. (Megjegyezte, hogy kinevezése óta szinte naponta kap megalapozott, kidolgozott jogszabály-változtatási javaslatokat.) Most ezeket is egy szakterület, ún. salátatörvényben szeretnék megalkotni. Kiemelt feladat lesz az alacsonyabb szintű jogszabályok harmonizálása. Hangsúlyozta, hogy valamennyi partnerükkel együttműködve szeretnének dolgozni. Ennek megfelelően dr. Bitay Márton államtitkár úr egy erdészeti tanácsadó testület fölállítását határozta el, amely már működik. Arra törekednek, hogy a jogszabályok módosítását minél nagyobb konszenzussal hozzák meg.
Utalt arra, hogy indul az új EU-s ciklus tervezési folyamata. Ez azért is fontos, mert már ismét a tárcához tartoznak a vidékfejlesztési források. Ezen források felosztásának tervezésében, a forrásfelhasználás jogi kereteinek kialakításában is részt kell majd vennie a főosztálynak. Jelenleg olyan kötött pályán mozognak az erdészeti társaságok, hogy csak egyedi kormányengedéllyel indulhatnak a nyitott pályázatokon.
A Vadgazdálkodási Főosztályon annyi változás történt, hogy a tájegységi fővadászok – maradva a minisztérium keretein belül – is az egységes főosztályon belül lesznek. A főosztályt Ordasi Milán soproni végzettségű vadgazdamérnök irányítja.
A Halgazdálkodási Főosztályon belül is volt portfolióbővülés. Végezetül hangsúlyozta, hogy számít a szakmai javaslatokra, kéri, hogy bármely ügyben bizalommal forduljanak hozzá. „Az ajtóm mindig nyitva áll” – tette hozzá.
Dr. Tornyos-László Petra főosztályvezető elmondta, hogy jogászként végzett, tíz éve dolgozik a közigazgatásban, jogalkotással és jogalkalmazással foglalkozott, 2015 óta dolgozik a tárcánál. Hangsúlyozta, hogy a főosztályon a jogalkotási munkát meg kell erősíteni. Elmondta, hogy nem lesz átfedés az Országos Erdőtanács és az említett tanácsadó grémium között. Ez utóbbi kifejezetten a jogalkotást fogja segíteni. A testületben – többek között – az OEE, a Megosz és a társaságok képviseltetik magukat. (zé)